Apuja kaivataan!!!!

qaqa

Olemme 3 heninen perhe. Perheeseemme kuuluu minä poikani 3v. ja 9kk tyttö. Erosin lapsen isästä noin 5kk sitten ja nyt aloitin opiskelun ja meidän tulot ovat todella pinent laskujen ja vuokran jälkeen jää joku 400e elämiseen. Eli vinkkejä tarvitaan miten saan tuon rahan riittämään koko kuukaudeksi? mieheni oli töissä kun asuimme yhdessä eli ei silloin ollut näin tiukkaa kuin meillä nyt on. Eli voisitteko antaa vinkkejä millä saan tuon koko rahan riittämään ruokaan ja vaatteisiin ja muuhun elämiseen mitä jokapaivä tarvitaan... vaatteet olenkin ostanut melkein aina kirpputorilta ja mummumikn on hirveästi sillä saralla auttanut meitä tämän vaate asian suhteen että ei lasten ole tarvinnu alsti kulkea:)... mutta neuvoja kaivataan...

6

1565

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kannattaa luopua

      internet liittymästä. saat heti 25€/kk lisää. 425€ riittääkin elämiseen jo varsin hyvin.

    • ajatusta

      Leipä on Suomessa sikahintaista kaupassa. Kannattaa leipoa itse: ensinnäkin leipä ei maksa juuri mitään itse tehtynä. Toiseksi, itse tehty leipä on tuoreena niin hyvää, että sillä voi korvata joskus kalliimman aterian. Kerralla voi leipoa enemmän ja pakastaa sen, mikä ei kulu parissa päivässä. Maku kärsii tästä hieman.

      Ruoka-ainevinkkeinä kokonaiset lohet ja kirjolohet, joita voi saada tarjouksesta n. 5e/kg. Yhden fileen voi paistaa ruuaksi, toisen graavata leikkeleeksi ja keittää ruodoista vielä keiton. Kannattaa fileoida niin, että ruotoihin jää kunnon keittolihat.

      Joulun alla saa pakastekinkuista pääruokaa ja leikkelettä halvalla... kannattaa paistaa hitaasti hiukan ylikypsäksi (makuasia).

      Siitä ei pidä tinkiä, että keittiöstä löytyy pari kunnolla terävää veistä. Muuten ruuanlaitosta ei tule mitään. Jääkaappi kannattaa pitää todella kylmänä, jolloin kaikki säilyy paremmin.

    • Smartmover

      Mitä ne laskut on? Pakollisia laskujahan on vain vuokra sähkö vesi. Niihin ei kuulu puhelin, lehdet, auto... Miksi aloitit opiskelun noin pienillä tuloilla. Elämässähän pitää tehdä ratkaisuja tulojen mukaan.
      Eli tulojahan sulla on vähintään: lapsilisät 200,-, elatusmaksut 300-500?, asumistuki? ...

    • Tit-ta

      jää elämiseen aika reilusti. Jos olisit töissä maksaisit paljon isompaa päivähoitomaksua ja jäisit ilman asumistukea. 100€/kk/hlö on summa jolla pärjää ihan hyvin. Eli 75€/vk päivittäisiin ostoksiin. Ja se yksi satanen jemmaan pahan päivän varalle.
      Valmisruoat kannattaa heti unohtaa. Myös jälkiruoissa ja välipaloissa. Kiisseleitä ja vispipuuroja voi tehdä aika monenlaisia ja useammaksi päiväksi kerralla. Keitot on nopeita ja halpoja ja aika helposti muunneltavissa.
      Isosta kattilallisesta perunamuusia saa myös erilaisen ruoan kun lisää siihen joka päivä lämmittäessä eri lisukkeet.
      Heräteostoksia välttää kun käy kaupassa vaan 2kertaa viikossa, eikä koskaan nälkäisenä nälkäisten lasten kanssa.
      Marttaliitolta löytyy varmaan tarkempia vinkkejä ja edullisimmat ruokaohjeet.

    • paljon...

      Sehän on paljon rahaa jos tuon verran jää laskujen jälkeen! Sun vauva ei varmaan paljoa
      ruokaa kuluta ja samoin 3v.
      Teet itse ruokaa, soseutat siitä pienelle jne.
      Minulla on yksi kouluikäinen lapsi, enkä haluaisi edes ajatella kuinka vähän jää ylimääräistä laskujen, vuokran ym. jälkeen.
      Ainakin puolet vähemmän! Et kai osta lapsille
      purkkiruokaa erikseen?
      Joskus vaan katselen kassalla kun muuta ei ole
      kuin purkkeja ja purkkeja... lapsille.
      En itsekään osta uusia vaatteita kuin aniharvoin, lapseni onneksi saanut ystävän lapsen vaatteita, jotka hyväkuntoisia.
      Kyllä sinä pärjäät.

      • säästövinkkejä

        vielä..
        -Osta pesuaine isossa paketissa ja zeoliititonta. ostin ite 8 kg bioluvilia oisko ollu 35 E. En niinkään ajattele sitä säästöa, vaan sitä, että ei tarvi kantaa kuukausiin tuota ainetta kotiin. Zeoliitti rikkoo koneesi.siivoustukkuliikkeistä saa.
        -Käytä maitojauhetta, valmis tonnikalaa..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      156
      1441
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1160
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      859
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      58
      668
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      41
      617
    7. 48
      613
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      552
    Aihe