Minulla on kuvia. Muistaakseni noin 48 000 x jotain vastaavaa. Minun pitää työstää sellaisia. Koneessani on neljä ydintä, 8Gb muistia (muistaakseni 1333Mhz) ja 8800GTX näyttis Vista 64 prem. Photoshopilla ei oikein onnistu noin suurten kuvien luonti. Onnistuuko jollain huippunopealla mac koneella? Nehän ovat parempia tällaisissa asioissa? 6000€ on ehdoton maksimihinta.
Niin, ja ennen kuin kukaan ehdottaa vectoreita, niin kuvat on alun perin illustratorilla tehty, nyt vain pitää lisätä siihen yksityiskohtia. Illustratorilla en ala enkä osaakaan vääntää niitä, ainakaan niin kuin pitäisi.
Ja vielä, älkää kysykö, miksi kuvien pitää olla niin "suuria".
Niin, ja ennen kuin kukaan ehdottaa vectoreita, niin kuvat on alun perin illustratorilla tehty, nyt vain pitää lisätä siihen yksityiskohtia. Illustratorilla en ala enkä osaakaan vääntää niitä, ainakaan niin kuin pitäisi.
Ja vielä, älkää kysykö, miksi kuvien pitää olla niin "suuria".
Vastaukset 6
Vanhimmat
Miksi kuvien on oltava noin "suuria"?
Aikas iso resoluutio . . .
Tuo kai vaatisi ainakin 16 GB muistia ja 64 GB:n SSD-kiintomuistin Photoshopin välimuistiksi. ;)
Toinen vaihtoehto on tehdä muutokset pienempiin työkuviin ja renderöidä valmista tavaraa vaikka yön yli ja vaikka useammalla koneella renderöintifarmilla, mutta tuosta tietävät varmasti muut paremmin.
säilyttänyt ne Illun vektoritiedostot niin niiden yksityiskohtien lisääminen olisi ollut, jos nyt ei juuri sinulle helpompaa, niin ainakin halvempaa.
Mitä ihmeen järkeä exportata ensin bittikartaksi ja siihen tehdä muutokset kun laadun kanssa joutuu kumminkin tekemään kompromissin? Anna se homma jollekin joka osaa sitä illua käyttää, et sinäkään nyt kirurgin hommiin sukkapuikon kanssa tuosta noin vaan lähde.
Vähän järkeä ja suhteellisuuden tajua peliin. Suosittelen tutustumaan vektorigrafiikan tuomiin etuihin eikä pitämään sitä bittikarttaosaamista ainoana oikeana tyylinä kuvien tuottamisessa. Oikeat välineet oikeaan työhön eikä hyttysiä tapeta lekalla.
... macci apua tuohon. Sulla vaikutaisi olevan jo suhteellisen tehokas kone. Photoshop lienee se pullonkaula se kun on kotoisin sieltä kuvankäsittelyn neuvostoliitosta;-) photari ei taida osata hyödyntää sen enempää kuuskytneljäbittisyyttä sen enempää kuin useampaa prosessoriydintäkään. Sun koneesta on photarilla käytössä ehkä neljännes tehoista. Voisit kokeilla jollain tehokkaammalla softalla cinepaintilla tms.
Mac Pro ja PhotoShop CS3 sopii tuohon. Jaksaa kyllä vääntää.
Mutta tosiaan, viisaampi olisi lisätä ne yksityiskohdat Illussa.
Photari oli ensimmäisiä ohjelmia, jotka osasivat käyttää useampaa prossua. Siis jo pelkkiä prosessoreita, ei pelkkiä ytimiä samassa prossussa.