Ohut fleeceasu

alusasuksi?

Ensikertalainen on lähdössä parin vuorokauden vaellukselle yöpyen teltassa. Onko ohut fleeceväliasu käypänen myös alusasuna vai onko parempi olla ns. urheilukerrasto ja sen päällä ohut fleese ja sitten tuulipuku? Fleeceväliasu lienee sopiva yöasu makuupussiin?
Onko kellään mitään "10 pisteen vihjeitä", joita ensikertalainen ei välttämättä tule ajatelleeksi?

4

1146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kotiympäristössä

      Tee pienet hikijumpat lopputaukoineen molemmilla vaihtoehdoilla, niin tiedät miten asusi toimivat. Oman kaappini väliasut siirtävät hikeä huonommin kuin urheilukerrastot. Pelkkä ohuehko fleece ihoa vasten pitää ihon märkänä kovasti hikoiltaessa ja tauolla tulee sitten helposti kylmä. Itse pukeudun näin syksykeleillä ensi hyvin kosteutta siirtävään paitaan, väliin fleeceä tai vastaavaa tarvittaessa ja päälle takki.
      Yöasuna puuvilla mukava ja sen päälle sit tarvittaessa fleeceä. Mut kokeile sitä väliasuasi kotona nukkuessa peiton alla, niin näet tuntuuko se kostealta ihoa vasten.
      Nyt on jo yöt pimeitä ja kosteita. Jonkinlainen lamppu ihan ok. Ei nälkäisenä nukkumaan, kylläisenä nukahtaakin helpommin jäämättä kuuntelemaan yön ääniä. Kaikki kastuu helposti muttei kuivu. Huolla kamat heti reissun jälkeen, tee siitä tapa. Seuraavalla reissullasi olet paljon kokeneempi, ja se on asia, jota kaiken kokeneet eivät enää koe, hä hää.

    • Fleeceväliasu

      Fleeceväliasu lienee sopiva yöasu makuupussiin?

      Oikein !

      • ilman......

        Silkkilakana ilman yöasua on paljon mukavampi.

        Kai sinulla on riittävän lämmin makuupussi?


      • kohdallaan
        ilman...... kirjoitti:

        Silkkilakana ilman yöasua on paljon mukavampi.

        Kai sinulla on riittävän lämmin makuupussi?

        Viikonloppuna oli Prismassa miesten fleece kerrasto 12 euroa. Sopivan tekninen väliasu meikäläisen lompakolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      78
      3037
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1271
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1157
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      951
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      309
      925
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      819
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      815
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      805
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      91
      783
    Aihe