Mistä johtuu että järvillä suomalaisilla on tapana kovasti hukkua.
Onko niin että maakravut järvien rannoilla eivät tajua millainen elementti vesi on?
Meren rannalla asuvat osaavat kunnioittaa merta, ja tietävät miten siellä liikutaan, sehän tulee jo äidinmaidosta perimänä.
Onko niin että maakravut järvien rannoilla eivät tajua millainen elementti vesi on?
Meren rannalla asuvat osaavat kunnioittaa merta, ja tietävät miten siellä liikutaan, sehän tulee jo äidinmaidosta perimänä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos viitsit vilkaista Suomen karttaa, niin havaitset, että järvien rannoilla on paljon enemmän kyliä ja kaupunkeja kuin meren rannalla. Samalla lailla siis järven rannalla on voinut tissiä imemällä opetella vettä varomaan. Ennemminkin luulen, että hukkuvat ovat junan tuomia eikä niinkään alkuasukkaita.
Että meren rannalla asuville meri on luonnollisempi elementti kuin järvien rannalla asuville järvi.
Meri ja järvi ovat yhtä luonnollisia ELEMENTTEJÄ!
luulevat, että se imeminen oli se juttu ja
ovat jatkaneet sitä
vaan väärän seudun ihmiset käyvät järvillä hukkumassa.Ilmeisti näillä merenranta seutujen asukkailla on semmoinen geeni virhe, että he luulevat, että sisävesillä täytyy hukkua.Ja niin siinä sitten käy, että kun saapuvat tänne sisämaahan, niin marssii nämä meri-ihmiset hukkumaan joukolla.On muuten sekin selvitettyä tietoa, että merenranta seutujen ihmisiä hukkuu enemmän kuin sisämaan väkeä.Käytä vähän googlea ja ällisty kuinka hölmöä väkeä nuo suomen etelärannikon väki on
Nuorena kollina oltiin jatkuvasti järvellä. Useimmiten huimassa humalassa ja huonolla veneellä Saimaan suurilla selillä. Pelastusliivit pidettiin perseen alla jotta olisi pehmeämpi myrskyssä rynkyttää. Hyvin pärjättiin kun oli sitä veden sekä veneentuntemusta joten ei riskejä otettu. Merenrannalla asuvat sukulaiset pelkäsivät vettä kun äidit olivat sanoneet että sinne hukkuu. Eihän niillä kaliissa asunnoissa asuvilla köyhillä ollut varaa veneisiin ja siksi pelkäsivät merta.
Nyt keski-ikäisenä on kai luonto lepsuuntunut kun pitää isossa matkaveneessäkin olla paukkurintsikat päällä ja pelätään omien lapsien puolesta.
Merivartioston ylisuuret määrärahat pitäisi siirtää järvialueille siellä tarvittaisiin lisävalvontaa koska siellä todella tapahtuu,eikä käyttää niitä tyhjänpäiväiseen polttamiseen esim. saaristomerellä!
Nytkin 'järvivartiolaiset' ajelevat etupäässä omia ajojaan. Vaikka veneilen Saimaan alueella n.250 tuntia mataveneellä niin partiota en ole nähnyt kuin näytöksissä.