Olen hankkikmassa työsuhdeautoa ja vaihtoehtoina ovat Audi A6 Avant 1.8T, Volvo V70 2.4 ja Saab 9-5 2.0t Wagon.
Aiempaa kokemusta ei ole näistä merkeistä. Onko autoissa jotain erityistä huomioitavaa esim. kestävyyden kannalta?
Mitä siis suosittelisit ja miksi?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Aiempaa kokemusta ei ole näistä merkeistä. Onko autoissa jotain erityistä huomioitavaa esim. kestävyyden kannalta?
Mitä siis suosittelisit ja miksi?
Kiitos asiallisista vastauksista!
Vastaukset 7
Vanhimmat
kyselet?
Eikö sinulla ole ennen ollut?
Kolmen vuoden leasing`in ajan kestää merkki kuin merkki... ja mitäs väliä sillä on? Itsehän et sitä huolla saati korjaa!
Kysy perheen rouvalta! Onko?
Mutta koska omistan itse yrityksen joka auton hankkii, kuitenkin joudun "itse" maksamaan korjaukset takuuajan jälkeen. Vaikka takuuaikana ei itse joudu maksamaankaan, niin kiinostaa kyllä että joutuuko autoa käyttämään pikkumurheiden takia kaukana huollossa.
Rouvalta ei suurempia apuja valinnassa tule ;c)
Kyllä nuo kaikki ovat ihan kohtuullisia kulkineita. Itse valitsisin kuitenkin Saabin koska siinä on parhaiten viripotentiaalia.
...
Itse olin keväällä samassa tilanteessa. Mietin ja pohdin mitä siitä ilosta saa maksaa ja mitä saa.
Lopputulos oli seuraava:
Valitsin Opel Omega 2.2 Aut. Caravanin hinnan ja tilojen takia. Hinta edullisin(=verotusarvo=mitä auton käytöstä maksan todellisuudessa) ja suurin kooltaan, lähinnä tavaratilaltaan. Samoin Omegassa oli riittävästi varusteita, joita olisi joutunut kilpailijoihin tilaamaan erikseen. Samoin hyvä kokemus aikaisemmista Omegoista(3kpl) ja ainakin minun kohdalla kaikkien Opeleiden(6kpl) huoltokin on toiminut mainiosti.
Hyvänä kakkosena ja miltei valittuna oli Saab 9-5 STW, mutta hinta ratkaisi sitten kuitenkin. Businesspaketilla ja automaatilla varustettuna sitä suunnittelin ja muutamilla lisäherkuilla päälle. Kokonaisuutena se olisi ollut ehkä hyväkin ratkaisu. Ongelmana Saabilla (niinkuin Volvollakin) on että lisävarusteet on paketoitu ja sitten se maksaa aika paljon. Näin saat jotain mitä et tarvitse, mutta myös sen mitä haluat.
Volvo on suurinpiirtein samanhintainen kuin Saab ja jäi vielä hieman Saabista paikallisen huollon maineen takia.
Audi taas oli tiloiltaan selvästi pienempi ja kallis.
Ajoltaan kaikki ovat hyviä ja joku pitää vaan toisesta ja toinen toisesta. Ei voi mitään, mutta hinta ratkaisi puoli vuotta sitten. Nyt kun ei Omegaa enää saa niin Saabin ottaisin. Yrittäjänä toki voit hieman järjestää, joten verotusarvo ei ole niin kriittinen tekijä kuin minun kohdalla. Näin autoetu on todellinen etu sinulle, vaikka laskinkin että ei se omankaan auton pitäminen halpaa ole.
En tiedä auttoiko, mutta omat kommenttini olivat tässä.
Olin itse samassa tilanteessa vajaa vuosi sitten. Päädyin 9-5:een seuraavista syistä: Volvo on lotja ja Audi ei sytyttänyt. Audissa on surkeat valot. Saab omasta mielestäni istuu paremmin omaan käteen ja on perstuntumalta arvioituna napakampi kuin Volvo tai A6. Jos päädyt Saabiin, älä ota 17 tuuman vanteilla tai ainakaan Pirelli P Zero -renkailla. Ajomukavuus on parempi ja melu on paaaljon pienempi 16 tuuman vanteilla ja kapeammilla ja korkeaprofiilisemmilla renkailla. Volvossa on hieman enemmän tilaa, jos sitä kaipaat. Sen verran kannataa investoida, että otat bixenon -valot. Js ajat kolmen vuoden sopimuksella, ei kestävyys taida tuossa luokassa olla ongelma minkään mainitsemasi merkin kanssa. Meidän managementissä muut ajaa Audeilla -entisenä nuorena kapinallisena päädyin Saabiin.
Ei oo kyseisten autojen eroista muuta havaintoa, kuin ulkonäkö. Suosittelisin ajan kanssa tehtyjä koeajoja. Kuitenkin pääsääntöisesti uusi auto kestää vuosikausien ajon ja pitää autoliikkeen antaa katella ja harkita rauhassa. Laittaisin vaakakuppiin niitä ajo-ominaisuuksia, käyttötarkoituksen ja auton vastaavuutta jne.