Kuplia akvaan

silmän iloksi

Tykkäisin kovasti että minunkin akvassani pulputtaisi iloisia kuplia mutta minkäs teet kun on sisäsuodatin. Kalvopumpulla se varmaan onnistuisi, mutta se hurisee epämiellyttävästi.
Onkohan jokin muu vippaskonsti tällaisessa tapauksessa?

3

615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylläsvaa

      Siis saat kuplia altaaseesi ihan ilmapumpulla ja hohkakivellä. Jos tarkoitit että ilmapumppu pitää ilkeetä ääntä niin pumpun alle voi laittaa vaikka sukan tai jotain muuta pehmeää niin ei tärise ja pidä mitään ääntä. Ja nuo pumput ei kyllä kovin kalliita ees ole.

      • silmän iloksi

        Taitaa olla se sama kapine jota kutsuttiin muinoin kalvopumpuksi. Tiedän kyllä systeemin ja hohkakivikin lienee tallella tuolla tarvikelaatikossa. Mutta se ääni... Vaimensin sitä aikoinaan kokolattiamatolla mutta olisikohan styrokslaatikko nyt parempi. Ilmaahan sen pitää saada.
        No kauppareissu tästä nyt kuitenkin tuli.


      • meidän äiti
        silmän iloksi kirjoitti:

        Taitaa olla se sama kapine jota kutsuttiin muinoin kalvopumpuksi. Tiedän kyllä systeemin ja hohkakivikin lienee tallella tuolla tarvikelaatikossa. Mutta se ääni... Vaimensin sitä aikoinaan kokolattiamatolla mutta olisikohan styrokslaatikko nyt parempi. Ilmaahan sen pitää saada.
        No kauppareissu tästä nyt kuitenkin tuli.

        Moi. Mulla oli ihan samanlainen pulma. Ne ulkopuoliset pumput pitää ihan hirveetä ääntä. Kysyin faunatar liikkeestä et olisko muuta vaihtoehtoa. Ja kivaksi yllätykseksi myyjä suositteli altaan sisälle tulevaa uutta mallia, sitä oli myynnissä jopa valolla ja ilman. Ostin laitteen ja vähän epäilin sen äänettömyyttä. Helppo asentaa imukupeilla akvan pohjaan, eikä pidä oikeastaan mitään ääntä. Aivan ihana ja maksoi muistaakseni n.35e. Ostin 2viik sitten.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      56
      10703
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      128
      10186
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      22
      7947
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6384
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      38
      5151
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      69
      4875
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      132
      4182
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      129
      3486
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      63
      3185
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      229
      3134
    Aihe