siis eikö ekg:ssä näy kaikki mitä vaan sydämessä voi olla. jos siinä ei näkyisi kaikki niin kuinka monta ihmistä ois jo kuollut. minulla on koko aika rintakipuja,, mutta en tiedä johtuuko sydämesätä .. kipu on syädmmen kohdalla mutta kun olen aina käynyt ekg:ssä niin siellä ei ole mitään.. kaikki OK.. KAIPAAN VASTAUKSIA KOSKA MUA PELOTTAA JA SITTEN SÄRKEE TUO VASEN KÄSI
siis
ANKI1
2318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
EKG antaa tietoa sydämen tilasta. Se kertoo sydämen sykkeen, kuvaa sydämen sähköistä johtumista sekä rajoitetussa määrin sydänlihaksen arpia, sydäninfarktia, sen vaihetta ja sijaintia, sekä jossain määrin nestetasapainon häiriöitä ja myrkytystiloja. Myös erilaiset sydämen tulehdustilat kuten sydänlihastulehdus (myokardiitti) ja sydänpussintulehdus (perikardiitti) näkyvät EKG:n muutoksina.
Jokaisella ihmisellä on aivan omanlaisensa EKG-käyrä, ja EKG-käyrän ulkonäkö voi vaihdella eri mittauskertojen välillä huomattavasti.
Sydämen tilasta saadaan tietoa myös ultraäänidiagnostiikalla, magneettikuvauksella, varjoaine- ja isotooppikuvauksin sekä monenlaisten verikokeiden avulla.
SIIS EKG:SSÄ NÄKYY JO .. JA OIS VARMAA NÄKYNNY JO JOS JOKU OIS LLU KU MUSTA ON OTETTU JO 7KERTAA EKG.. JA KAIKKI VERI KOKEET