Uutissa puhuttiin että pitäis vaihtaa nykyinen sähkö vihreään? http://netti.fi/uutiset/?id=42078295 Mistä lähtien on sähkö ollut vihreää? Nyt on tainnut multa jäädä fysiikan tunnilla jotakin väliin? Olen ammattikoulun sähköpuolen käynyt eikä siellä puhuttu tästä mitään. Onko tämä vihersähkö yhtä tehokasta kuin nykyinen tavallinen näkymätön sähkö ja mitä eroa siinä on, pitääkö esim. joulukinkkua paistaa 3 tuntia ennemmän kun tavallisella sähköllä? Ja vielä miten tätä vihersähköä myydään, akuissako ja onko se metri tavaraa, kuutio vai kilohinnalla vai pitääkö R-kioskilta hakea joku erillinen latauslippu joka sitten laitetaan seinämittariin?
Vihreää sähköä?
Mettäkylän miäs
82629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
viheriä sähkö on sellanen käsitejuttu. Sitä tehdään tuulimyllillä ja sieltä se syötetään valtakunnan verkkoon. Samalla ne insinöörit laskee kuinka monta kilowattia on tullu tehtyä, sitä veheriää sähköä ja joku kirjanpitäjä laittaa sen sitten kirjoihin (tämä tapahtuu siellä sähköyhtiössä, olkoon tässä vaikka Sähkö Oy) No sitten Sähkö Oy: myyntihemmo joku kauppateknikko soittaa rimputtaa asiakkaalle ja kysyy jotta "ostakko sähköö? ois tarjolla tavallista taikka viheriää. Viheriä on kyllä kalliimpaa, vaan siinä se maailma pelastuu. Jotta pannaanko tulemaan?" Ja jos sitten suostuu ostamaan sitä viheriää, niin panevat sähköhanasta asentoon vihreriä. Sillälailla se sitten tapahtuu. Heikko kohta on tuo kun siinä myydään tällaista käsitteellistä juttua, niin mitäs jos menisi kaupan ennemmän kun tuulimylly jauhaa? Talvellahan tuo voi olla aika hiljasta, tuo viheriän teko. Laittaako Sähkö Oy tavallista tulemaan viheriänä, kun saa siitä paremman hinnan? Siinä voi olla suuren kusetuksen paikka, äkkiä sitä tilataan vaikka ydinsähköä ja kiepautetaan se tuulimyllyn kautta tulemaan. Siis voidaanko sähköä ns. pestä vihreäksi? Siinä voi olla suuri kysymysys.
En ole kyllä itse kuullut tästä värillisestä sähköstä.
Ei taida kulkea normaalissa sähköverkossa
epäkypsää sähköö.
Lannoittaa ja kastella sitä että se kypsyis oikeeksi sähköksi ei sovi unohtaa auringon valoa
Vihreä sähkö on ekologisesti tuotettua sähköä,eli periaatteessa ei pitäisi kuormittaa luontoa...Käytännöstä voi olla montaa eri mieltä.Tuuli,vesi,aurinko..siinä esim.
mitään tiedä.
Meillä näyttää sähkö olevan sinistä väriltään.
Jos on muutakin tiätämättömyyttä sähköstä, niin kerrottakoon, että sähkölaitteethan toimivat oikeasti savulla:
Mikäli savu pääsee karkaamaan sähkölaitteesta ulos niin se ei enää sen jälkeen toimi.
Sitä myydään vaalilipun myötä, niin että kapitalismin touhua voisi jatkaa.