Onko mitään arvoa?

Santsu*

Kolikot:
10 penniä vuosi 1921
1 markka, 1895, kolikossa teksti: 94.48 kappaletta naulasta selwää hopeata.
1 markka, 1865, kolikossa teksti: 94.48 kappaletta naulasta selwää hopeata.
10 penniä, 1923
10 markkaa, 1936,
20 markkaa, 1939,
50 penniä, 1866, 50 penniä 1917, 28 penniä 1917 nämä kolme kolikkoa on liitetty "ketjuun" renkailla, jotka juotettu kolikoihin kiinni.
5 markkaa, 1952
50 penniä, 1892

4

1306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ??????

      Oletkos ihan varma tuosta 1 mk 1895 vuosiluvusta?

      Minkä kuntoisia nuo rahat ovat? Mitään jättipottiharvinaisuuksia noissa ei ole, mutta jos löytyy melko hyväkuntoisia (esim. 1 mk 1865 tai 10 mk 1936) voi noista jokusen kympin saada. Noiden juotettujen kolikoiden arvo kärsii jonkin verran. 50 p 1866 on noista muutenkin ainoa, jolle rahallista arvoa voisi luvata. Siinäkään tuskin arvossa kuitenkaan ylitetään muutamaa kymppiä, vaikka olisi hitusen parempikuntoisempikin kappale.

      • sanna*

        olen varma, niitä on kaksi kappaletta, siis niitä markan kolikoita vuodelta 1895.Kaikki rahat on hyvä kuntosia ja selkeitä.


      • sanna* kirjoitti:

        olen varma, niitä on kaksi kappaletta, siis niitä markan kolikoita vuodelta 1895.Kaikki rahat on hyvä kuntosia ja selkeitä.

        ei markan kolikkoa ole valmistettu. Joten tarkista vuosiluku


    • Batman

      Minulla on Mannerheim-kokoelma 1867-1951 (Mannerheim mitalikokoelma), ja "laatikon" sisällä on myös 1 markan kolikko, reunassa lukee "94.48 kappaletta naulasta selwää hopeata", 1 markan kolikko on vuodelta 1907, onko kokoelmalla tai kolikolla mitään arvoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      41
      5309
    2. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      409
      4582
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      148
      3839
    4. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      159
      3128
    5. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      14
      2526
    6. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      21
      2292
    7. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      2098
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      151
      2012
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      125
      1930
    10. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1469
    Aihe