televisio gallup
mopin foorumilla
19885
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Yli 80 % moppilaisista näköjään katsoo että nykyinen tv-kielto on syytä kumota. Mutta kieltoa ei silti kumota, kun SRK:n jäsenet eli paikalliset rauhanyhdistykset ei uskalla tehdä siitä ehdotusta SRK:n vuosikokoukselle. SRK:n vuosikokous päätti aikoinaan kiellosta, ja vain se voi kumota kiellon.
Kyselyyn voi osallistua vain moppilainen. Joka on rekisteröitynyt.
ihmisen mielipiteen vuoksi?
Tuo prosenttiluku ei ole sama, jos sitä vertaa seurakunnan ihmismäärään. Niin että se ei ole luotettava tieto.
Uskallan sitäpaitisi epäillä, että suurin osa meikäläisistä, ja yleensäkään ihmisistä tuskin on näillä k-palstoilla ollenkaan.
Aikamoisen kiviriipan itselleen SRK:n pomot itseensä ripustivat tehdessään kyseisen tv-kieltopäätöksen, jolla tekninen laite synnillistettiin.
Tv-synti eroaa esim. jo melkein unohdetuista mm. parta- ja hiustenkähertämissynneistä siksi, että tv-synnistä on tehty oikein virallinen "erehtymätön" päätös, jota ei voi unohtaa eikä tehdä tyhjäksi muuten kuin tuhoamalla päätöspöytäkirja.
Yhä kiusallisemmaksi vanha tv-päätös SRK-johtajille on käynyt, kun tv-on jo tietsikoissa ja kännykössäkin vakiovarusteena eikä edes seinällä roikkuvaa taulu-tv:täkään voi mieltää huonekaluksi. Mahtaa tämä vanha päätös vähän kaihertaa nykypomojen päänupissa jossain määrin. ;-)
on kyseessä, saako täältä bonuksia?
Tämä palstahan on juuri sellainen, kuin kirjoittajat sen haluaa olla. Siitä tämä on verraton, että enää ei SRK:kaan voi "veivata" mitä haluaa, vaan täytyy ottaa huomioon, että jos ei muuten niin tätä kautta asiat tulevat julki ja ilmi!
Että semmonen, olkoon sitten sinulle, vaikka k-palsta.
linkki Mopin palstalle. Sieltä kannattaa lukea viestejä ja mielipiteitä, joita on laidasta laitaan.
Lainasin Marian kommenttia sen vuoksi, että olen rankasti eri mieltä tuosta asiasta. Kyllähän vl-lapsirievun virikkeet ovat monesti aika köykäset, riippuu tietysti vanhemmistakin. Itse olin vl yli 30 vuotta hamasta syntymästä asti. Kun ainut virike oli seurat ja siellä kaikuva/raikuva tuomion pasuuna, ei se kovin mieltä ylentävää ollut. Kasvoin vl-perheessä, jossa vain seuroissa käynti ja työnteko kotona maatalossa olivat luvallisia/synnittömiä asioita. Muistan kuinka kerran luin kirjaa (Kaksi kaupunkia), löysin sen vähän ajan päästä pannu-uunista kärventyneenä! Olin hyvä hiihtämään ja olisin halunnut osallistua koulujen välisiin kisoihin, kun minut valittiin. No en tietenkään saanut, koska kilpailumatkalla oltiin viikonloppuna ja pyhänähän istuttiin kuin tatti seuroissa. Että näin virikkeellistä.
Ja muistakaa/tutustukaa tekin sivistyneet moppilaiset vaikka tv-ohjelmien kautta tv:n tarjontaan. Sieltä tulee paljon hyvääkin ohjelmaa. En viitsi niitä tässä taas kerrata, kun näyttää ettei sillä ole mitään merkitystä.
Olen onnellinen, että olen päässtyt irti noin sairaasta yhteisöstä.
Kyllähän monet herkät ihmiset ovat aivan turhaan kantaneet huonoa omaatuntoa tv:n vuoksi. Toiset taas porskuttaa kuin ei mitään, vaikka ovat kovimpia vl:iä, mutta tv:tä kyllä kestää katsoa!
Minulla on ihan samat kokemukset kuin sinulla!
Tuli vaan mieleen, että koskahan sitten tämä kevyen musiikin kuuntelukielto kumotaan? Kevyttä musiikkiahan kuulee ihan väkisten tv-ohjelmien sivutuotteena. Vai pitääkö vl-ien katsoa Kauniita ja rohkeita äänettömällä?
"Tuli vaan mieleen, että koskahan sitten tämä kevyen musiikin kuuntelukielto kumotaan? Kevyttä musiikkiahan kuulee ihan väkisten tv-ohjelmien sivutuotteena. Vai pitääkö vl-ien katsoa Kauniita ja rohkeita äänettömällä?"
Osuit naulan kantaan tuolla kommentillasi. Pitäisikö vl:ien katsoa Kauniita ja rohkeita äänettömällä ja sulkea silmänsä "rivojen" kohtausten aikana..? :D Helpompi lienee olla katsomatta Kauniita ja rohkeita.
Pointti on siis se, että televisio-ohjelmat suoltavat ulos niin paljon kristillisyydelle vieraita asioita, ajattelumalleja ja toimintatapoja, että aikamoista itsensä kiusaamista olisi useiden televisio-ohjelmien katselu. "Oma liha" ottaisi toki mielellään vastaan kaiken sen saastan, mutta:
Gal 5:24 Ne, jotka ovat Jeesuksen Kristuksen omia, ovat ristiinnaulinneet vanhan luontonsa himoineen ja haluineen.
maalaa pirua seinälle.
Sehän on jokaisen vapaasti valittavissa, mitä katsoo ja mitä ei, niinkuin muissakin asioissa. Ei kai televisio ole sen "vaarallisempi" kuin netti tai radiokaan. Ainakaan minun himoihini ja haluihihini tv:llä ei ole ollut mitään vaikutusta.
Vähän ihmettelen vl-:ien tv-vastaisuudessa käytettyjä tuonkaltaisia argumentteja. Sanoisinpa, että höpö höpö.
"Sehän on jokaisen vapaasti valittavissa, mitä katsoo ja mitä ei, niinkuin muissakin asioissa."
Totta. Mutta tiedän omasta kokemuksestani, että valinta ei todellakaan aina ole helppo. Etenkään yksin asuvalle ja/tai yksinäiselle.
"Ei kai televisio ole sen "vaarallisempi" kuin netti tai radiokaan."
Radiossa taitaa olla Ylen 1 se suosituin kanava vl:ien piirissä. Ja sieltähän tulee lähinnä asiaohjelmia ja klassista musiikkia. Televisiosta ei taida löytyä yhtään vastaavaa kanavaa. Lisäksi on turha väittää etteikö audiovisuaalinen "ärsyke" olisi tehokkaampi kuin pelkkä ääni.
Nettiä pidän itse asiassa joiltain osin jopa tv:tä "vaarallisempana"; siksi harkitsin hyvin pitkään, ennen kuin hommasin nettiliittymän. Työnteon, tiedonhaun ja yhteydenpidon kannalta nettiliittymä tuli lähes välttämättömäksi, muuten en ehkä olisi nettiä laittanutkaan. Toisaalta netin käyttö "arvelluttaviin" tarkoituksiin vaatii kyllä enemmän "omaa aktiivisuutta" kuin television käyttö - jälkimmäisessähän sisältö on muiden päättämää ja tulee sieltä tuutista ulos, halusitpa tai et.
"Ainakaan minun himoihini ja haluihihini tv:llä ei ole ollut mitään vaikutusta."
Vaikea uskoa, että kukaan olisi niin vahva ihminen, etteikö television tarjonta vaikuttaisi millään lailla ajatuksiin, tekoihin ja toimintatapoihin joko hetkellisesti tai pysyvästi. Aivopesu ja manipulointi on tosin monesti aika huomaamatonta...
Olen täysin Joosuan kanssa samaa mieltä. Aivan vihaksi pistää nämä tyhjänpäiväiset yleistykset. Ihan samoin kuin, että kaikki ei-vl:t hakee perjantaipullon ja sitte sitä kitataan ja katsotaan tv:tä!
Mutta täytyy ymmärtää se sitä taustaa vastaan, että kun omat aivot ovat olleet koko elämän narikassa, ei osaa ottaa vastuuta edes tv:stä.
"Aivan vihaksi pistää nämä tyhjänpäiväiset yleistykset."
Kertoisitko missä kohti tein "turhanpäiväisiä yleistyksiä"? Jos olet yhtään lukenut kommenttejani täällä, niin tiedät, että minä pikemminkin kirjoittelen yleistyksiä vastaan...
"Mutta täytyy ymmärtää se sitä taustaa vastaan, että kun omat aivot ovat olleet koko elämän narikassa, ei osaa ottaa vastuuta edes tv:stä."
Puhuin nimen omaan omasta vastuusta. Tekisi vielä mieli sanoa, että oikeastaan on aivan sama onko aivot narikassa vai ei, jos niitä ei kuitenkaan osaa käyttää... En minä vihjaa, mutta... ;)
minähän vastasinkin lähinnä Joosuan viestiin. Luen yleensäkin hyvin vähän täältä viestejä, niin etten voi sanoa mielipidettä miten kukin kirjoittaa. Voit hyvinkin olla asiallinen.
Minun "hiuksiin" saattoi jäädä tuo kaljankittausesimerkki tuolta Mopin palstalta.
Mutta ole huoleti, en kuvittele mitään, sanon vain, ettei tv minun ajankäyttöön vaikuta mitenkään. Minulla on paljon harrastuksia ja katson tv:stä sitä mikä minua kiinnostaa ja ihan riittävsti tulee minulle ohjelmaa.
Mutta tämä tv-asia kyllä minut aina "sytyttää", niin paljon sillä aikoinaan aiheutettiin turhaa murhetta "vääriin osoitteisiin".
Luuletko sinä ressukka että tv:stä tulee pelkkää pornoa?
Ylen kanavilta tulee paljonkin asiaohjelmaa, esim. tiededokumentteja. Mutta sehän se juuri voikin olla vaarallista jos vl-lät kannattavat kreationismia. :O
"Vaikea uskoa, että kukaan olisi niin vahva ihminen, etteikö television tarjonta vaikuttaisi millään lailla ajatuksiin, tekoihin ja toimintatapoihin joko hetkellisesti tai pysyvästi. Aivopesu ja manipulointi on tosin monesti aika huomaamatonta... "
Vl-liikkeestä voi kuule sanoa ihan samaa!
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Täällä se on niin harvinaista, että pitää ihan erikseen kiittää.
Tuosta yleistämisestä olen oikeastaan samaa mieltä kanssasi. Itseänikin suivaannuttaa kun yritetään esimerkiksi luoda sellaista kuvaa, että kaikissa vl-perheissä menisi hyvin ja kaikissa ei-vl-perheissä menisi huonosti. Tiedän, että on vl-perheitä, joissa ei todellakaan mene hyvin. On myös paljon ei-vl-perheitä, joista monet vl-perheet voisivat ottaa esimerkkiä monissa asioissa. Loppujen lopuksi se kuinka "hyvin" menee tässä ajallisessa elämässä ei taida riippua niinkään uskonvakaumuksesta kuin persoonasta ja arvoista yleensä.
Hienoa, että olet löytänyt balanssin tv:n katselun ja muiden harrastusten kanssa. Joillekin se ei tunnu olevan kovinkaan helppoa.
...,,,,
"Luuletko sinä ressukka että tv:stä tulee pelkkää pornoa?"
En luule. Enkä pidä itseäni mitenkään ressukkana.
"Vl-liikkeestä voi kuule sanoa ihan samaa!"
Ehkä voikin, ja varmaan monesta muustakin asiasta, mutta ei se vähennä sanomani merkitystä millään lailla.
suomentaa, minulle kun tämä pistekirjoitus ei millään tahdo avautua!
Uskomatonta touhua. Täällä puhutaan TELEVISIOSTA aivopesun välineenä ja kuitenkin ollaan itse TÄYSIN kristinuskon lestadiolaisen USKONLAHKON AIVOPESEMIÄ.
Ei hyvää päivää mitä henkistä sokeutta! :-D
Erotkaa jo kirkosta, hylätkää lapselliset lehmännahkapergamenttinne ja kasvakaa vastuullisiksi aikuisiksi.
Jeesustelu on hengen köyhyyttä eikä siitä muuksi muutu.
Eiköhän tuota telkkariasiaa osata täälläkin jauhaa. Kyselyt, joiden tulos ei johda mihinkään, ovat täysin turhia.