Kuulisin mielelläni kokemuksia 307:sta talviautona.
Peugeot 307 talviautona?
kyselijä
72590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
pärjäsi hyvin viime talvena talviauto testissä.Itselläkin 307 kahden litran koneella.Eikä ole ollut ongelmia.
Lue Tuulilasin kestotesti samasta autosta (en muista numeroa). Ainakin Tuulilasin auto ongelmien pesä, lieneekö tullut parannusta jälkikäteen?
Eipä huonosti pärjännyt. Ainoa "kansan auto" lähes puolta kalliimpien kärkiautojen joukossa. Itsellä myös vastaavat kokemukset, hyvä on!
Ilmeisesti pösöissä on yksilöllisiä eroja ainakin testien perusteella, sillä Tuulilasin kestotestiautoa moitittiin mm. kylmäksi ja ajettavuuteenkin liitettiin varauksia. TM:n mukaan kyseessä on taas mainio talviauto.
Minua ei ainakaan vakuuttanut se, että käyttäessäni viime vuodenvaihteessa ex-Primeraani määräaikaishuollossa paikallisessa Nissan-Peugeot -huollossa samassa jonossa seisoi kolme 307:n omistajaa, jotka olivat valittamassa autojensa käynnistys-/sähköongelmista. Pakkasta oli vain noin -20 astetta, eli ei mitenkään ennätyskylmää.
Kovaäänisimmän vuodatuksen esitti henkilö, joka oli tuonnut oman 406:n sulamaan pari päivää aiemmin ja nyt vaimon 307 oli hyytynyt varoitusvalot iloisesti vilkkuen kun se oli ajettu lämpimästä tallista ulos.
En väitä, etteikö 307 olisi hyvä talviauto vaan että ongelmiakin esiintyy ilmeisen useasti.
Vaikea uskoa, sillä ajan itse 307:aa ja mitään ongelmia ei ole ole ollut. Viime talven palopakkasilla tuli liikuttua Saariselälläkin ja ongelmitta.
Minulla on lisäksi lähes 10 v asiakkuus paikalliseen Pösö huoltoon ja nimen omaan 307 ovat olleet heidän mukaansa hyviä. Toki takuuajalla halutaan laitattaa kaikki mahdollinen, mutta varsinkin sähköviat ovat olleet pois listalta.
Tosin suppealla pohjalla tämäkin näkemys.
Itselläni on 10/2002 käyttöönotettu Wagon 1.6 moottorilla ja automaatti-ilmastoinnilla. Viime talvi meni ihan hyvin jopa paukkupakkasilla.
Itsellä ei ole ollut kovillakaan pakkasilla ongelmia, edes lukot eivät ole jäätyneet. Jos nyt huonoja puolia etsitään niin jäiden raapiminen tuulilasista on aika urakka; pinta-alaa kun on.. =)
Niin, ja pitää muistaa pyyhkiä loska/sula lumi katolta takaluukun edestä, jotta luukku aukeaa sulan jäädyttyä kunnolla eikä ota kiinni jääkerrokseen...