Eli pyöräkaupoille pitäis lähteä... Minkä kokoisella pyörällä teidän ekaluokkalainen ajaa? Tai minkä kokoisella pyörällä teidän 120-130 cm pitkä lapsi ajaa?
Minkä kokoinen pyörä?
8
2275
Vastaukset
- pyöräillä kouluun
joten osta suoraan 140-150 senttiselle sopivan kokoinen pyörä.
- ap kysyjä
Ja silläkös isohkolla pyörällä lapseni sitten pyöräilee kanssani leikkipuistoon... Ohjehan kuulostaa samalta kuin "Älä menee veteen ennenkuin osaat uida!" :DD
- se kenelle vastasit
ap kysyjä kirjoitti:
Ja silläkös isohkolla pyörällä lapseni sitten pyöräilee kanssani leikkipuistoon... Ohjehan kuulostaa samalta kuin "Älä menee veteen ennenkuin osaat uida!" :DD
Otsikko on "Lapsi koulussa", ei "Lapsi leikkipuistossa". Mitä minun oikein sen perusteella pitäisi olettaa?
- Hyvä pointti!
se kenelle vastasit kirjoitti:
Otsikko on "Lapsi koulussa", ei "Lapsi leikkipuistossa". Mitä minun oikein sen perusteella pitäisi olettaa?
Ihan totta! Hyvä pointti! Noh, voin tunnustaa, lapseni kyllä pyöräilee paitsi leikkipuistoon, myös kouluun. Kuten kylämme muutkin ekaluokkalaiset...
- pyöräillen meilläkään
Ei ekaluokkalaiset mene meidänkään kunnassa kouluun pyörällä, mutta mekin olimme oston edessä viime keväänä. Pituuden puolesta kävi siis joko 20 tai 24-tuumaiset (vai onko 22 olemassa?, en muista enää). Joka tapauksessa päädyimme ostamaan sen 20-tuumaisen eli seuraavaan koon 16-tuumaisesta. Kokeilimme myös astetta isompaa (24?), mutta otimme pienemmän. Onneksi, ekaluokkalainen on vielä niin hutera ajelemaan, ainakin meillä, vaikka on huristellut ilman appareita jo alle 4-vuotiaasta. Pienempi pyörä on turvallisempi. Myös kaveripiirissä näyttää olevan kaikilla standardikokoisilla (eli pituus 120-130) tämä pienempi versio.
- shamrock
aikanaan taisi olla 20-tuumainen ekaluokkalaisella.
Kouluun ei silloinkaan saanut mennä pyörällä.
Tosin niiden pyörien tuumakokohin ei pidä tuijottaa liikaa, paljon sitä tärkeämpi on rungon korkeus.
Niissä nimittäin on yllättävän paljon eroja. 22-tuumaisia ei taideta enää edes tehdä mutta varmistakaa että nimenomaan runko on oikeankorkuinen - ja käy
Käy pyöräkauppaan, siis sellaiseen liikkeeseen jossa oletat myytävän polkupyöriä, älä mene esim apteekkiin äläkä seksiliikkeeseen.
Pyöräliikkeessä on asiantuntevia myyjiä ja he kyllä opastavata oikeankokoisen polkupyörän hankinnassa.
tuossa joku kirjoittaa että ei pyörällä kouluun.
Hän kuskatkoon mukuloitaan nettikoneen äärestä autolla kouluun että ei vain vähääkään tulisi liikuntaa.
Pyörällä kouluun polkeva lapsi on huomattavasti virkeämpi aamun tunneilla kun lähes suoraan sängystä murokipon ja netin kautta volvolla kouluun kuskattu valkonaamainen ryhditön muhku-nössö.
Toivon lapsellesi iloisia pyörämatkoja ja etenkin TURVALLISIA. Niin ja toki poljet hänen kanssaan ekan viikon oppaana ja varmistajana.- ei pyörällä ekalla luokalla
Kunnissa on kielletty ekaluokkalaisia menemästä kouluun pyörällä, koska 7-vuotias ei kertakaikkiaan ole tarpeeksi kypsä liikkumaan itsekseen liikenteessä polkupyörällä. Ei sitä sääntöä ole laiskuutta tai kenenkään kiusaksi tehty. En edes ymmärrä, miten kykenit tekemään noin naiivin tulkinnan?
Meillä ekaluokkalaiset KÄVELIVAT kouluun silloin 90-luvulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838