Suomessa laajakaista tökkii
Ruotsissa on Euroopan nopeimmat nettiyhteydet. Suomi on vertailussa vasta sijalla 13.
laaajaaaa suomessa vs. muu eurooppa
4
298
Vastaukset 4
- ammuttiin
Kun alkoi tuo kyyhkynmetsästys. Ennen oli Suomessa hyvä kyyhkykanta, mutta pelkäsivät tuota lintuflunssaa ja lahtasivat kirjekyyhkytkin. Tämähän oli odotettavissa, meinaan laajakaistojen nopeus, kun nykyään operaattoriyhtiöt omistaa ulkomaalaiset. Ei niitä kiinnosta kehitys vaan rahastus.
- Vaikka tuskin osaat
Kun Euroopassa vetää 100 km valokuitua, saa 200 000 asiakasta, kun vetää Suomessa 100 km valokuitua, saa 20 000 asiakasta. Kumpi mahtaa olla kannattavampaa?
- ammuttiin
Juu, mä osaan pikkusen miettiä itekin, eli taidan maksaa sinunkin kilpailuasi, kun nääs täällä sitä kilpailua ei ole. Sonera kiskoo megan nopeudesta (ei pysty antamaan edes megaakaan, joskus putoaa alle 500kb, huom. pikku b)39 ekee/kuukausi ja jos viitsit verrata hintoja "ruuhka suomessa", jossa on kilpailua, niin hinnat on aivan toisenlaiset. Toisinsanoen Sonera kuppasi ensin rahat kunnilta, että kyläkeskukset saatiin ADSL-kelpoisiksi, sitten rahastetaan kuukausimaksulla ja lopuksi viedään lankalaajakaista pois ja tarjotaan tilalle jotain 450 langatonta hirveällä hinnalla. Tämä 450:n piti viestintäministeriön mukaan paikata niitä alueita, joille ei muuta laajakaistaa saada, mutta nyt keksittiin, että saadaan hyvä diili, kun tehdäänkin siitä ministeriön avustuksella kiinteään käyttöön tarkoitettu tuote. Mitenkäs muualla maailmassa, kuka tietää?
Noinhan se perjantaina otsikoitiin, mutta siinä ei liene koko totuus. Ensinnäkin tämän "tutkimuksen" teettäneellä verkkolaitevalmistaja Ciscolla on oma lehmä pahasti ojassa.
Toisekseen vain nopeus on otettu huomioon. Kun laajakaistan levinneisyys ja todellinen saatavuus on jätetty huomiotta, tulos on jokseenkin merkityksetön. Kuinkahan moni keskivertokäyttäjä edes tietää speedtestin olemassaolosta mitään?
Kun "tutkimuksessa" laajakaistan hinta ja ennen kaikkea tarjottavat palvelut jätettiin kokonaan huomiotta, ainut tavoite näyttää olevan julkisuuden tavoittelu. Siinä Cisco ainakin Suomessa onnistui.
Vähän parempi peruste olisi vaikka Mb/s per kotitalous, jolloin myös levinneisyys otettaisiin mukaan. Hintaahan ei tietenkään voi huomioida, koska nopeimpien yhteyksien kuolaajat eivät halua maksaa ylipäätäänsäkään mistään mitään.
Keskittyminen pelkästään nopeuteen paljastaa tutkimuksen tason. Pikkupoikana autoja listattiin valmistajan ilmoittaman huippunopeuden mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oot upea nainen, älä vähättele ittees
Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀671162- 861036
KP-Sesongilla ongelmia?
Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi19996Jämsän Paras Ravintola
Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R63946Huh huh...
Törmäsin toisaalla tekstiin, mitä ajattelet masturboidessasi? Yksi kommentti, avaruusolioita! Täh?! Helvettiläinen oik209751- 63616
- 38589
Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan
No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni42571- 43556
Kiellettyjä ajatuksia
Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,39528