Bensavehkeeseen haluaisin jommankumman mutta hinnoista asennettuna ja muustakaan ei ole tietoa? Kommentteja!
Vastaukset 9
- kohta se tdi-siitti-
idiootti tulee tänne vinkuun että mitä tommosella tekee bensa-autossa. Se ku luulee että noi on keksitty nyt vasta ku uudet tod pienellä kulkevat diisselit on tullu.
Ja se käy sen miehisyydelle jos jollain muullakin on tollanen "luksus"varuste. Se ku on semmonen että niitten parkkipaikalla vaan sillä saa olla.
No sitte: Koneet maksa äkkiä tontun ja asennuksen hinta riippuu autostasi. Mutta sanompa ja väitämpä että pääsääntöisesti noitten hinnat asettuu 1500 - 2000 e väliin. - tämä aihe
liittyy vavigointiin?
- periaatteella
Olet tässä: Suomi24 > Keskustelu > Autot ja liikenne > Varusteet ja huolto > Navigaattorit ja lisävarusteet
Tällä periaatteella.
Ei tämä saitti sisällä pelkästään navigointiin liittyviä kysymyksiä eikä navigaattoreiden "lisälaitteisiin", myös auton lisävarusteet kuuluvat tänne!!! - ex-Mosse
Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)
- Autoasentaja.
ex-Mosse kirjoitti:
Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)
Mun mielestä noi navigaattorit voisivat mennä jonnekin omalle palstalleen. Aika hassua kun ne ovat mukana Ilmastointi-palstalla.
- ex-Mosse
Ei nykyisin ole merkitystä kumman merkin valitset. Molempiin saa vastaavat kaukosäätimet, kellotoiminnot yms. Eberiin on perinteisesti saanut varaosia pienempinä kokonaisuuksina, mutta usein työ taas näissä osien vaihdossa maksaa saman mitä Webastossa suuremman kokonaisuuden vaihtaminen. Käytännössä siis ei ole suurta merkitystä kumman ostat - katso kumpi on mielestäsi paremmin huollettu omalla paikkakunnallasi ja/tai kumman saat halvemmalla. Hinnat vaihtelevat paljon paikkakunnittain, joten kysele oman paikkakuntasi asentajilta heidän hintoja.
Webasto: 1040e kellolla
Asennus: 480e
Eberspacher: 720e kellolla
Asennus: 450e
Lisäksi saatat tarvita lisäreleitä ilmasoinnin ohjaukseen hinta riippuen releestä: 20-300€
Omaan bensakoneeseeni laitettiin Webasto (koska sain sen xx% alennuksella ilman pelkoa lisäkustannuksista ks. Eberi rele).- Bensa-Jeepppi
Webasto maksoi 1800e kunnollisella kaukosäätimellä automaatti-ilmastointiin.
- STS-99
Sevilleen oli se isompi 5Kw bensa-eberi asennettuna n. 2200 EUR pari vuotta sitten, paikkana Tuusulan Finnklima.
Isohko siivu hinnasta tuli lisäkilkkeistä ja lisätöistä. 2-suuntainen radiokaukosäädin kustansi muistaakseni viitisen sataa ja joitain irtosatasia hintaan toi lisää sisäilmapuhaltimen toiminnan virittely automaatti-ilmastointiin.
Todella hyvä vehje bensa-eberi on ollut - toiminnasta arvosanaksi täysi kymppi. Mitään vikoja tai huoltoa vaativaa ei kahden vuoden aikana ole laitteessa ollut (kop kop).
Ainoa ongelma käyttöönotossa oli virran riittävyys. Uuden akun jouduin laittamaan heti ensi kärkeen sillä lämmitys imaisee hetkessä vanhan väsyneen starttauskelvottomaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092250- 103896
- 69871
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22852- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha541770- 80687
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76650Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23600- 57561