Mitä asioita käsitellään dementikon hoitopalaverissa ja ketä siinä olisi hyvä olla läsnä?
Mitä on tärkeää huomioida siinä?
Hoitopalaveri
2
4511
Vastaukset
- tietoa
Minäkin kaipaisin pikaisesti tietoa samasta asiasta. Keertokaa ihmeessä.
- ansku36
Hei!
Luin viestisi vasta nyt ja näin puoli vuotta myöhemmin asia on varmaan osaltasi ratkennut.. Vastaan kuitenkin kun alalla toimin, minkälaisissa hoitopalavereissa olen ollut itse paikalla.
Tärkeää on, että saadaan omaisen, asukkaan ja hoitoon osallistuvien eri ammattihenkilöiden näkemys asukkaan senhetkisestä toimintakyvystä, hoitoisuudesta ja yleisestä avuntarpeesta.
Omaiselta tarvitaan hoidon ja kuntoutumisen suunnitelmaan tietoa asukkaan historiasta, perheestä, ym. tärkeistä asioista. Asukas ei välttämättä pysty eikä muista enää kaikkia asioita, lisäksi muistisairaus saattaa muuttaa ihmisen luonnetta ja mielenkiinnon kohteita niin, että omaisen muistia ja kokemuksia tarvitaan keskustelun tueksi. Joskus on niinkin, että asukas ei ole koko keskusteluaikaa paikalla, mikäli esimerkiksi omainen niin toivoo. Omahoitaja, sairaanhoitaja ja lääkäri kertovat lääkkkeellisestä hoidosta, fysioterapeutti ja toimintaterapeutti kertovat mahdolliseti oman näkemyksensä tilanteesta. Tavoitteena on, että hoitoneuvottelussa löydetään yhteiset linjat muistisairaan ihmisen elämänhallinnan ja hoidon tukemiseen. Hoitoneuvottelua ei tarvitse jännittää :-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945419Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3411278Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21510916Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858548Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391807
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540