Kumpi, Eberi vai Webasto?

asennettuna

Bensavehkeeseen haluaisin jommankumman mutta hinnoista asennettuna ja muustakaan ei ole tietoa? Kommentteja!

9

813

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta se tdi-siitti-

      idiootti tulee tänne vinkuun että mitä tommosella tekee bensa-autossa. Se ku luulee että noi on keksitty nyt vasta ku uudet tod pienellä kulkevat diisselit on tullu.

      Ja se käy sen miehisyydelle jos jollain muullakin on tollanen "luksus"varuste. Se ku on semmonen että niitten parkkipaikalla vaan sillä saa olla.

      No sitte: Koneet maksa äkkiä tontun ja asennuksen hinta riippuu autostasi. Mutta sanompa ja väitämpä että pääsääntöisesti noitten hinnat asettuu 1500 - 2000 e väliin.

    • tämä aihe

      liittyy vavigointiin?

      • periaatteella

        Olet tässä: Suomi24 > Keskustelu > Autot ja liikenne > Varusteet ja huolto > Navigaattorit ja lisävarusteet

        Tällä periaatteella.
        Ei tämä saitti sisällä pelkästään navigointiin liittyviä kysymyksiä eikä navigaattoreiden "lisälaitteisiin", myös auton lisävarusteet kuuluvat tänne!!!


      • ex-Mosse

        Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)


      • Autoasentaja.
        ex-Mosse kirjoitti:

        Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)

        Mun mielestä noi navigaattorit voisivat mennä jonnekin omalle palstalleen. Aika hassua kun ne ovat mukana Ilmastointi-palstalla.


    • ex-Mosse

      Ei nykyisin ole merkitystä kumman merkin valitset. Molempiin saa vastaavat kaukosäätimet, kellotoiminnot yms. Eberiin on perinteisesti saanut varaosia pienempinä kokonaisuuksina, mutta usein työ taas näissä osien vaihdossa maksaa saman mitä Webastossa suuremman kokonaisuuden vaihtaminen. Käytännössä siis ei ole suurta merkitystä kumman ostat - katso kumpi on mielestäsi paremmin huollettu omalla paikkakunnallasi ja/tai kumman saat halvemmalla. Hinnat vaihtelevat paljon paikkakunnittain, joten kysele oman paikkakuntasi asentajilta heidän hintoja.

    • Webasto: 1040e kellolla
      Asennus: 480e

      Eberspacher: 720e kellolla
      Asennus: 450e
      Lisäksi saatat tarvita lisäreleitä ilmasoinnin ohjaukseen hinta riippuen releestä: 20-300€

      Omaan bensakoneeseeni laitettiin Webasto (koska sain sen xx% alennuksella ilman pelkoa lisäkustannuksista ks. Eberi rele).

      • Bensa-Jeepppi

        Webasto maksoi 1800e kunnollisella kaukosäätimellä automaatti-ilmastointiin.


    • STS-99

      Sevilleen oli se isompi 5Kw bensa-eberi asennettuna n. 2200 EUR pari vuotta sitten, paikkana Tuusulan Finnklima.

      Isohko siivu hinnasta tuli lisäkilkkeistä ja lisätöistä. 2-suuntainen radiokaukosäädin kustansi muistaakseni viitisen sataa ja joitain irtosatasia hintaan toi lisää sisäilmapuhaltimen toiminnan virittely automaatti-ilmastointiin.

      Todella hyvä vehje bensa-eberi on ollut - toiminnasta arvosanaksi täysi kymppi. Mitään vikoja tai huoltoa vaativaa ei kahden vuoden aikana ole laitteessa ollut (kop kop).

      Ainoa ongelma käyttöönotossa oli virran riittävyys. Uuden akun jouduin laittamaan heti ensi kärkeen sillä lämmitys imaisee hetkessä vanhan väsyneen starttauskelvottomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      186
      2733
    2. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      164
      2539
    3. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2247
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      61
      2084
    5. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      3
      1739
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      59
      1454
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      205
      1440
    8. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      226
      1183
    9. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1148
    10. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      370
      1083
    Aihe