Kivenpyörittäjän kylä???

Kertokaapa Kivenpyörittäjän kylä -romaanista hieman yksityiskohtia ja omia näkemyksiänne.

Miten romaanissa kuvataan luontoa?
Minkälainen suhde on ihmisen ja luonnon välillä?
3471
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Lukemallahan se selviää. Ne yksityiskohdt ja oma näkemyksesi.

Luonnonkuvauksessa Turunen kohoaa maamme eliittiin, leinolais-taatalaisen hurmioituneen patetian portaikon yläaskelmalle ja pikkusen vielä irti siltäkin, leijuen sanakaunotaiteen sfääreissä kuin iskuun valmistautuva kalasääksi.

Siitähän on tutkijoilla ja kriitikoilla pikkusen eri näkemystä, jotta sijottuuko Kylä reaalimaailman puolella enempikin Nurmeksen Pitkänpierunvaaran pohjoiselle rinteelle vaikko ennemmin Sonkajärven Vuotunginperän takamaille. Tarkkalaiset on Nurmeksen kannalla, uudempi tutkijapolvi kallistuu Vuotunkiin. Vaan siitähän ei esitelmässäsi ollut kyse, anteeksi sivuhyppy työstäsi.

Ihmisen ja luonnon monimuotoinen suhde tulee vallan erinomaisesti esille näiden muutamien tuntien aikana, joita kirja kuvaa. Esimerkiksi se jätkä joka työntelee mulkeroa raitilla on suorastaan kiintynyt luontoon tämän möykyn välityksellä. Eihän siinä muusta voi olla kyse kuin syvästä rakkaudesta äiti Maahan.
Onhan siellä näitä luontosuhteensa katkaisseitakin, jotka on painellu Ruottiin vaaleamman leivän ja halvemman Volvon perässä, mutta jokin vaan heitäkii vetää takaisin Suomineidon helmoihin, tai tässä tapauksessa vyötärölle. Ainakin kerran kesässä. Joko luontosuhde tai tarve tulla autoa näyttämään ja vanhoja sukuriitoja setvimään. Puukoilla ja puntareilla, paremman puutteessa.

Lisäpisteitä opettajalta saisit omaehtoisesta vertailusta tämän ja F E Sillanpään Ihmiset suviyössä-kirjan välillä. Onko mikään muuttunut puolessa vuosisadassa vai onko metsäsuomalainen oma rehti itsensä kautta aikojen. Ruumiita tulee muistaakseni suunnilleen yhtäpaljon, samoin kirjan tapahtuma-aika lienee samansuuntainen. Tai sit mie sotken Simpauttajan ja Putkinotkon. Sekin selviää kun aukaset kannen, ihan omin käsin onneen ja arvosanoihin pyrkien.

Äänestä
  • Kiitoksia vaan ajastasi. Huomiseksi kyllä juu pitäisi olla semmoinen lyhkäinen puhe kirjan luonto-suhteesta. On tässä näet YO-kirjoituksiin lukeminen kesken, niin ei kauheasti ehdi tällaisiin äidinkielen esitelmiin panostaa, hidas lukija kun olen :)

    Äänestä

  • Olematto kirjoitti:

    Kiitoksia vaan ajastasi. Huomiseksi kyllä juu pitäisi olla semmoinen lyhkäinen puhe kirjan luonto-suhteesta. On tässä näet YO-kirjoituksiin lukeminen kesken, niin ei kauheasti ehdi tällaisiin äidinkielen esitelmiin panostaa, hidas lukija kun olen :)

    laitat esseesi tänne yhteiseksi iloksi ja sielun ylösrakentamiseksi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Olematto kirjoitti:

Kertokaapa Kivenpyörittäjän kylä -romaanista hieman yksityiskohtia ja omia näkemyksiänne.

Miten romaanissa kuvataan luontoa?
Minkälainen suhde on ihmisen ja luonnon välillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu