samoja ruokia

Minusta tuntuu että meillä syödään liian usein samoja ruokia! Ehkä n.10 erilaista ruokaa mitä yhteensä teen ja yritän sitten edes vähän muutella niitä ettei olis ihan samanlaista kun viime keskiviikkona jne.

Ensiksikin en osaa tehdä kovin monia ruokia ja toiseksi poitsu 2vee ei syö kovin innolla moniakaan ruokia.
Nuo n. 10 ruokaa ovat sellaisia mistä hän ainakin tykkää.
Ja en kehtaa tarjota sellasta ruokaa mistä tiedän että hän ei sitä syö. Esim äsken ajattelin jos tekisin vaihteeksi hernekeiton, mutta sitten heti tajusin että "kiusaan" sillä vaan lasta kun tiedän miten vaikeaa hänelle on jo sen pakollisen yhden lusikallisen maistaminen.

Onko muilla samanlaista ongelmaa?
Eli pieni piiri samoja ruokia mitkä toistuu ruokalistalla koko ajan viikosta viikkoon :/
5348
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

onko perheessänne isäkin? Jos on ja jos hän pitää hernekeitosta, niin kyllähän sitä voisi joskus keittää. Poika saisi maistaa samalla. Mielestäni on kohtuullista, että jokaisen perheenjäsenen mieltymykset otetaan huomioon ruokalistaa suunniteltaessa eikä tanssita vain pojan pillin mukaan.

Kyllä kymmenelläkin ruoalla hengissä pysyy. Ei siitä stressiä kannata ottaa. Elämä vain voisi tulla mielenkiintoisemmaksi sekä pojalle että sinulle, jos joskus kokeilisitte jotakin muutakin. Voisit ottaa huomioon sesonkituotteet ja säästää melkoisesti.

Juuri nyt kaalia ja juureksia saa erittäin edullisesti, eli porkkanalaatikot ja kaalisopat muhimaan! Metsissä ja toreilla on puolukkaa, puolukkasurvosta lisäkkeeksi, salaatteihin ja puuroihin.

Äänestä

Teillähän on monta ruokalajia listoilla. Meillä on jokapäiväisessä käytössä alle 5 ruokalajia, ja lisäksi sellaisia 1-2 kertaa kuussa syötäviä 4. Mutta meillä onkin lapsilla paljon allergioita, varsinkin 2v kuopuksella, joten jos haluaa tehdä jotain mikä käy kaikille, ei niitä vaihtoehtoja juurikaan ole. Salaattien osalta vaihtelu on runsaampaa, koska se voidaan tehdä niin että jokainen kasvis laitetaan erikseen ja kukin ottaa sitä mikä sopii. Lämmintä ruokaa ei voida kovin monessa eri kattilassa keittää, koska hellassa on vain 4 levyä.

Äänestä

Meillä oli aiemmin samanlainen ongelma. Kun itseäni alkoi potuttaa aina samanlainen ruoka, kummoinen kokki kun en ole, niin hommasin uusia reseptejä ja rohkaistuneena jopa kokeilin omasta päästäni muunnoksia ja ihan omia reseptejä!
nykyisin sitten väännän erilaisia kasvisruokia, uuniruokia, kanaa monella eri tavalla, samoin kalaa. Lisäksi lisäsin vihannesten ja kasvisten osuutta ruokalautasella, se näyttää eri näköiseltä kun on lisänä erilaisia vihanneksia!
Rohkeasti vain kokeilemaan aluksi helpommilla ohjeilla, kunhan muistaa että jotkut ohjeet ovat sellaisia, että jonkun ainesosan voi jättää pois tai korvata, jos ei tykkää tai jos on allergiaa.

Äänestä

Maku-lehdestä. Siinä on kaikkea kivoja helppojakin ohjeita. Niistä olen saanut vähän vinkkejä tylsään spagetti-muusi kastike-makkarakeitto-jauhelihakeitto-makaronilaatikko-riisi broileri -linjaan.

Juuri totesin mummolle puhelimessa, että kaali on hyvää ja siitä tulee tehtyä aivan liian harvoin ruokaa. Tein juuri elämäni ensimmäisen kaalilaatikon ja tuli tosi hyvää. Anoppi tekee hyvää kaalilaatikkoa enkä ole aiemmin uskaltanut kokeilla. Nyt teki niin mieli kaalilaatikkoa että etsin ohjeen netistä. Pitäis kokeilla vielä sitä Maku-lehden variaatiota. Siinä oli ihan mielenkiintoisia lisukkeita perinteiseen.

Äänestä

Hauskaa lukea tuollaista huolehtimista, kun itselläni on tässä hiukan alta 1v poika, joka on allerginen käytännössä kaikelle. Pystyy syömään vain kahta eri ruoka-ainetta maidotonta korviketta, että... Suppea ruokavalio? Hell yeah! :D
Mutta näillä mennään, eikä mitään mahda. Arviolta 2v asti ollaan näillä eväillä ja ravintolisillä, sitten alkaa taas kokeilut alusta.

Kokeile uusia ruokia ajan kanssa ja hitaasti. Totuta lapsi uuteen makuun pieni palanen kerrallaan ja uuden maistamisesta tee aina "numero": leikkinä se on rutkasti mukavampaa kummallekin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


liian usein? kirjoitti:

Minusta tuntuu että meillä syödään liian usein samoja ruokia! Ehkä n.10 erilaista ruokaa mitä yhteensä teen ja yritän sitten edes vähän muutella niitä ettei olis ihan samanlaista kun viime keskiviikkona jne.

Ensiksikin en osaa tehdä kovin monia ruokia ja toiseksi poitsu 2vee ei syö kovin innolla moniakaan ruokia.
Nuo n. 10 ruokaa ovat sellaisia mistä hän ainakin tykkää.
Ja en kehtaa tarjota sellasta ruokaa mistä tiedän että hän ei sitä syö. Esim äsken ajattelin jos tekisin vaihteeksi hernekeiton, mutta sitten heti tajusin että "kiusaan" sillä vaan lasta kun tiedän miten vaikeaa hänelle on jo sen pakollisen yhden lusikallisen maistaminen.

Onko muilla samanlaista ongelmaa?
Eli pieni piiri samoja ruokia mitkä toistuu ruokalistalla koko ajan viikosta viikkoon :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu