kenelläkään tietoa?

jillian

Sain tietää sairastavani ihotautia nimeltä valkojäkälä.
Kärsin lähes vuoden hiivan tyyppisistä oireista (kutinaa - niin pahasti,että alapääni oli jatkuvasti täynnä haavoja!),lääkäri sanoi aina ettei mitään tai "jokuhiivantyyppinen"!!
No,yksityisellä käydessäni lääkäri totesi saman tien vaivani nimen. Valitettavasti hän ei paljoa osannut aiheesta kertoa (ja itse oli kuin halolla lyöty,ettei tajunnut kaikkea kysyä).
Nyt jos jollakin on sama ongelma kannettavana loppuelämänsä (tauti ei kuulemma parane - oireita voidaan vaan lievittää) niin kertokaa kokemuksistanne ja mitä tarkoitetaan sillä,että ihotauti muuttuu pahalaatuiseksi!?
Melanooma riski kuulemma kasvaa,mutta se ei paljon mieltä paina. Poltanhan minä tupakkaa ja sain kerran vuosia sitten kondylooman (joka hoitojen jälkeen hävisi).
Eli kuka vaan aiheesta jotain tietää - tai tietää mistä saa tietoa niin kerrottehan jotta saan sielulleni rauhan=)

3

1454

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • punajäkälä

      hei!Mulla itsellä on sellainen ihottuma kuin punajäkälä joka on lähinnä jaloissa ja siihen ei oo hoito keinoa ja saattaa levitä koko kroppaan ja aina kun stressaan niin kutina pahenee!!!Vaikka ihottuman nimi on hiukan eri mutta uskon niillä olevan jotain yhteistä..esim.kumpikin on suvussa yleensä kulkevia ja laukeavat esim.stressatessa!!!Kärsin tosi paljon tästä kutisevasta ihottumasta!!

      • jillian

        Jep. Ovathan nuo kaksi melko samanlaisia. Eroina vissiin ovat...käsittääkseni valkojäkälä ei ole ns. periytyvä (ainakaan kenelläkään suvussani ei ole), vj on myös paranematon =( siis sitä voidaan vaan lievittää oireillessa, that´s all.
        Stressi on varmasti myös vj:ssä laukasijana, uskoisin niin,koska itselläni se kävin oieilemaan tod.näköisesti jo vuosi sitten ja silloin olin kovien paineiden alla.
        Itselläni tämä ihotauti raastaa kyllä hermoja. Seksielämäänkin se on väkisin tullut mukaan,kun joskus on niin kovaa kutinaa ja "kipua" ettei todellakaan tule mieleenkään touhuta mitään.
        Tarkoituksena olisi käydä ihotautilääkärillä hankkimassa enemmän tietoa ja näytättämässä sekä tarkistuttamassa voiteeni,kun välillä tuntuu ettei siitä ole mitään hyötyä,kun joka viikko se oireilee (käytän pevisonea)! Suomeksi sanottuna välillä v******a aivan suunnattomasti,mutta kun sille ei minkään voi...niin ei se itkukaan auta.
        Toivotaan,että omasi lähtee pian asettumaan aloilleen! Eikö punajäk. ole todellakaan hoitokeinoa? Itse kun haeskelin v.jäk. tietoa niin löysin vain pun.jäk (sehän on yleisempi) jossa kerrottiin,että sen (pun.j.)paraneminen voi kestää jopa vuosia(?)...oletko itse kauankin sairastanut?
        Ps.kiitos vastauksesta - kiva tietää ettei ole "yksin" - vaikka "väri" onkin erilainen ;)


    • Anonyymi

      Sain avun vaivaan autoimmuuuni-paleoruokavaliosta. Valkojäkälä on autoimmuunisairaus, johon voi saada apua oikealla ruokavaliolla. Oman kokemukseni mukaan oireet alkoivat helpottaa hyvin nopeasti, jo alle viikossa tiukalla ruokavaliolla!
      Kannattaa etsiä itse tietoa netistä esim. hakusanoilla autoimmuunisairauksien hoito ruokavaliolla tai autoimmune diet.
      Suomeksi hyvä kooste asiasta esim. https://naprapaatinvaimo.blog/2018/05/24/osa-2-aip-ruokavalio-eli-autoimmuunipaleo/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe