Kun oon niin heikko markkinoinnissa, että vien aina samalle myyjälle pussissa viljaa analyysiin. Miten itse hoidatte asian? Mistä tilaatte analyysin? Antakaa markkinointi vinkkejä!!
Vilja-analyysi
5
1252
Vastaukset
- anaalyysit
Ei se sitä viljaa paranna vaikka kuinka analysoit
- ellisse
no mutta pitäähän se ottaa selvää ,kelpaako erä leipäviljaksi!!!!!!!
- viljaa pystyy kauppaa??
Oot aika heikoilla, jos et tiedä mitä kauppaat!
Tosin kokemuksesta voin sanoa, että suoraan tilalta myydessäni rehuviljaa, aika harva on osannut kysellä viljani laadusta muuta kuin hlp:n, että riepoo, kun on teettänyt analyysit viimesen päälle ja sitten karvankasvattaja, jonka luulisi eniten tätä tietoa kaipaavan ostettavasta viljasta, ei niistä ymmärrä hölkäsen pöläystä.
Viljaa analysoivat eri keskusliikkeiden laboratoriot, myllyt ja rehutehtaat. Itse kiikutan yhdelle keskusliikkeelle, josta saan sopimus asiakkaana "ilmaisen" palvelun ja leipäviljaa kiikutan läheiselle suurelle myllylle. Nuorempana tein itsekin sakoluvun määrityksiä leipäviljasta, kun oli töissä sopivaa kalustoa käytettävissä, itselle ja asiakkaille. Nykyään ei kait ole enää kellään maatalouskauppiaalla omia välineitä tämmöiseen. - viljaa pystyy kauppaa??
viljaa pystyy kauppaa?? kirjoitti:
Oot aika heikoilla, jos et tiedä mitä kauppaat!
Tosin kokemuksesta voin sanoa, että suoraan tilalta myydessäni rehuviljaa, aika harva on osannut kysellä viljani laadusta muuta kuin hlp:n, että riepoo, kun on teettänyt analyysit viimesen päälle ja sitten karvankasvattaja, jonka luulisi eniten tätä tietoa kaipaavan ostettavasta viljasta, ei niistä ymmärrä hölkäsen pöläystä.
Viljaa analysoivat eri keskusliikkeiden laboratoriot, myllyt ja rehutehtaat. Itse kiikutan yhdelle keskusliikkeelle, josta saan sopimus asiakkaana "ilmaisen" palvelun ja leipäviljaa kiikutan läheiselle suurelle myllylle. Nuorempana tein itsekin sakoluvun määrityksiä leipäviljasta, kun oli töissä sopivaa kalustoa käytettävissä, itselle ja asiakkaille. Nykyään ei kait ole enää kellään maatalouskauppiaalla omia välineitä tämmöiseen.Kaurassakin, vaikka on monelle aika vaatimaton kasvi, on vaihtoehtoja, kun tietää mitä kauppaa.
Elintarvikkeeksi menevästä kaurasta saa enempi hintaa, mutta pitää olla hlp:n aika korkea ja lajikekin sopiva, sekä jyväkokoa.
Monet ei välitä pienistä hinnan eroista, mutta tätä hommaa tehdään vuodesta toiseen ja siinä alkaa jo pienetkin summat tuntumaan. Kymmenen vuoden aikana saattaa mennä isokin summa hölmöilyllä keskusliikkeille.
- viljasta
minä vien/lähetän jollekkin firmalle analysoitavaksi sitten vaan kyseleen hintoja eri keskusliikkeistä ja se joka eniten maksaa ...pääasiassa olen käyttänyt hankkijan analyysi palvelua mutta leipäviljassa erästä jauhomyllyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.4104622Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1221815- 1421570
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko751315Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass151146Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔761123Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise131069Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään661013- 38980
- 66972