Kumpi, Eberi vai Webasto?

asennettuna

Bensavehkeeseen haluaisin jommankumman mutta hinnoista asennettuna ja muustakaan ei ole tietoa? Kommentteja!

9

818

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta se tdi-siitti-

      idiootti tulee tänne vinkuun että mitä tommosella tekee bensa-autossa. Se ku luulee että noi on keksitty nyt vasta ku uudet tod pienellä kulkevat diisselit on tullu.

      Ja se käy sen miehisyydelle jos jollain muullakin on tollanen "luksus"varuste. Se ku on semmonen että niitten parkkipaikalla vaan sillä saa olla.

      No sitte: Koneet maksa äkkiä tontun ja asennuksen hinta riippuu autostasi. Mutta sanompa ja väitämpä että pääsääntöisesti noitten hinnat asettuu 1500 - 2000 e väliin.

    • tämä aihe

      liittyy vavigointiin?

      • periaatteella

        Olet tässä: Suomi24 > Keskustelu > Autot ja liikenne > Varusteet ja huolto > Navigaattorit ja lisävarusteet

        Tällä periaatteella.
        Ei tämä saitti sisällä pelkästään navigointiin liittyviä kysymyksiä eikä navigaattoreiden "lisälaitteisiin", myös auton lisävarusteet kuuluvat tänne!!!


      • ex-Mosse

        Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)


      • Autoasentaja.
        ex-Mosse kirjoitti:

        Kyllä lukutaito on nykyisin ehtyvä luonnonvara - "Keskusteluja navigaatiolaitteista kännykkätelineisiin ja peruutuskameroista ilmastointilaitteisiin." sanotaan jo tämän palstan kuvauksessa :)

        Mun mielestä noi navigaattorit voisivat mennä jonnekin omalle palstalleen. Aika hassua kun ne ovat mukana Ilmastointi-palstalla.


    • ex-Mosse

      Ei nykyisin ole merkitystä kumman merkin valitset. Molempiin saa vastaavat kaukosäätimet, kellotoiminnot yms. Eberiin on perinteisesti saanut varaosia pienempinä kokonaisuuksina, mutta usein työ taas näissä osien vaihdossa maksaa saman mitä Webastossa suuremman kokonaisuuden vaihtaminen. Käytännössä siis ei ole suurta merkitystä kumman ostat - katso kumpi on mielestäsi paremmin huollettu omalla paikkakunnallasi ja/tai kumman saat halvemmalla. Hinnat vaihtelevat paljon paikkakunnittain, joten kysele oman paikkakuntasi asentajilta heidän hintoja.

    • Webasto: 1040e kellolla
      Asennus: 480e

      Eberspacher: 720e kellolla
      Asennus: 450e
      Lisäksi saatat tarvita lisäreleitä ilmasoinnin ohjaukseen hinta riippuen releestä: 20-300€

      Omaan bensakoneeseeni laitettiin Webasto (koska sain sen xx% alennuksella ilman pelkoa lisäkustannuksista ks. Eberi rele).

      • Bensa-Jeepppi

        Webasto maksoi 1800e kunnollisella kaukosäätimellä automaatti-ilmastointiin.


    • STS-99

      Sevilleen oli se isompi 5Kw bensa-eberi asennettuna n. 2200 EUR pari vuotta sitten, paikkana Tuusulan Finnklima.

      Isohko siivu hinnasta tuli lisäkilkkeistä ja lisätöistä. 2-suuntainen radiokaukosäädin kustansi muistaakseni viitisen sataa ja joitain irtosatasia hintaan toi lisää sisäilmapuhaltimen toiminnan virittely automaatti-ilmastointiin.

      Todella hyvä vehje bensa-eberi on ollut - toiminnasta arvosanaksi täysi kymppi. Mitään vikoja tai huoltoa vaativaa ei kahden vuoden aikana ole laitteessa ollut (kop kop).

      Ainoa ongelma käyttöönotossa oli virran riittävyys. Uuden akun jouduin laittamaan heti ensi kärkeen sillä lämmitys imaisee hetkessä vanhan väsyneen starttauskelvottomaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe