eli, mun paino on noussu hitosti, ja ois kiva tietää että miksi. Syön melko vähän ja kulutan paljon; silti tuntuu että välillä tulee oksennus kun syön.
Mutta, mahassa on nesteitä ja näytän lievästi pallolta. Mikä on syy? johtuuko se proteiinien puutoksesta? olen vege.
Mutta, mahassa on nesteitä ja näytän lievästi pallolta. Mikä on syy? johtuuko se proteiinien puutoksesta? olen vege.
Vastaukset 3
Vanhimmat
syötkö karkkia tai herkkuja yms muita kaloripitoisia ruokia?
itse vielä vähän aika sitten söin muka "vähän" mutta todellisuudessa kaloreita saattoi päivässä tulla jopa 800! joskus enemmän! näytin silloin pallolta mahasta ja reisiin alko tulla LÄSKIÄ.
nyt olen alkanut pakonomaisesti syödä erittäin terveellisesti max 300kcal päivässä mutta syön enemmän kuin ennen, mutta syön joka aamu runsaskuituisia muroja vitalinea 0 jogurtin. sitten päivällä teen jotakin ruokaa kasvissosekeittoa tai muuta jossa on 100g alle 40kcal. sitten syön vielä hedelmiä ja jogurttia ja ehkä leivän. näin olen laihtunut ja maha on littee ku lätty ja jalat ohuet ku mitkä. en siis käytä rasvaa, leivän päälläkin vain salaattia ja kurkkua (ei juustoa eikä muita)olen tyytyväinen vaikka paino ei laskekkaan kuin muutaman 100g päivässä mutta kun se putoaa hitaasti se suuremmalla todennäköisyydellä pysyy siinä :)
anteeks meni yli aiheen (: enkä oikeestaan osaa sun kysymykseenkä vastata muuten ku että terveellinen ruokavalio kannattaa ellet sitä jo noudata! ja liika liikkuminen kuluttaa kaiken energian että kohtuus kaikessa.
moikka, kauanko kesti et laihduit? itel täs ois tarkotus 4 kuukautta alkaa
Ihan turha teidän puhua mistään terveellisestä ruokavaliosta jos siihen ei kuulu rasvaa. Rasva on välttämätön ravintoaine ja ilman sitä mm. aivotoiminta kärsii ja hiukset lähtee.
Mutta ilmeisesti olette jo kroonikoita joten turhapa tässä valittaa...Huoh. Surullista :/