Lähetin ystävälleni kirjeen,jonka olin kirjoittanut tuolla Word'issä,tallensin sen koneelleni (RTF-muotoon) ja kun laitoin sähköpostia,niin liitin tämän tiedoston siihen mukaan.
Nyt tämä ystäväni soitti,ettei hän pystynytlukemaan sitä tiedostoa.
Auttakaa..teinko minä mokan,vai johtuuko se ystäväni koneesta,ettei liiteteksti hänellä näy.
Jos minun pitää jotenkin muuttaa tallenusmuotoa,niin mihin ja miten?
Kiitos jo etukäteen.
Saisinko neuvoja
2
355
Vastaukset
- Aina kopioida
Jos ei ole varma, että vastaanottajalla on sopiva avausohjelma on varminta kopioida teksti suoraan sähköpostiviestiin ja lähettää puhtaana tekstinä.
Erillisdocumentteja kannattaa lähettää vain, jos ne sisältää tärkeitä muotoiluja, joita postiohjelma ei osaa käsitellä.
On outoa, jos asianomainen ei saa rtf:ää auki.
Vastaanottaja on näköjään täysi tumpelo, eikä hänen postiohjelmansa ole oikein säädetty.
Jos muu ei auta pitäisi hänen "avata se sovellutuksessa" Word, Wordpad tai Openoffice jne.
Ellei onnistu suoraan postiohjelmassa niin pitää ensin tallettaa sopivaan kansioon.Ei ole olemassa sellaista asiaa kuin ”puhdas teksti”. Kaikki teksti on jossakin koodauksessa, ja tiedätkö todella, mitä tapahtuu, kun kopioit tekstiä Wordistä sähköpostiohjelmaan ja lähetät sen? Vihje: Hyvin usein osa merkeistä korvautuu toisilla tai jää pois.
Jos sähköpostiohjelman asetuksissa ei ole määritelty mitään RTF:n käsittelystä, niin sitten RTF-liitteet eivät avaudu. RTF on kyllä oikea muoto, jos haluaa lähettää Wordilla tehdyn viestin niin, että muotoilut säilyvät. Sekään ei aina toimi, mutta se toimii varmimmin.
Kysyjän ja ennen kaikkea hänen viestiensä vastaanottajan tilanteesta tarvitaan enemmän tietoa, jotta voi antaa käyttökelpoisia ohjeita. Millä ohjelmalla vastaanottaja lukee viestejä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 641046
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla3391007- 61832
- 55723
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k97644Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49641- 25622
- 68610
- 57600
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,14598