Voisko joku tyyppi siel jossain kertoo et miten sen kateuden tunteen sais pysyväksi ku ei millään siis meidän onkelma on se et ei löydetä kateutta itsestämme ..siis nyt varmaan jotai täytyy olla vialla siis!!!!!!!!!! voiko Elämä olla näin ihanaaa ! vaikka on rospuutto, syksy,likasta , harmaata eikä kukaan onneksi ole huomaavinaankaa eikä saada mitään juttuu kasaan ei oo mitään sanottavaa !! siis näkemiin suomi 24 fi oli ennennäkemättömän lystikästä vierailla täällä ! mutta ei voi mitään
....lämmin aurinko ystävälliset ihmiset houkuttavat vaihtamaan maata kävimme vain vahvistamassa näkemystämme asiasta , tunteesta, tiedosta jne,
että emme oneksi kuulu tänne suomi 24 fi , kahdella ännällä onneksi !
mut voi olla ehkä...hihihih et jos teille ihan kauhee ikävä tulee niinlaitan teil sielt sit hiekkaa pulossa tai vaikkapaitsestäni kuvan aamiaisella kaikessa rauhassa ...no ei huono idis mutta palataan.
....lämmin aurinko ystävälliset ihmiset houkuttavat vaihtamaan maata kävimme vain vahvistamassa näkemystämme asiasta , tunteesta, tiedosta jne,
että emme oneksi kuulu tänne suomi 24 fi , kahdella ännällä onneksi !
mut voi olla ehkä...hihihih et jos teille ihan kauhee ikävä tulee niinlaitan teil sielt sit hiekkaa pulossa tai vaikkapaitsestäni kuvan aamiaisella kaikessa rauhassa ...no ei huono idis mutta palataan.
Vastaukset 5
Vanhimmat
oppineensa huomaamaan huumorin ja toden eron tällää suomi vessan seinä töheryksistä..tuskinpa vain.
monet uskovat että alkoholi auttaa heitä rentoutumaan kyllä joo niitä joiden pipo kiristää eikä suusta tule kuin tyhjänpäivästä seksilogiaa sen puuteesta tai jne..tai sitten se kuuluisa suomalaisten kateudella maustetut provot.
Yhteiskunta on tehnyt alkoholista sosiaalisesti hyväksyttävän Mutta ei kerro SUURIN OTSIKOIN että alkoholi on liuotin sekä erottäin vaarallinen sellainen.
vai mitäpä sanotte monien kirjoittajien lukutaidosta, ajatusmaailmasta joka on herjaamista pornoa panemista solvaamista riidan kylvämistä pulistelua omalla egolla jne.ja jne.
Täytynee sanoa että päiväni kun vietän erilaisten tekstien, ihmisten kuin maisemalisestikin erilaisissa yhteyksissä voin huomata selvästi eron palstalla eläämäänsä elävät ja vastaavasti ihmiset joiden päivän-ajatusmaailman täyttävät aivan toisenlaiset asiat, tunteet. Netissä on sekin hyvä puoli jos ei heti ole mahdolista lähteä lomalle voi ainakin käydä katselemassa tulevan loman
aurinkoisia rantoja kuvitella ruokapaikat myös ystävien tapaamiset jne.
Mediassa etekin iltapäivälehdistö on kertonut meille lehtiensä välityksellä kuinka suomalaiset naiset saavat rahan arvoisia tarjouksia no, mikäs ihme tuo on joka toinen julkkis kertoilee estottomasti seksielämästään kiihottumisestaan jne. vaatetus on kuin reepenpaanilta aikoinaan jne. mitä ihmeelistä siinä sitten on jos miehet tahtovat tarjota rahaa kun kerta niin moni on jopa valmis pettämään kuin harrastamaan yhden öyn suhteita jne ja jne Lulekaapa julkkikset entisiä lausontoja joita olette jaelleet pyydetäessä ja pyytämättäkin.
eikös se ole hyvä kun olette noin arvokasta lihaa...pitäiskö oikein kadehtia..ymmymm...hihi..
ymymmym. ai tässähän sai antaa itselleen arvosanan no, kymppi.
on niitä todellisia monien todelliset asiat ovatkin sitten luettavissa iltapäivälehdistöstä, heidän plogeistaan jne..esiintymisistä sekä aina viihteellä hyvin useat huutavat lehdistössä kuinka ovat haluttuja himottuja kiireisä vailla vakinaista joten ainoaksi heille jääkin irtosuhteet ja niiden määrä.
Media on luonnut joskus joillekin imagon jota ovat itse alkaneet uskomaan sekä kehittämään menemällä milloin mihinkin ohjelmaan , lehteen, haastatteluun pääasia kunhan kasvot näkyvät ja kunhan jokainen saisi tietää milloin kukakin on vapaa..lukekaa hyvät julkisuudesta palkkansa saavat omia kommentteja kuin näkemyksiänne niin huomaatte että hyvin pitkälle olette menetkin kertoneet mikä on tärkeää.
paljon helpompi on vältää ongelmia kuin kohdata ne. Ei ylpeydestä pöyhistynyt ihminen edes tajua että ovat hukanneet vuosia elämästään yrittämällä olla jotain.
Ihmisen on varsin helppo kysyä itseltään ? mitä haluaa elämältään ? no sitä saa monestikkin mitä on halunnut sekä tilannut joskin ei aina.
jos haluat rauhaa silloin rauha ei tule pelkästään haluamalla ei edes toivomalla ei meditoimalla ei joogalla ei tulee ehkä hyvää oloa hetkeksi mutta pysyää harmoniaa tasapainoa se ei tuo ihmiset elävät ristiriitojensa , erilisyytensä kanssa kuka mitenkin
mitä riippuvaisempi julkisuudesta sen huonommin sen on jo monet huomanneetkin.
monet elävät median luoman mielikuvan kanssa jopa uskovat olevansa kaikkea sitä mitä heistä kirjoitetaan myönteiseen sävyyn ei ihme että yksi jos toinenkin julkiksista masentuu kun todellisuus onkin aivan eri asia.
hyväksytyksi tuleminen on kylläkin normaali tarve muiden normaali tarpeiden joukossa se millä miten koska ja missä millä keinoin hyväksymistä myyntilukuja kuuntelijoita luennoilla , parraamisella houkutellaan . En nyt sanoisi että monikaan iltapäivälehdistön kestosuosikki voi #rinta rottinkilla" kävellä. ajatelkaa itse.
Lapsuudesta lähtien kun tutustut tarkemmin kasvuun ja kehitykseen elämä "tönii" itsekuriin ..itsekuri joka nykyisin on menettänyt monien elämässä merkityksensä ja se on kyllä huomattu
kiire johtuu useilla itsekurin puutessta on niin paljon ehdittävää esim.
Antamaan haastatteluja näkymään julkisuudessa jne.
vuosien saatossa olemme saaneet tietää näiden kaikkien rakastamien loppuun palamisesta suurista tuloista , Veroista TOSIN vähennykset jäivät monelta mainitsematta iltapäivälehdistön sivuilla
yksi jos toinenkin valittaa kiireitään aikansa olevan "kortilla" jne. jokaiselle on tullut selväksi se yksinkertainen totuus että :
mitä täydempi kalenteri sitä yksinäisempi ihminen on.
eläkeellä olevat useat kantavat kalenteriaan josta etsivät aikaa saadakseen mahtumaan johonkin väliin sitä ja tätä jne Jokaisen pitää ainakin olla kiireisen näköinen koska heidän mielstä vain sillä on arvoa oli sitten kiire tai ei.
Tosin sydänkohtaukseen uupumukseen liika painoon tressiin pääsee ja ovat päässeet mm.
kiire saada uusi auto uusia vaatteita uusia leikkikaluja uusi kirja uusi poikaystävä uuden ravintolan avajaiset uusi mies uusi asunto uusi duuni jne...tuohon kaikkeen monien elämä sitten haaskaantuu !
rehkitte partiossa sauvakävelylle on ilman muuta pakko mennä joka päivä kuntosalille jne..Näin ihmiset oppivat kätkemään suoritusten taakse itseltään monia tunteita pelkoja jne..jne...Mutta
kaikesta häsäämisestä loppujen lopuksi ihminen vahingoittaa vain itseään läheisiään sekä on antanut vallan omasta elämästään ajankäytöstä kaikille muille paitsi ei itselleen-
tosiasia heillä oli kaikkea paitsi ei rakkautta.
jos nyt alkoi ketuttaa lukemasi..hihih teksti siis olikin tunteitasi herättelevä ei siiis turha.
kystäessä monet vastaavat että eivät tiedä tai supistavat vastauksen miehen ja naisen väliseen tai tietysti kaiken sallivassa suomalaisessa yhteiskunassa myös homojen lespojen jne. mutta eivät tiedä.
ihmeelistä kun suomi on evluteilla lastattu maa jossa ihmiset rakastavat kirkollisia vapaa päiviä juhlija Tietysti on media seksikäämpää vastata että ei tidä koska tietoisuus tuos vastuuta velvotteita jne. kalenteri voisi täyttyä aivan toisella korkeamalla psyykisellä tasolla
asenne kerran täällä eletään jättää ihmiset omaan turhamaiseen tyhjyyden tunteeseen jossa hupi-arvaus-leikki ohjelmien varjolla sivutaan pinta puolisesti milloin mitäkin aihetta
ihmiset tosin tahtovat esittää sivistynyttä mutta eivät monetkaan eseds tiedä mitä sivitys on paitsi että jos on nippeli tiedon osaaja sehän se vasta "sivistystä on.
Olisiko aika suomessa jonkun päättäjän vaikuttajan ottaa esimerkki Sarkosista ja tulla barrikaadeille hyvien merkittävien perhe-yhteisöllisyys arvojen ceikevaaroina mutta ei täällä suomessa kaikenlainen markkinahumu kuin uudet uskovaiset saarnaavat omaa uskomustaan vääristellen ikivanhoja totuuksia jne..eikä se yhteisöllisyys ole muodikasta eihän ? vaan paneskeleminen bilettäminen rääväsuisuus ..hih on in juttu vai onko Mietilauset ajatukset keskustelut on markkinavoimille kauhistus onko?
nyt on jo ollut vuosia näkyvissä oikeasti ihmisten kyllästyminen samojen seksi saarnaajien kuin
hyväksynnän hakeminen mediassa törkyisillä jutuilla ..kuin ala-arvoisella "journalismilla " on monien päät saanut kääntymään vastustamaan kaikkea mikä liittyy hyvään käytökseen itsehilintään jne..Kuuntelija luvut Katselija luvut kertovat karua totuutta suomalaisen yhteiskunnan kiinostuksista Suuret kuuntelija luvut pitäisi saada ihmiset ajatelemaan millä ruokkivat mieltään
suomi vessan seinä kirjoitukset eivät poikkea juuri olenkaan monestakaan töllö viihteestä jossa toinen toistaan "sivistyneempi koulutettu mainostaa itseään jne.
taivaaseen ja paratiiseihin on tunkua ja lupauksia mutta millä keinoin ja ehdoin ! suomi ei nyt poikkea historiaansa taaksepäin tarkastellen paljoakaan naisten alistamisesta lasten pahoinpitelyistä matalapalkoista tyhmistä tuottamattomista hierarkeistaan jne.. suurin piirtein jokainen haluaa olla jotain muuta mitä oikeasti on vaikka sitten julkisuudesta radiosta töllöstä tuttu.
miksi mitä sanottavaa monellakaan on ! eihän siellä uskalla ihmiset omia mielipiteitään julkisuuteen tuoda menee vaikka maine . kysyn vaan mikä maine?
mitä kukaan maineellaan tekee kun ei ole maineensa eteen mitään edes tehnyt kuin esittänyt tyylikästä sivistynyttä hyvää ihmistä siis esittänyt julkisuudessa ...siitä on matkaa todelliseen !
ihmettele miten monet teologisopiskelijat ovat tulleet terveeseen synnin tuntoonsa sekä keskeyttäneet opintonsa kun ovat osanneet nähdä eron
katikesmuksen ja raamatun kuin myös kirkollisten herrojen monet yhteisillä päätöksillä sovitut saarna käytännöt.
monesti olette kuulleet aito lohdutuksen sanomaa hautajaisissa joka kumpuaa papin omasta uskosta vakaumuksesta..tyhjää täynnä kilisee monen leipävirkapapin sanat sen toki jo valtakunnan hiippakunnat tunustuvat
onko suomalaiset muka niin heikkolahjaisia että suomalaista raamattua on sitten sen seitsämän kertaa pitänyt kääntää eri kiliasuun ajatelmiin mitä alkuperäinen EI OLE.
tiedätte itsekkin mitä on uuden ja vanhan yliopistotasoisen koulutuksen kuin tulkintojen ero. Kumma että julkista keskustelua ei näistä halutakkaan käydä..pelkäättekö? pappien tunku politiikkaan hömpänpömppä viihteeseen on meille tullut selväksi vuosien saatossa kuin
myös ulkokultaisuus ja hienot puitteet !
jo lukion oppimäärällä voit eroittaa jos kodissa ei tietoa löydy mikä on uskomusta, noituutta, tyhjänpäiväistä enustelua josta tosin monet saavat rahastettua etenkin keski-ikäisiä naisia joiden esimerkki vie tyttäretkin uskomaan uniin sekä päivänkakkariden terälehtien nyppimiseen rakastaako ei rakastaako ei...uskomushoidot horoskoopit ennustelijat kertovat karua kieltään kuinka monet tahtovat tietää tulevaisuudestaan mutta ei todella siitä missä todelisuudeesa elämme.
onko todellisuus sekä arki todellisuuden hyväksyminen niin kauhistuttavaa julkisuuden uskontojen mainosten harhamaailmassa eläville että pitävät kiinni mielummin tyhjästä kuin sanovat
keisareilla ei ole vaatteita.
pinokkion nenä on päässyt kasvamaan tosi pitkäksi kasvatatko itse omalla työlläsi pinokin nenää!!
voi että kun taas piti tuottaa "mielipahaa" ......mutta siellähän on satoja jotka voivat kääntää tekstin omaksiparhaaksi ja naurajat taputtajat kuin muu humuväki on jo kait tilattu ja maksettu sarkasmilla höystettynä.
täytyy nyt toivoa että ei se elämäni suuri rakkaus kävele vastaan koska on niin paljon muuta mielenkiintoista ..hihih...