Milanosta Toscanaan

toukokuussa

Hei,

laitanpa saman kysymyksen tänne kuin Toscana keskusteluihin, jos täällä enemmän kävijöitä. Eli: suunnitelmissa on lomailla ensi toukokuussa Toscanassa ja näillä näkymin lennämme Milanoon ja sieltä sitten jatkamme matkaa autolla kohti Toscanaa. Jostain olen ymmärtänyt, että ajomatka Milanosta Toscanan suuntaan olisi erityisen hidas ja hankala, johtuen Apenniinien vuoristosta. Kartallahan homma näyttää hyvinkin helpolta, suoraa tietä vain. Kertokaahan kokemuksianne, kauanko ottaa ajomatka milano-firenze. Entä kumpaa kautta 'kannattaa' ajaa, milano-genova- reittiä vai milano - bologna jne. Suunniteltu majapaikkamme on 30 km Firenzestä. Itse tietty haaveilen, että ajettaisiin toiseen suuntaan toista reittiä ja paluumatkalla toisinpäin. Onko reiteissä olennaista eroa?

Kiitos asiallisista kommenteista jo etukäteen :-)

1

530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • che problema?

      Eipä tuo nyt hankalaa ole, kun menee moottoritietä. Kannaatta mennä Milano-Bologna-Firenze reittiä. Milano Bologna väli on aika tylsää, mutta helppo kulkuista, vaikka ruuhkia voi löytyä ja niitä on vaikea ennakoida. Riippuen mille lentokentälle saavut, niin Bolognaan kestää ehkä 2.5 tuntia (tarkista kartalta tai netin ajo-ohjeista).

      Bolognasta Firenzeen jatkat moottoritietä edelleen vähän yli tunnin verran. Helppo kulkuista sekin ja maisemat jo kiinnostavammat. Jos aikaa on, niin kannattaisi pysähtyä Bolognassakin muutamaksi tunniksi.

      Takaisin Milanoon mennessä kannattaa varata aikaa enemmän, sillä liikenne ruuhkautuu sinne päin helpommin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      137
      9230
    2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

      Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
      Maailman menoa
      673
      5324
    3. Kuka on menehtynyt?

      https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
      Kankaanpää
      27
      3659
    4. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      47
      2543
    5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      7
      2081
    6. 69
      1865
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      132
      1850
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      229
      1651
    9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

      Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
      Ikävä
      139
      1424
    10. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      37
      1221
    Aihe