Miten poimitte tyrnit

Hei olisi hyviä vinkkejä miten poimia tyrniä kuin marja kerrallaan on muuten hidasta ja sormiin sattuvaa hommaa.Ja lisäksi kysyisin voiko koti konstin puristaa tyrnimehua.KIITOS VASTAUKSISTA!
1118757
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kannattaa noukkia marjat oksasta, ylhäältä alaspäin, järjestyksessä.
Vinkki: laita muovialusta (esim. avattu mustajätesäkki, ressu) puun ympärille. Saat kätevästi tippuneet marjat kerättyä maasta.

Työ tekijäänsä neuvoo ja harjoitus tekee mestarin!

Kokemuksesta voi sanoa,ajan kanssa piikkejä oppii väistämään/varomaan ja nopeus kasvaa työtä tehdessä.

Äänestä
  • Kerään kertakäyttö hanskat käsissä. Mehulingolla saa mehua mutta täytyy ajaa monta kertaa läpi että kaikki mehu irtoaa.

    Äänestä

Puolen litran vesipullosta leikataan kierreosa pois ja tehdään pari v:n muotoista lovea pienempi ehkä 2 mm syvä ja toinen 1,5 cm syvä.
Paksut puhtaat puutarhahanskat käsiin ja muovipullon terävä reuna katkaisee marjan kannan. Marjat tippuvat pulloon. Ei kovin nopea tapa, mutta kädet pysyvät ehjinä.

Äänestä
  • Olen kuullut, mutta en ole päässyt näkemään, että on keksitty pullomainen poimintavekotin, jossa pullon suun peittää teräsverkko. Kun marjan saa pullon sisään verkon läpi niin verkolla voi nyrhäistä marjan irti.
    Kokeilematta on jäänyt, parista kaupasta olen kysellyt, jotkut sanoivat myös tästä kuulleensa.

    Äänestä

Minä olen katkonut piikit pois aina kun sattuu kohdalle. Ei ole montaa jäljellä ja uusille oksille pitää tehdä samoin. Ei vaikuta satoon,eikä pistele.

1Äänestä

tehdä mehua....no niinhän se just on aina tehty, eli puristettu muhu suoraan puskasta, ja puristetaan edelleen, turha niitä marjoja on poimia.

Äänestä

Jos mehu puristetaan puussa niin eihän siinä terveellinen tyrniöljy tule mukaan. Onko keksitty keino jolla poimituista marjoista saisi koptikonstein siemenissä olevan öljyn "hyötykäyttöön".

Äänestä

On muuten harvinaisen veemäistä puuhaa, tyrnin poiminta. Itse otan laakean keräysastian oksan alle ja napsuttelen marjat punkkipihdeillä astiaan. Siis sellaisella siansorkan muotoisella tikulla, mikä onkaan nimeltään :)

Äänestä

olen poiminut tyrnit ihan käsin ja olen oppinut niin ettei enään piikit kovin pistele,kahtena vuonna peräkkäin olen poiminut sata kiloa ,eilen lopetin poiminnan vaikka marjaa olisi ollut mutta kun on niin kylmt ilmat ja sormet kohmettuu

Äänestä

Up tätä Topiccia!

...aiemmin oli ATK neuvona, jos aiheesta löytyy juonne, niin sitä lankaa jatketaan, vaan nykyään tahtoo saaa moitteet...

Asia On ajankohtainen, lauantaina ja eilen poimin avokäsin tyrniä. Ainakaan omat sormet eivät ole kovinkaan nopeat tässä lajissa ja saanto oli litra marjaa kahdessa tunnissa. No näillä ei juhlita!

Pullo leikkaus ja sillä poiminta on kokeiltu saldon kertyminen oli myös aikahidasta.

"tyrnipoimurilla" - ilmeisesti poimitaan myös marja kerrallaan?

Piikit voisi tosiaan saksia ensin pois..

Äänestä

Sauvasekoittimella oon jauhanut hienoksi,vettä makeutetta.Hyvin tekee kauppansa.Pakastaakkin voi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kipeät sormet kirjoitti:

Hei olisi hyviä vinkkejä miten poimia tyrniä kuin marja kerrallaan on muuten hidasta ja sormiin sattuvaa hommaa.Ja lisäksi kysyisin voiko koti konstin puristaa tyrnimehua.KIITOS VASTAUKSISTA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu