Raskautta suunitteleva

Heippa.

Jos joillain kokemuksia, voisiko vastailla tähän.

Ollaan miehen kanssa nyt suuniteltu jättävämme pillerit pois(olen nyt syönyt kuukauden diane nova, ennen sitä yasmin n.2,5 vuotta)
Pillereiden syönti on välillä ollut huolimatonta, raskaaksi silti tulematta.
tästä siis voisin päätellä etten ihan älyttömän herkästi tulisikaan välttämättä raskaaksi?

kuinka kauan on teillä kestänyt pillereiden jälkeen, kunnes on "tärpännyt" ja kannattaako pillerit jättää pois ja vaihtaa kondoomiin ennen kuin lopullisesti jättää kaiken pois. onko siis hormoonit kuinka kauan yhä elimistössä jne?
en tiedä olenko liian ylihuolehtivainen nyt tässä asiassa, mutta en halua lapsen saavan alkuaan, jos hormooneja on yhä elimistössäni.

Ajattelin jo soitella myös neuvolaan,mutta jospa täältä löytyisi jotain vinkkeijä/neuvoja/tietoa jo ennen sitä:)

kiitos kaikille etukäteen.
ja hyvää tulevaa talvea.
13456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Voitte aloittaa heti suoraan pillereiden lopetuksen jälkeen yrityksen eli ei tarvitse odottaa mitään tiettyä aikaa. Minä söin pillereitä n. 9 vuotta ja olin varma että vauvan yritykseen saa laittaa aikaa. Mutta ylläri ylläri, tärppäskin melkein heti :). Eli pillerit lopetin kesäkuun lopussa ja nyt n. 6 viikolla raskaana. Onnea yritykseen!! :)

Äänestä

työkaveri jätti pillerit pois ja oli hieman huolimaton ehkäisyn kanssa alkuun, koska ajatteli että monen vuoden pillerikuurien jälkeen ne tehoaisivat vielä hetken lopettamisen jälkeen. mutta hupsista, heti oli tenava tulossa. syytä moiseen neuvolasta tiedustellessa selvisi että lopettamisen jälkeinen aika onkin kaikista herkintä aikaa! mulla oli kans ihan toisenlaiset käsitykset alkuun. no, terve tyttö sille tuli viime keväänä.

Äänestä
  • Voiko alkaa yrittään heti pillerit pois jätettyä?
    Sairastan glaukoomaa ja odottelen asiantuntijalääkäriltä riskiarviota näön menetyksen riskeistä.

    Äänestä

Meillä näin...
Seurustelun alkuaikoina meillä oli sen ehkäisyn käyttö vähän mitä oli. Vahinkoja ei kuitenkaan tullut. Päätin sitten jossain vaiheessa alottaa pillerit ihan senkin takia, kun oli kauheat kuukautiskivut. Vuoden verran niitä kerkisin käyttää kun päätettiin että aletaan sitä mukulaa yrittämään. Sillon ajattelin että varmaan menee kauan ennenkuin tärpää kun kerran ei sillon alkuaikoina ollut mitään vahinkoja sattunut vaikka joskus ilman ehkäisyä oltiinkin touhuiltu.

Lopetin pillerit toukokuussa. Käytettiin kuitenkin vielä ehkäisyä sinne seuraaviin kuukautisiin asti vaikka ilmeisesti yrittämisen voi alottaa hetikin jos näin haluaa. Me kuitenkin päätettiin odottaa sinne asti. Eli kesäkuussa alotettiin yritys ja elokuussa tärppäsi. Nyt sitten ollaan raskaana viikoilla 6 3.

Äänestä

Mä luulin myös että pillereistä toipumiseen menisi vähintään pari kuukautta ennenkuin raskaus on mahdollista. Ja yllätys oli tooooodella suuri sekä mulla että miehellä. Eilen erittäin vahva positiivinen tulos, ja laskeskelin että on tärpännyt samana päivänä kun olis pitänyt alottaa uus pillerilevy mikäli olisin jatkanut niiden käyttöä. Eli kertalaakista. Ei meinaa vieläkään uskoa =)

Äänestä
  • Onnea todella paljon pienestä tulokkaasta:)

    -toivotaan, että täälläkin tärppäisi suhteellisen nopeasti:)

    ONNEA!!

    Äänestä

että neuvotaan, että 4kk käyttäis muuta ehkäsyä pillereiden lopettamisen jälkeen vielä.
Ite aikoinaan tulin heti raskaaks ekasta kierrosta kun pillerit lopetin, mutta se meni kyllä kesken aika alkuvaiheessa, olisko niillä hormooneilla sit ollu osuutta asiaan, mene ja tiedä.
En sen jälkeen enää pillereitä alottanut, mutta vaihdoin miestä kylläkin ja siirryin kondoomiin. Nykysen kanssa oltiin 4kk ilman ehkäsyä ennenku tärppäs, enkä siis ollu syöny niitä pillereitä sitä ennen pitkään aikaan.
Nyt rv 20 :)

Äänestä
  • Onnea odotukseen ja tsemppiä:)
    Täällä ne pillerit loppuu ihan pian, jahka saan hepatiittirokotuksen laitettua, niin heti sit :)

    kiitti vastauksestasi.

    Äänestä

kiitos vastauksistanne =)

Eiköhän me täällä näkyillä!!

Sit ei muuta kuin yrittämään, kun tuolta neuvolasta neuvoivat että antaa mennä vaan, heti kun hepatiittirokotus(joka pakollinen nyt ottaa työnkin takia) on laitettu, niin siitä vaan.. sano että kuhan ekan rokotuksen otan, ja tokan sit 1kk päästä(ennen ku pillerit lopetan), niin jos sit satun raskaana olemaan 6 kk tehosteen jälkeen, niin kolmatta ei pistetä vaan siirrellään myöhemmälle.

Äänestä

Me jätettiin ehkäisy pois kesäkuussa -07 ja raskaaksi tulin maaliskuussa -08, eli melkein vuosi meni. Kaverilla meni vuosi ja kuukausi, eli se voi vaihdella paljonkin miten nopsaan tuut raskaaksi.
Eikös se ole niin että vuosi jos on takana yrittämistä niin voi ottaa yhteyttä neuvolaan jotka laittaa sitten jatkotutkimuksiin miksi ei onnistu. Mutta toivotaan että onnistuu ihan "omin avuin".
Mukavaa syksyä!

Äänestä
  • Joo, näin olen muistaakseni kuullut, että jos yli vuosi menee, voi päästä niihin tutkimuksiin.

    kiitos vastauksestasi

    ja paljon onnea loppu raskauteen:)

    Äänestä

Minä olin myös aika varma, että raskaaksi tuleminen kestää pillereiden lopettamisen jälkeen, koska olin itsekin ollut välillä huolimaton pillereiden suhteen, mutta koskaan ei vahinko tapahtunut (söin niitä kaikkiaan n. 8 vuotta).

No, elokuun alussa lopetin pillerit ja viime viikolla tein positiivisen testin :) Ns. luomukuukautisia ei kerennyt tulla kertaakaan. Mieskin ihan yllättyi, että miten se niin äkkiä tärppäs. Aika yllättynyt, mutta onnellinen, olo on kyllä itelläkin :)

Äänestä

Heti pillereiden lopettamisen jälkeen tulee helpommin raskaaksi kuin normaalisti. Mutta kannattaisi silti mennä ainakin pari kiertoa vaikka kondomilla, koska runsaasti naishormoneja on vielä elimistössä, ja ne voivat vaikuttaa sikiöön.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinkkejä kaipaileva kirjoitti:

Heippa.

Jos joillain kokemuksia, voisiko vastailla tähän.

Ollaan miehen kanssa nyt suuniteltu jättävämme pillerit pois(olen nyt syönyt kuukauden diane nova, ennen sitä yasmin n.2,5 vuotta)
Pillereiden syönti on välillä ollut huolimatonta, raskaaksi silti tulematta.
tästä siis voisin päätellä etten ihan älyttömän herkästi tulisikaan välttämättä raskaaksi?

kuinka kauan on teillä kestänyt pillereiden jälkeen, kunnes on "tärpännyt" ja kannattaako pillerit jättää pois ja vaihtaa kondoomiin ennen kuin lopullisesti jättää kaiken pois. onko siis hormoonit kuinka kauan yhä elimistössä jne?
en tiedä olenko liian ylihuolehtivainen nyt tässä asiassa, mutta en halua lapsen saavan alkuaan, jos hormooneja on yhä elimistössäni.

Ajattelin jo soitella myös neuvolaan,mutta jospa täältä löytyisi jotain vinkkeijä/neuvoja/tietoa jo ennen sitä:)

kiitos kaikille etukäteen.
ja hyvää tulevaa talvea.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu