tyhjää täynnä

sydän--

koko iltana et vaihda montaakaan sanaa, et mulle etkä lapselle. katselet tv.tä, pelaat koneella tai jotain muuta yhtä tärkeää. okei, se on sun tapa vetäytyä tästä ahdistuksesta pois.
mutta minä ja lapseni asutaan myös täällä. tämä on meidänkin koti. meilläkin on tunteet.
tai oli. mä en uskalla tuntea enää mitään. joka kerta kun rakastelet mua -muistan sanasi jotka aina paiskaat päin kasvojani joka riidassa viikottain.
"seksi ei ole hyvää" "sä et ole mitään, et osaa mitään".
en halua edes yrittää enää, en voi.
suutut jos kerron tunteistani. mä en saa olla vihainen, turhautunut, väsynyt. mun pitää olla iloinen ja aktiivinen, koko ajan. pitää sut hyvällä tuulella. se vaatii aina enemmän ja enemmän työtä multa.
pidän lapset pois sun silmistä ja korvilta, siivoan vapaa-ajat kotona, pysyn pois koneelta tai telkun ääreltä.. äläkä luoja paratkoon vain ehdota että itkisit joskus pahaa oloa pois! siinä tapauksessa tulee "potku perseelle" sinne, missä sitten olo on muka parempi eli "muuta muualle tunteinesi".
Kenties sen teen, miksi tukahduttaisin lapseni tunteet ja elämän, kun tiedän kuinka ahdistavaa se on. Ehkä hänen takiaan minä pakkaan elämäni taas laatikoihin -kuten tunteeni, ja lähden.
kenties, löydän vielä tunteet takaisin ja alkaisin elämään uudelleen. itse, en niinkuin sinä minua määräät elämään ja tuntemaan.
joskus sanoin että teet mitä tahansa, tunteitani et pysty muuttamaan. Mutta sä teit jopa senkin. Et muuttanut niitä, kielsit vain niiden asumisen meillä. sun kotona.

2

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehtävissä

      kuin ryhtyä pakkaamaan.
      Kyllä puheyhteys täytyy olla oikeassa avioliitossa.
      Ehkä voisi yrittää jotain perheterapiaa, jos mies suostuu, mutta aika vähät on eväät. Kun ei halua ottaa tunteitasi millään lailla huomioon. Kun sinulla ei saisi niitä ollakaan.
      Luultavasti siinä vaiheessa kun olette lapsen kanssa lähdössä tunteita löytyy - häneltäkin.

    • minun vaimoni

      joka tuon kirjoitti, ainakin tuo kuvastaa meidän perheen tilannetta 1:1. Joskin lasten kanssa tykkään yhä leikkiä ja pelata.

      Mutta enimmäkseen on pakko vetäytyä tekemään jotain mieleistä, jotta ei sekoaisi. Mitään puhumisen aihetta vaimon kanssa on tosi vaikeaa löytää...ehkä 17v. yhdessä on siinä mielessä liikaa, että toistensa asiat tietää suuta aukaisematta.

      Jos ei lapsia olisi, niin tuskin roikkuisimme enää yhdessä...toisaalta tilanne on kärjistynyt juuri lasten syntymän jälkeen.

      Umpisolmu...

      Ai että miksikö haluttomuus palstalle kirjoitan? Vaimoni haluaa ehkä noin kerran kymmenessä vuodessa, mieleen tulee ns. aikuisvuosilta ainoastaan yksi kerta kun hän on halunnut jollain lailla. Sitä ihmettelen kun täällä ihmiset itkevät että puoliso haluaa vain kerran kuussa, teillä kuulostaisi olevan asiat aika helvetin hyvin verrattuna meikeläiseen. Itse haluaisin useita kertoja viikossa.
      Kaiki tietämäni konstit olen kokeillut ja pyrkinyt olemaan mukava, mutta eipä ole mikään auttanut. Uskoton en ole kuitenkaan vielä ollut, vaikka on pyörinyt mielessä koko ajan. Seksiä on silti joskus ollut, mutta silloin vaimoni on joko vihainen koko toimituksen ajan tai sitten näyttelee kuollutta. Tuollainen seksi ei meikeläistä enää kiinnosta, joten vonkaamisen lopetin nyt pari viikkoa sitten, tällä kertaa lopullisesti, eli aloitetta en enää tee. Saa nähdä mitä tuleman pitää.

      Onkohan edes olemassa halukkaita naisia? En ole koskaan sellaista tavannut...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      48
      4149
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      286
      4067
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      139
      3563
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      92
      3515
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      30
      2407
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      36
      1855
    7. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      60
      1819
    8. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      65
      1758
    9. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1660
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      99
      1599
    Aihe