Mulla on korkeaharjaisessa parvettomassa saunamökissä vino lappeenmyötäinen sisäkatto. Harjaorsi tai mikä kurkihirsi se nyt onkaan, kulkee lappeiden välissä neljän ja puolen hirren verran, eli about 70 senttiä. Mihin kohtaan pitäisi laittaa palovaroitin? Entä häkävaroitin.
Palovaroittimen paikka
utedass
3352
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joku muu ottakoon kantaa noiden paikkaan, mutta vinkkinä antaisin että jos sinulla on patterikäyttöinen varoitin, niin niihin saa erillisenä sellaisen patterikotelon pitkän johdon.
Niiden avulla saat patterin sijoitettua helpompaan paikkaan vaihtoa ajatellen... ja myös sitä hetkeä kun se varoitin alkaa huutaa aiheetta.
Löydät netistä puolessa minuutissa kymmeniä ohjeita, kaikki parempia ja luotettavampia kuin täällä roska24-palstalla. Esimerkiksi:
http://www.yhteishyva.fi/yhteishyva/asuminen/turvallinen_viihtyisa_koti/palovaroitin_voi_pelastaa/fi_FI/palovaroittimen_asennus_ja_huolto/
http://www.ekpelastuslaitos.fi/
Kattoon keskelle (50 cm ) kurkihirrestä.
Ei missään nimessä kurkihirren alapintaan.
OHJE: Rakennustarkastajalta lopputarkastuksessa.