Olen lähdössä perheen kanssa marraskuussa Berniin ja haluaisin tietää kaikkea mahdollista siellä matkanneilta. Esim. miten voimme kommunikoida kännyköiden välityksellä perheenjäsenten kesken. Tapahtuuko se samoilla numeroilla kuin Suomessakin. Kertokaa kokemuksianne Bernistä ja sen yleisistä kulkuneuvoista, halvoista shoppailukohteista, hotelleista, ravintoloista ym. ym. Onko lentokenttä kaukana keskustasta ja millä sieltä kannattaa tulla kaupunkiin? Antakaa yksinkertaisiakin vinkkejä mitä ette kuvittele kenenkään tarvitsevan.
Nimim. kokematon
kännykän käyttö
3
888
Vastaukset
- ....
Kaikki suomalaiset numerot kannattaa tallentaa 358(0) - alkuisina, toimivat näin ympäri maailmaa.
Ottakaa huomioon, että kaikki puhelut, soitetut ja vastatut, ovat ulkomaanpuheluita, ja maksavat moninkertaisesti kotimaanpuheluihin verrattuna. Saldorajalliset liittymät eivät välttämättä toimi lainkaan. Tarkemmat tiedot hinnoista ja toimimisesta oman operaattorinne sivuilta.
Ps. mitkään lyhyt/kotisoittonumerot eivät toimi ulkomailla. Suomesta pääsee soittamaan ulkomaille lyhytnumerolla, muttei ulkomailta Suomeen. - sveitsiläinen
Eli lennätte siis Bern-Belp kentälle? En oo käynyt kyseisellä kentällä, mutta wikipedia sanoo, että se sijaitsee 10km päässä Bernistä. Tuntien Sveitsin junaliikenteen, niin kai sinne joku S-bahn/Regionalzug menee tai sitten bussi.
Ja Bern on ihan hieno kaupunki, paljon nähtävää jne..mutta ei se kovin suuri kapunki ole, että siel voi tulla tylsää jos on pitkään.
Niin ja, Sveitsissä mikään ei oo halpaa ;) - Jari100
Olen käynyt Bernissä pari kertaa. Suoria lentoja ei tietääkseni Suomesta ole Berniin. Bernissä on kyllä kenttä, mutta mulla ei kokemuksia. Vain Geneveen ja Zurichiin. Molemmista noin parin tunnun junamatka Berniin. Zurich taitaa olla lähempänä. Mutta Bern on kaunis kaupunki.
Kannattaa mennä sinne vanhaan kaupunkiin ja sinne joenvarteen kävelylle. Vanha kaupunki on kiva kävellä ja kivoja kauppoja. Bernin keskusta ei ole kovin iso. Kaikki siinä hyvin lähellä, myös tavaratalot. Sveitsin hintatalo hieman korkeampi kuin Suomessa.
Kannattaa muuten hypätä vaikka raitiovaunun kyytiin ja ajella sillä siellä Bernissä. Näkee kivasti kaupunkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2712350En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831031Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581021- 108990
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi81941- 44861
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa21848Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67756- 33697
Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä299694