Suunnitellaan vuoden 2009 alusta mennä omalla Suomessa rekisteröidyllä autolla Turkkiin. Onko kokemuksia? Lähinnä kiinnostaa mitä EI kannata tehdä. Kuinkahan kauan saa olla auto ja ihmiset ilman viisumia tms. Toiseksi kuulostelisin onko Alanyassa tai lähettyvillä ihan Suomalaista Ev.Lut tai muuta kristillistä toimintaa. Niin ja voiko ylipäätänsä olla.
Autolla Alanyaan
sapattivuosi
3916
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Olen nyt kahden vıınkon lomalla Alanyassa ja ıstuskelen paakadun Ataturk Caddesın ınternetkahvılassa. En ole nahnyt yhtaan kırkkoa taalla. Kaıkkı muslımeja. Bensa on taalla Suomen hınnoıssa. Olen kuullut. etta automatka voı olla hankala. Tarvıtaan kansaınvalınen ajokorttı. Matrkustakaa Amsterdamısta junalla Istanbulıınn!
Auton saa tuoda Turkkiin 6kkdeksi.Kysy asiaa [email protected] hän on ainakin ollut autonsa kanssa Alanyassa.Ja mitä kommervenkkeja ollut. Ilman oleskelulupaa saa olla 90 pvää Turkissa. Alanyassa kokoontuu kotikirkko.Annan sinulle myös sen nettiosoitteen myöhemmin.Itsenäisyyspäivän tienoilla on suomalainen jumalanpalvelus ja pääsiäisenä. Kotikirkko toiminnasta ilmoitetaan myös www.alanyalaiset.net sivuilla. Jäsenmaksu Suomi-Alanya seuraan on tällä hetkellä 10ytl ja ensi vuonna 20ytl.Sivut on tarkoitettu vain jäsenille.
Talviaikana kotikirkko kokoontuu.www.kotikirkkoalanya.com, sähköposti [email protected], puh 905346342552.Sivuilla nakyy missä kokoonnutaan.