Oletteko joutuneet jäämään töistä sairaslomalle ennen äitiysloman alkua? Jos ootte niin missä vaiheessa raskautta? Itestä tuntuu etten fyysisesti enää jaksais millään. Viikkoja mulla nyt 29 ja raskas työ...varasin ajan ensi viikolle neuvolan lääkärille ja aattelin sairaslomaa pyytää. Jotenkin vaan tuntuu että tulee huono omatunto jäädä pois töistä jo nyt...
milloin
sairaslomalle?
4540
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli minä olen lastenhoitaja pienten ryhmässä. Supistelujen takia jäin siis sairaslomalle jo rv27 enkä enää mennyt takaisin ennen äitiyslomaa. Aluksi koin todella huonoa omaatuntoa mutta sitten aloin huomaamaan miten paljon paremmin voin kun en ollut työssä. Paljoa en jaksa siltikään tehdä mutta niitä tuskaisia supistuksia ei tule läheskään niin usein enkä ole ihan uuvuksissa koko aikaa. Minulla oli kesäloma ennen sairaslomaa ja luulen että ilman sitä olisin ollut jo aikaisemmin sairaslomalla.
Täytyy sanoa että onhan tämä toisinaan tylsää ja pitkäveteistä täällä kotonakin makailla mutta jos työ käy liian raskaaksi niin saikulle on jäätävä. Tärkeintä on tässä kohtaa elämään sinun ja lapsesi hyvinvointi, ei mikään työpaikka. Kukaan ei ole korvaamaton työssään joten jos olet sitä mieltä että työssä et jaksa niin jäät kotiin.
Kyllähän sitä itsekkin vähän haikeana katselee niitä naisia jotka painaa täysillä vaikka synnytys lähestyy, minä vaan en kuulu niihin naisiin ja teen ratkaisuni oman kuntoni perusteella. Raskaus ei ole onneksi ikuista :)
Itse olen tällä hetkellä sairaslomalla ja viikkoja on 29, kovia supisteluja oli (on vieläkin välillä vaikkei paljoa rehkisi). Työskentelen siivoojana jossa joudun koko ajan kyyristelemään jne. asennot eivät tunnu hyvältä. Tylsäähän tämä on tavallaan ollut, mutta mieluummin olen kotona kun kituutan töissä. Työnantajan ja muiden työntekijöiden kohdalta on tullut kyllä ihmettelyjä siitä tarvitsenko muka oikeasti sairaslomaa, pitää vaan yrittää olla välittämättä.
vaan ota aikaa itsellesi.
Itsellä taustalla ennenaikainen synnytys ja synnytyksen jälkeen sanoivat, että toisen kohdalla saikulle raskauden puolessa välissä.
Huomen alkaa rv 15 ja työt loppuu 2 vkon päästä. Uutta työtä ei ole tiedossa, enkä aio sitä kovin aktiivisesti edes ettiä sillä kuka mua töihin ottaa ku jos töihin pääsen ni heti kuiteskin passittavat saikulle.
Tietenkin tilanteeni on siinä mielessä eri, että mulla ei oo sitä työtä odottamassa jossain.
Mielummin oon itte kuiteskin mammaloman alkuun työttömänä muutaman kuukauden, kun otan mitään riskejä että tämäkin vauva pyrkisi tähän maailmaan etuajassa. Samaa taitavat lääkärinikin ajatella.
Mutta ota saikkua ja nauti, älä ota mitään riskejä että ajaisit itsesi loppuun. Ajattele itseäsi ja tulevaa pienokaista. :)
Mukavaa loppuraskautta!! :)
viikolla 20 sairaslomalle supistelujen takia. olen perhepäivähoitaja.Työ on raskasta:nostelua,kävelyä,rattaiden työntelyä,piiitkiä päiviä jne..Todella huono omatunto oli alkuun,mutta asiat tärkeysjärjestykseen. Kun olen nyt ottanut tosi rauhallisesti voin jo paremmin. En voi kyllä kävellä kun pieniä matkoja,imuroida yhden huoneen kerrallaan jne..muuten taas supistaa. Nyt 24vk.