Mikä olisi hyvä kamera?

Ihan tuollaiseen tallennuskäyttöön halpa digi-kammera? Sais vaan tallennella kuvia tietsikalle. Onkos kaikissa kameroissa valmiudet tallentaa tänne koneelle? Kun en yhtään tiedä tästä tekniikasta, siksi kysyn viisaammilta.
2316
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tottakai niissä on valmius tallentaa kuvat tietokoneelle, ei muuten koko digi-kamerassa olis mitään mieltäkään. Tosin ameriikoissa on olemassa kertakäyttöisiä digikameroita jotka palautetaan ja ne tekee niistä sitten kuvat ja niissä ei oo minkäänlaista valmiutta tallentaa omalle koneelle. Mut amerikkalaiset onkin vähän hulluja muutenkin. ;D

Eri asia sitten että mitä kautta se tapahtuu, nykyisin useimmissa kameroissa on kaksikin keinoa, eli että kytketään joko piuhalla (USB useimmiten, joissakin voi olla Firewire) tietokoneeseen ja downloadataan kamerasta kuvat koneelle, toinen keino on käyttää muistikortin lukijaa eli otetaan kamerasta muistikortti irti ja laitetaan se lukijalaitteeseen jolla luetaan kuvat koneelle.

Kun lähdet ostamaan digikameraa niin osta saman tien kunnollinen kamera, siitä riittää iloa pidemmäksi aikaa, yksi suositeltava merkki on Canon, Canonilla on paljon hyviä kameramalleja ja eikös nuo ammattilaisetkin käytä Canonin valmistamia ammatti-digijärkkäreitä (järkkäri=järjestelmäkamera), järkkäriä ei tavallinen sunnuntaikuvaaja tarvii mutta muuten hyvän kameran kyllä. Suosittelen sellaista missä on 3-4 Megapikseliä ja kunnon optinen zoomi, digitaalisella zoomilla ei sitten tee yhtään mitään koska se vaan huonontaa kuvaa. Mallia en nyt osaa sanoo koska ne vaihtuu jatkuvasti ja en oo nyt ajantasalla noissa mallimerkinnöissä. A60 ehkä olis ihan kannattava hankinta, tai A70. Molemmat Canoneita.

Äänestä
  • Yhdyn edelliseen 100% ja lisään, että myös Olympus on erittäin hyvä merkki ja vaihtoehtoja niin hinnan kun laadunkin suhteen riittää.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Marjo kirjoitti:

Ihan tuollaiseen tallennuskäyttöön halpa digi-kammera? Sais vaan tallennella kuvia tietsikalle. Onkos kaikissa kameroissa valmiudet tallentaa tänne koneelle? Kun en yhtään tiedä tästä tekniikasta, siksi kysyn viisaammilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu