Hei, Haluaisin ottaa pennulleni vakuutuksen joka kattaisi esim. lääkärikulut ja vahingon. Tietääkö kukaan missä vakuutusyhtiössä voisi rekisteröimättömän pennun vakuuttaa ja jos joku tietäisi vähän hintoja. Minulla on kotivakuutus Turvassa mutta siellä koira pitäisi olla rekisteröity.Voisin jopa vaihtaa vakuutuksen sellaiseen kokonaan jossa koira myös olisi. Sitten vielä sellainen asia että paljonko yleensä omavastuu on näissä jossa koiraa olette esim. lääkärissä joutuneet käyttämään? Kiitoksia jo vastauksista!
Rekisteröimmättömän pennun vakuutus?
6
3565
Vastaukset
- Tapiolan vakuutus,jossa
omavastuu on lääkärikäynneissä noin 35e plus 25% koko summasta. Koira on kyllä rekisterissä joten en tiedä miten ei-rekatun kanssa sitten on.
- heips
Hei,koiran arvo rekisteröimättömänä on vakuutuksissa sekarotuisen koiran vakuutus.Se Korvaa n.350 e vuodessa koiran hoitoja.Sama juttu kaikissa vakuutusyhtiöissä.
- ...
Tuo mainitsemasi summa koskee ainoastaan koiran kuolemaa. Hoitokuluille löytyy ihan eri korvausperusteet.
- vakuuttaja
Ifistä saa koiranvakuutuksen, oli kyseessä rekisteröity tai rekisteröimätön koira.
Oma vastuu ekalla kerralla 75€ ja sen jälkeen 25€%
hoitokuluista ja lääkkeistä.
Korvaus on jaettu aina 1v.jaksoihin ja korvaus kattaa 1600€ asti.
Tiedän tämän kun oma rekistöröimätön koirani on vakuutettu ifissä.
Jos koiran vaikka rekkaa fix rekisteriin ja liittyy kennelliittoon niin
vakuutuksesta saa 20% alemnnusta.Vakuutus maksaa 100€ vuosi. - fix-rekisteröinti
on olemassa kennel-liiton fix-rekisteri sekarotuisille koirille. seropin voi myös siruttaa, kunhan on fix-rekisterissä. voisikohan sitten myös vakuuttaa turvassa?
- Maisamaamo
Hei
Ainakin Ifssä voi ottaa rekisteröimättömälle koiralle vakuutuksen kotivakuutuksen yhteyteen. Meidän rekisteröimätön coton maksoi 800€, mutta se ei vaikuta noihin korvausmääriin mitenkään.
Ainakin meidän tapauksessa turva hoitokulujen varalta, enimmäiskorvausmäärä on 1700€. Omavastuu kussakin vakuutuskaudessa 84€, lisäksi sen ylimenevistä kustannuksista 25€.
Turva sairauden aiheuttaman kuoleman varalta. Enimmäiskorvausmäärä 170€.
Turva tapaturmaisen kuoleman varalta 170€
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2623208Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741274- 661193
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180998- 62899
Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47896- 48824
- 47762
- 40731
- 39708