http://www.kaleva.fi/plus/Nainen pahoinpideltiin Kajaanissa_750134 0
Ulkomaalainen pahoinpiteli
naisen Kajaanissa
101783
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Kajaanin uudet kasvot/1135223135947
Monikulttuurisuus on rikkaus ja eihän me niin köyhiä olla.
mies heitti eukkonsa pellolle ja uhkaili poliisia haulikolla.
Tyypillinen uutinen, kuten sinunkin, vai mitä?
Meissä kaikissa on kunnollisia ja ikäviä tyyppejä.
hankkia vapaaehtoisesti lisää rikollisia ulkomailta.
tapahtuneesta? Ilmeisesti ei mitään.
..että Suomeen otettaisiin vain ja ainoastaan pakopaikkaa hakevia lapsia ja nuoria kuten kunniamurhien,muunkin perheväkivallan, silpomisten (meinaa näitä tyttöjen alapään uudelleen restaurointia) takia yms perheitänsä/ koko heimoaan, sukuaan pakenevia. Muut ihme hemmot pysyköön sitten kotomaassaan. Näiden joidenkin ulkomaalaissynt miesten( esim arabivaltiot) arvostus suomlaista naistakin kohtaan on yhtä nolla kuin omaakin,joten suomi nainen saa pelätä vaikka puukkoa, jos pahasti käy päätä aukoo/ astuu varpaille.
En ymmärrä naisia, jotka suostuvat avioliittoon mokomien kanssa ja samalla tuomitsevat omat tyttärensä elämään henkisesti ahtaissa piireissä,
Naiset ja lapset tarvitsevat niissäkin kultuureissa kipeimmin apua, niille apua, miehet voi heittää yli laidan:/
terv. tytärtäni 13v ahdisteli tummaihoiset miehet vastikään:( nyt ei uskalla kulkea pimeän tullen ulkona yksin...
..että naisia yleensä voisi auttaa, mutta miehet jääköön kotikonnuilleen.
Ja tuolla avioliittoonmenemisellä tark, että järkevä? suomlainen avioituu mm.musliminin kanssa.
Ei mene mun kaaliin, ei...
Toki maissa ja kansoissa on eroja, mutta yleensä kait lapsetkin kuuluvat noissa liitoissa isille, joten sinne meni joka lapsi,jos väärin kohtelet miesparkaasi,joja sinun nukkuessasi saattaa käydä vaikka vieraissa:/
Tätäkin on omin silmin tullut nähtyä..yäk.
En olisi halunnut olla rasisti,mutta kyllä, olen vastaan tätä joidenkin kuluttuurien miesten käsitystä naisten arvosta, sehän kun on nolla..
Suosittelen lukemaan esim kirjan nimeltä "kunniamurha". Laittaa miettimään.
sen mukaan.
kainarissa ollut mitään mainintaa tekijän kansallisuudesta.
kajaanilainen ja sotkamolainen pätkii toisiaan turpaan kapakan ulkopuolella, lehdessä lukee. "Kajaanilainen" vuonna -80 syntynyt ja "sotkamolainen" vuonna -80 syntynyt pahoinpitelivät toisiaan (Tanelin) etupihalla. Molemmilta meni huulet ja nokka lievästi verille. Poliisi vei yöksi putkaan selviämään. Heiltä etsittiin teräaseita ja muuta kättä pitempää, mutta niitä ei kuitenkaan ollut. Valtiolle he joutuvat maksamaan yösijasta muutaman kympin.
tietää mitä aina tarkoitetaan, ellei sitä varmista toisista tiedotusvälineistä, jotka saattavat uskaltaa mainita jotain muutakin kuin "mies pahoinpiteli".
Pitääkö jatkossa kainarista lukea rivien välistä sana "ulkomaalainen" kun "mies" on tehnyt jotain?
Lisäksi tapahtumassa olennainen sana "veitsi" tai "puukko" on jäänyt maakuntalehtemme pikku-uutisesta kokonaan pois. Uutisesta saa kuvan, että jotenkin on viilletty takkiin reikä muttei kerrota millä??! Pelkkä pahoinpitely on mielestäni erityisen paljon lievempi nimitys kuin puukotus.
Pelkästä maakuntalehdestä tietonsa ammentavalle tulee kuva, että paikallinen nuoriso siellä vain on nujakoinut paljain nyrkein niinkuin ennenkin eikä sen kummempaa. "Onneksi sieltä ulkomailta tuodaan parempitapaisia nuorukaisia tulevaisuutta rikastamaan ja tuomaan turvallisuutta" saattaa vain maakuntalehdestä informaationsa keräävä suvaitsevainen kansalainen ajatella.
Kukin voi miettiä taas kerran sitäkin, mikä meteli olisi noussut, jos tuon kahakan asetelma olisi ollutkin toisinpäin - suomalaismies olisi käynyt veitsen kanssa ulkomaalaisen pariskunnan kimppuun? Siinä sitä olisi riittänyt paistattelemista ja pahoittelemista kajaanilaisille poliitikoille sekä otsikot kirkuisivat toimenpiteitä rasismia vastaan.
Jonkun mielestä tämä voi olla saivartelua, mutta etenkin näin vaalien alla tällä on Merkitystä isolla M:llä.