Riistanhoitoa?

Katsoin uteliaisuuttani metsästysaikoja ja silmiini osui hassuja.Metsoa sai metsästää koko maassa 10.9.-31.10.-03! Onko metsoja liikaa Suomineidon sylissä?Että pitää oikein vähentää...sillä tavalla.Tämäkö on sitä riistanhoitoa?
61577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

metsästäjät sanoisivat, että eihän niitä kukaan ammu vaikka metso on metsästettävien listalla.Tätähän ei ole pakko uskoa

Äänestä

Oikein olet lukenut ajat mutta...Jokainen metsästysseura määrittelee saaliskiintiöt kullekin riistaeläimelle syyskokouksessaan vuosittain. Uskoisin että suurin osa seuroista on rauhoittanut metson kokonaan. Myös teeren rauhoittaminen saattaa olla edessä jos kanta pienenee tätä vauhtia. Nyt jokaisen metsästäjän tulisi kantaa kortensa kekoon ja aloittaa se pienpetojen pyynti. Tällä konstilla saadaan kanalintukantoja nousemaan.

Äänestä
  • Ja kiitos asiantuntevista tiedoista.Noin ajateltuna kaikki tuntuu aivan johdonmukaiselta ja selvältä.Asia vilpitön.

    Äänestä

  • V.L. kirjoitti:

    Ja kiitos asiantuntevista tiedoista.Noin ajateltuna kaikki tuntuu aivan johdonmukaiselta ja selvältä.Asia vilpitön.

    mun metsästys seurassa ei saa tänä vuonna ampua ollenkaan metsoa, ja´jos en nyt väärin muista niin ei välttämättä naaras teertäkään.

    Pienpedot kuoppaan!!

    Äänestä

...riippuu ihan kolmiolaskentojen kannasta. Esim pohjois savossa taitaa joka puolella saada metsästää metsoja ( ei koppeloa ), sillä niitä on nähty olevan tarpeeksi. Itse en ole metsoa ampunut, mutta tänä vuonnakin olen nähnyt useita yksilöitä lentävän, ja yhtä olisin voinut hyvin ampuakin, mutta päätin olla ampumatta. Myös teeriä on näkynyt isoja poikueita, yhdessä poikueessa oli 9 poikasta emo, ja kaikki poikaset oli ukkoja. Niistä saimme yhden. Pyitä pohjois savossa on riistakolmioiden mukaan eniten, ja sen huomaa luonnossa liikkuessakin. Joka kerta vähän vaihtaa maastoa, niin kohta kuuluu jostain päin pyyn vihellystä. Ja hyvä niin. Pyyn metsästys onkin todella mukavaa...

Lisäksi oikeastaan koko suomessa metsästysaika kanalinnuilla on 10.9-15.10 lukuunottamatta lappia.(jossain päin myös lyhyempi.)

Äänestä
  • Oheinen kopsattu riista.fi osoitteesta

    ----------------

    Rajoituksia metsästysaikoihin:

    Kuulutus
    Yleistiedoksiantona ilmoitetaan, että seuraavat riistanhoitopiirit ovat alueidensa riistanhoitoyhdistyksiä kuultuaan päättäneet rajoittaa toiminta-alueillaan metsästyslain 38§:n perusteella riistaeläinten metsästysaikoja ajalla 1.8.2003-31.7.2004.

    Päätökset perustuvat kyseisten riistaeläinkantojen pienuuteen. Päätöstä tehtäessä on sovellettu metsästyslain 38§:ä ja metsästysasetuksen 30§:ä.

    Etelä-Häme:
    Metso on rauhoitettu koko piirin alueella paitsi Asikkalan, Padasjoen ja Lahden seudun rhy:den alueella, joissa metsoa saa metsästää 10.9.-20.9.

    Etelä-Savo:
    Metson metsästysaika on kaikkien riistanhoitoyhdistysten alueilla 10.9.-30.9.

    Keski-Suomi:
    Metso on rauhoitettu Ala-Keiteleen, Hankasalmen, Itä-Päijänteen, Jyväskylän seudun, Konneveden, Laukaan, Suolahden-Sumiaisten, Toivakan ja Vanhan-Korpilahden rhy:ssä; muualla piirin alueella metsoa saa metsästää 10.9.-15.10. Teertä ja pyytä saa koko piirin alueella metsästää 10.9.-15.10. Riekkoa saa metsästää Kannonkosken, Kivijärven, Karstulan-Kyyjärven, Kinnulan ja Pihtiputaan rhy:den alueilla 10.9.-15.10. Muualla piirin alueella riekko on rauhoitettu.

    Lappi:
    Metsäkanalintujen metsästys on sallittua 20.9.-31.10. Enontekiön-, Inarin-, Kittilän-, Kolarin-, Muonion-, Savukosken-, Sodankylän- ja Utsjoen rhy:den alueilla. Utsjoen rhy:n alueella metso on rauhoitettu. Enontekiön-, Inarin- ja Utsjoen rhy:den alueilla riekon ja kiirunan metsästys on sallittua 20.9.-31.3. Muissa Lapin riistanhoitopiirin rhy:ssä metsäkanalintujen metsästysaika on 10.9.-31.10.

    Pohjois-Häme:
    Teertä ja pyytä saa metsästää koko piirin alueella 10.9.-12.10. Metsoa saa metsästää koko piirin alueella 10.9.-21.9.

    Pohjois-Savo:
    Metson metsästysaika on Karttulan, Leppävirta-Varkauden, Rautalammin, Suonenjoen Tuusniemen ja Vehmersalmen rhy:den alueilla 10.9.-30.9. ja muualla piirin alueella 10.9-15.10. Teeren, pyyn ja riekon metsästysaika on koko piirin alueella 10.9.-15.10.

    Uusimaa:
    Metso on rauhoitettu koko piirin alueella.
    Peltopyy on rauhoitettu muualla paitsi Ruotsinpyhtään, Porvoon, Hyvinkään ja Hangon rhy:ssä.

    Varsinais-Suomi:
    Metso on rauhoitettu koko piirin alueella.

    Muutoksenhaku
    Näihin päätöksiin tyytymätön saa hakea muutosta valittamalla siitä kirjallisesti maaseutuelinkeinojen valituslautakunnalle (os. Pl 820, 00101 HELSINKI). Valitusaika on 30 vrk alkaen tiedoksisaantipäivää seuraavasta päivästä. Tiedoksisaannin katsotaan tapahtuneen seitsemäntenä päivänä tämän kuulutuksen julkaisemisesta. Tarkemmat muutoksenhakuohjeet saa riistanhoitopiireistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


V.L. kirjoitti:

Katsoin uteliaisuuttani metsästysaikoja ja silmiini osui hassuja.Metsoa sai metsästää koko maassa 10.9.-31.10.-03! Onko metsoja liikaa Suomineidon sylissä?Että pitää oikein vähentää...sillä tavalla.Tämäkö on sitä riistanhoitoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu