kaamee olo

Eli oon 15v poika painoa n 40kg. Kokeilin pe-la välisenä yönä "hiukan" alkoholia. Nyt on ollut lauantai iltapäivästä asti kaamea olo. on se ehkä hiukan helpottanut, mutta silti kaameaa. Selkä on kipeä, kusi ei kulje ja vatsa ihan sekasin. Olin aika pahassa huppelissa, tajuissani olin, mutten muista yön tapahtumia kunnolla. Onko mahollista että munuaiset olisivat jotenkin tuhoutuneet tai jtn? Tai joku alkoholimyrkytys?
6510
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kusi siis kulkee, mutta aluksi oli pientä kirvelyä. Aina välillä pientä kipua nivusissa ja alavatsassa.

Äänestä
  • saanut, vaikka virtsatientulehduksen - käy lekurilla niin asia hoituu ja painuu mieltäsi ahdistamasta. Munuaiset ovat kunnossa - kipu olisi erilaista ja eri paikassa, eivätkä munuaisit yhdestä ryyppyillasta ole moksiskaan.

    Vaivoista tuli kyllä toinenkin diagnoosi mieleen eli ethän vain harrastanut seksiä illan aikana?

    Sinulla taitaa olla sekä fyysinen että myös moraalinen krapula - ota opiksesi ja älä juo liikaa seuraavalla kerralla. Syöppä hyvin, sillä painosi on kovasti alikantissa!

    Äänestä

Noin se viina vaikuttaa, kun överiksi menee ja sitäpaitsi sulla on vähän painoa - vaikutus vielä rankempi.

Alkoholimyrkytys ei myöskään ole mutta sellainen voi tulla jos liikaa kiskoo. Seurauksena on tajuttomuus ja sairaalareissu, joskus kuolema.

Joten vähän himmausta peliin. Ehtii sitä tenuta aikuisenakin ihan tarpeeksi.

Äänestä

Sait tasan tarkkaan, mitä tilasit.
40 kiloiseen nuoreen kroppaan kova känni on yleismyrkytys, joka antaa tuntua.
Seuraavalla kerralla litkujen ääressä muistele nykyistä olotilaa, ja tao itsellesi pääkoppaan pysyvästi, että liika on aina liikaa.
Alkoholi on kuitenkin liuotin, ja toimii elimistössä kuin hermomyrkky.

Lisäksi ikäsi puolesta lootasi ei ole vielä valmis, ja untuvikkojen haudontavaiheessa se loota on erityisen herkkä alkoholivaurioille, joten pistä harkintaan, haluatko että aikuisenakin polla säteilee?
Hyvin nuorena säännöllisen viinankäytön aloittaneet seisoskelevat kauppojen nurkilla pöljän näköisenä ja koirat kuseskelee kintuille.

Äänestä

Sisäelimesi eivät ole tuhoutuneet. Etanoli tietenkin on myrkky, vaikka sen veteen lantraisi. Jos tulit jo eka kerralla huppeliin, on mahdollista, että viina ei sovi sinulle.

Ilman voi olla. Ei alkoholi elämään kuulu. Minä luulin joskus niin. En luule enää yhtään mitään.

Äänestä

kieltämättä ikäsi on aika nuori sekä paino liikaa alakanttiin. Sinuna söisin vähän enemmän että painonousisi, kehittyvään kroppaan alko vaikuttaa ihan eritavalla kuin aikuisen. Sillä sisäelimet eivät ole täysin valmiit.

Jos vielä ens kerralla tahot juoda niin syö eka kunnolla ennen juomista, ja juo sitten rauhallisesti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


15vpoikaa kirjoitti:

Eli oon 15v poika painoa n 40kg. Kokeilin pe-la välisenä yönä "hiukan" alkoholia. Nyt on ollut lauantai iltapäivästä asti kaamea olo. on se ehkä hiukan helpottanut, mutta silti kaameaa. Selkä on kipeä, kusi ei kulje ja vatsa ihan sekasin. Olin aika pahassa huppelissa, tajuissani olin, mutten muista yön tapahtumia kunnolla. Onko mahollista että munuaiset olisivat jotenkin tuhoutuneet tai jtn? Tai joku alkoholimyrkytys?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu