siitä ei voi myös rangaista! Itselläni oli kuivauskaappi ja toinen kaappi tuvassa "päihde" kätkönä. Nettosin noilla päihteiden myynnillä intin aikana (180) hieman yli 3000€! Alkosta ostin pullos 20€ ja myin 50€ intissä! Ja kysyntää oli enemmän mitä oli tavaraa! Toin joka lomilta jotain alkoholia mukana mitä oli "tilattu"! Ja ilta lomilla sama homma toistui!
Toinen bisnes oli nuo nikotiini tuotteet! Tupakkaa kannattaa ottaa varsinkin leireille reilusti mukaan. Ja vähän iltojen ratoksi pikku snapseja. Loppusodassa olin ainut meidän joukkueesta kahtena viimeisenä päivänä jolla oli tupakkaa! Neljä maxi toppaa meni, möin tupakoita yhden euron kpl hintaan ja kaikki meni. Siitä jokainen voi laskea paljonko tuli voittoa XD.
Tässä jollekkin mallia, joka haluaa rikastua myös intin aikana! (Myös joukkueen vetäjä Luutnantti ***** oli minun bisne listalla nuuskan puolesta) XD.
Bisnes mies korpraali 1/08!
Bisnestä intissä!
7
2385
Vastaukset
- meninkiä
allan suurpää........
- vähä ontuu
kyllä sieltä pääsee aika moni muukin ilta vapaalle. ei kaikki ole niin idioottia että maksais ylihintaa sulle kun viinaa ja tupakkaa saa kaupastakin!
ei kovin uskottava tarina.- tulot sai
meillä aikoinaan myös yksi veijari, joka kantoi leireille mukaan repun täynnä tupakkia ym. Hyvin teki kauppansa. Kassulla sillä oli kanssa kaappi täynnä kauppatavaraa: karkkia, naposteltavaa ja pornolehtiä. Silloin ei vielä ollut yleisesti kännyköitä, mutta sillä oli. Myi sillä sitten puheluita, kovassa käytössä oli pojan luuri.
- joku edes ymmärtää
tulot sai kirjoitti:
meillä aikoinaan myös yksi veijari, joka kantoi leireille mukaan repun täynnä tupakkia ym. Hyvin teki kauppansa. Kassulla sillä oli kanssa kaappi täynnä kauppatavaraa: karkkia, naposteltavaa ja pornolehtiä. Silloin ei vielä ollut yleisesti kännyköitä, mutta sillä oli. Myi sillä sitten puheluita, kovassa käytössä oli pojan luuri.
mistä tässä nyt oli kyse! Kaikillahan ei ole bisnes miehen vaistoa, mutta itse otin ainakin intin aikana kaiken irti mitä sain. Hyvin mielin sain lähteä reserviin, kun ei ollut heti rahapula. Tosin kaikki tuo raha on vielläkin käyttämättä n.3kk jälkeekin intistä päästyäni! Katselen vaan uutt sijoitus kohdetta ja pistän rahat poikimaan. :D
Mutta ken haluaa ottaa tästä mallia edes jollain tavalla niin kannattaa ainakin ostaa nuita nikotiini tuotteita. Niistä saa hyvät rahat varsinkin leireillä! - h3_kk@
joku edes ymmärtää kirjoitti:
mistä tässä nyt oli kyse! Kaikillahan ei ole bisnes miehen vaistoa, mutta itse otin ainakin intin aikana kaiken irti mitä sain. Hyvin mielin sain lähteä reserviin, kun ei ollut heti rahapula. Tosin kaikki tuo raha on vielläkin käyttämättä n.3kk jälkeekin intistä päästyäni! Katselen vaan uutt sijoitus kohdetta ja pistän rahat poikimaan. :D
Mutta ken haluaa ottaa tästä mallia edes jollain tavalla niin kannattaa ainakin ostaa nuita nikotiini tuotteita. Niistä saa hyvät rahat varsinkin leireillä!mutta olen kuullut, että nuuskabisnes voi jopa toimia... Hakisikohan nuuskaa laivalta kunnon lastin inttiä ennen??
- Korpraali 2/07
Kyllä se venäläinen tupakki oli karjalanprikaatissa hyvä bisnes varsinkin leireillä no nuuska oli ehkä vielä kovempi bisnes kun skapparitkin osti sitä varusmiehiltä.
Yks meidän tupalainen joka asui lähellä itärajaa toi joka lomilta kassin täynnä röökiä ei menny kauaa kun oli 10 kartonkia myyty ja tulihan sitä itsekkin ostettua kun oli halvempaa kuin kaupassa niin säästyi rahaa. No leireillehän passasi ottaa mukkaan ihan kovasti suomalaistakin tupakkia kun jos sitä oli lopussa paljon vielä ylimääräistä niin moi €per rööki pojille joilta oli jo tupakit loppu.
Onneksi oon nyt intin jälkeen päässyt irti tupakasta.
- Sivarimajuri
Aika vaikea kuvitella, että viinaa todella ostettaisiin. Kuten jo aiemmin joku tuossa mainitsi niin iltavapaille kyllä pääsee ja tuo hinta viinapullosta on ihan järjetön. Toki jos sellasia idiootteja löytyy niin mikäs siinä, mutta enpä usko noita löytyvän kovin paljoa.
Röökit sai ostettua ainakin meidän leireillä ihan sotkustakin. Toki muutamia askeja saa myytyä, mutta saa kyllä jatkuvasti olla kauppaamassa jotta siitä mitään kunnon tienestiä saa. Ei maksa vaivaa siis.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489- 49487
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482