Olisiko liikaa pyydetty, että pysyttelisemme Ilomantsin asioissa, kun nerot eivät näytä riittävän kovin syvällisiin pohdintoihin mm. ulkopolitiikassa jne.
Ja voitaisiinko sopia, että jätämme v:t ja P:t pois kielestämme. Ja mikä estää joskus kehumastakin ja jos on kovin katkeroitunut kannattaisiko irrottaa käsi pullosta ja mennä hoitoon.
Ja voitaisiinko sopia, että jätämme v:t ja P:t pois kielestämme. Ja mikä estää joskus kehumastakin ja jos on kovin katkeroitunut kannattaisiko irrottaa käsi pullosta ja mennä hoitoon.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Meitä on parisenkymmentä toisillemme tuttua miestä ja naista ja meille sopii. Siivotaan kaikki kieli, jota tänne kirjoittelemme. Puhutaan asiaa ja ei haistatella.
Ja mitä tulee epäluuloihin ei niitä kannata täällä syytellen esitellä. Meidänkin porukassa on monenlaista mielipidettä ja joskus säväkästikin kirjoittelemme.
Joku on keväästä saakka viljellyt rasismia, pilkannut uskontoja ja syyttelee, että näitä palstoja kirjoittaa vain yksi ja sama henkilö.
Kannattaa epäilijän muistaa, että rasismi on rikos ja jos joku nämä palstat täyttäisi ei siinä kellonkierrokset riittäisin.
Ja pakkoko täällä on olla jos aina pitää haukkua ja toisia syytellä.
Siis me ainakin olemme siivoustalkoissa mukana.
Ilomantsinkin asioissa on pohdittavaa, varsinkin kun haluaa jonkun asian paremmalle tolalle.
Mukana ollaan jos tarkoitat kielen siivoamista.
Jätetään kirosanat pois, jees!
jo kutsuttu syömään oravakeittoa Hattujärvelle?
koska aloitetaan?
määritellään kolmen tyypin avulla: 1) sensuuri, joka estää keskustelun tietyistä aiheista, 2) järkevän ja hullun puheen erottamisen toisistaan ja 3) toden ja valheen ero.
Sellainen sensuuri-ihminen on pesiytynyt Ilomantsiin.
Sinunkin vuodatuksia hiukan karsisi. Vieläkö se on Hattujärven kylänrannan katos kunnossa?
Kukas sen muuten sai aikaan, eikö se sama ukkeli tehnyt siihen tienvarteen sen tsasounan, vai mikä se on se pieni "kirkko".
Ilomanti palstahan on laadittu kuten muut paikkakuntien palstat siksi että siellä niissä käsitellään paikkakuntien asioita , syvällisestikkin.
Ilomantsi palstalle ei kuulu ulkopoliitiikka, uskonnosta vouhkaaminen eikä maailman tapahtumat vaan niille on omat palstansa!
Joillekkin täytyy vääntää rautalangasta kun heillä ei äly juokse itsellään!
jos palstoilta poistetaan hörhöjen kirjoitukset.
puhumaan paskaa. Täällä keskustellaan vain paikkakuntakohtaisista asioista.
että joillekin ei riitä edes rautalankamalli.
[Alahan kuotta painua
seksisivuille 20.9.2008 klo 18.31 ]
Olipas siinäkin erittäin rivo kirjoittaja joka kommentoi noin irstaasti vieläpä kehoettaen minua, uskovaista miesta painumaan seksisivuille.
Törkyviestien levittäjien kannattaa lukea Suomi24:n tiedote, jossa huomautetaan, että sopimattomat viestit poistetaan.
Portaali voi panna myös sulun, jolloin viesti ei näy täällä vaan esim. poliisilla.
Eikö mikään voima saa noita rivouksien kirjoittajia pudotettua pois. Suomi24 on hyvin heikko torjumaan rasismin, rivouden, haukkumiset ym. Tuntuu kuin suomi24 suosisi varsinkin rasismia ja rivouksia. Jos valitat jostakin viestistä joka on pelkkää v...tä, rotusortoa ym se ei poistu, vaan nämä sherifit päinvastoin suosivat v...n ym lian kirjoittajia ja rasismista ei taida edes olla mitään hajua vaikka se on rikollisena kielletty. Uskoisi jo suomi24:n ottavan sivistyneemmän tavan mutta kjun ei.
eikä voi punakyltein västellä vastuutaan.
Laki on selkeä:.....kuka välittää rasistisia ilmaisuja on.....jne.
Lain mukaan Pirjo Rämänen on vaalikelvoton, mutta silti hän pyrkiytyy valtuutetuksi. Jo pitää olla kova nainen kun taas tahallaan rikkoo lakia.
Eikö se kunnanvirassa olevan tulisi olla esimerkki ja mitähän se sanoo kunnallislaki viranhaltijasta joka ei halua noudattaa lakia vaan sitä toistuvasti rikkoo.
Eikö kukaan saa Rämästä kuriin.
Erottaisivat moisen änkyrän.
Olisiko siinä ideaa, että otetaan koko Ilomantsin sivuille kirjoittava joukko tehtäväksi pistää pellolle kaikki töryn kirjoittajat.
ei juuri välitetä rasismista ja taitavat nuo lukijatkin olla heikosti asioita ymmärtäviä.
Jos nämä Suomi24 ja muut sivut putsaisivat kovalla kädellä roskat pois siistiytyis kieli ja vaikka aluksi menettäsivät kirjoittajia tulisi lisää kun ihmiset huomaisivat että sivut ovat siistit tulisi uusia lisää.
Jokelat, Kauhajoet ym. ovat varoittavia esimerkkejä mitä siivottomalt sivut ja internetin kuvat saavat aikaan. Ihmiset turtuvat.
Rasismiakaan ei Suomi24 helpolla poista.
Laittaisivat lukutaitoisia ja alait osaavia ihmisiä vahdiksi