jotta ne olisivat vertailukelpoisia. Niiden toimitusaika,alustat,pakkaus,säilytys on määritetty, samoin kuin ottopaikka ja tapa.
Kun näytteet otetaan oikeaoppisesti, ne ovat vertailukelpoisia ja osoittavat sen tilanteen mikä sillä hetkellä on näytteenottopaikalla ollut.
Näytteenottajalla pitää olla myös tiedossa selkeä ohjeistus, eikä näytteitä kannata ottaa itse jos niillä haetaan puolueetonta todistelua jossakin vaiheessa jälkeenpäin.
Kun näytteet otetaan oikeaoppisesti, ne ovat vertailukelpoisia ja osoittavat sen tilanteen mikä sillä hetkellä on näytteenottopaikalla ollut.
Näytteenottajalla pitää olla myös tiedossa selkeä ohjeistus, eikä näytteitä kannata ottaa itse jos niillä haetaan puolueetonta todistelua jossakin vaiheessa jälkeenpäin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
homenäytteillä olisi jotain todistusarvoa?
Niillä on vain siinä tapauksessa, jos on kyse homeallergiasta. Homeallergia sitten pitää todentaa ihan oikeaoppisesti oireilusta ja IgE-vasta-aineista. Näin on maamme korkein oikeus ihan oikeaoppisesti linjannut oikeuskäytäntöä kolmessa eri päätöksessään. Ne on käsitelty tällä palstalla jo aikoja sitten.
No miten sitten selvitetään Streptomyces- ja Bacillus -bakteereiden aiheuttama sairaus? Eli juuri se, joka sairastuttaa kosteusvauriotalossa. Kenties sinulla on siihen valmis sapluuna? Annapa tulla se meidän kaikkien nähtäväksi. Onko se kenties altistuskoe Af-allergeeniuutteella?
ystävällisin terveisin
Pekka Nikkola
alias nimimerkki "tiedosta kiitollinen"
tiedä, että asunnon, koulun yms. terveydensuojelulain tarkoittama terveyshaitta todistetaan nimenomaan home/bakteeri- eli mikrobinäytteillä?
TERVEYDENSUOJELULAKI
7 LUKU
Asunnon ja muun oleskelutilan sekä yleisten alueiden terveydelliset vaatimukset
26 §
Asunnon ja muun oleskelutilan terveydelliset vaatimukset
Asunnon ja muun sisätilan sisäilman puhtauden, lämpötilan, kosteuden, melun, ilmanvaihdon, valon, säteilyn ja muiden vastaavien olosuhteiden tulee olla sellaiset, ettei niistä aiheudu asunnossa tai sisätilassa oleskeleville terveyshaittaa.
Asunnossa ja muussa oleskelutilassa ei saa olla eläimiä eikä MIKROBEJA siinä määrin, että niistä aiheutuu terveyshaittaa.
27 §
Asunnossa tai muussa oleskelutilassa esiintyvä terveyshaitta
Milloin asunnossa tai muussa oleskelutilassa esiintyy melua, tärinää, hajua, valoa, MIKROBEJA, pölyä, savua, liiallista lämpöä tai kylmyyttä taikka kosteutta, säteilyä tai muuta niihin verrattavaa siten, että siitä voi aiheutua terveyshaittaa asunnossa tai muussa tilassa oleskelevalle, kunnan terveydensuojeluviranomainen voi velvoittaa sen, jonka menettely tai toimenpide on syynä tällaiseen epäkohtaan, ryhtymään toimenpiteisiin terveyshaitan poistamiseksi tai rajoittamiseksi.
Jos epäkohta aiheutuu asunnon tai muun tilan puutteellisuudesta eikä epäkohdan poistaminen ole mahdollista tai asunnon tai oleskelutilan omistaja tai haltija, milloin tämä omistaja tai haltija on vastuussa puutteellisuuden tai epäkohdan korjaamisesta, ei ole ryhtynyt terveydensuojeluviranomaisen määräämään toimenpiteeseen, kunnan terveydensuojeluviranomainen voi kieltää tai rajoittaa käyttämästä asuntoa tai oleskelutilaa tarkoitukseensa.