tyhjää täynnä

sydän--

koko iltana et vaihda montaakaan sanaa, et mulle etkä lapselle. katselet tv.tä, pelaat koneella tai jotain muuta yhtä tärkeää. okei, se on sun tapa vetäytyä tästä ahdistuksesta pois.
mutta minä ja lapseni asutaan myös täällä. tämä on meidänkin koti. meilläkin on tunteet.
tai oli. mä en uskalla tuntea enää mitään. joka kerta kun rakastelet mua -muistan sanasi jotka aina paiskaat päin kasvojani joka riidassa viikottain.
"seksi ei ole hyvää" "sä et ole mitään, et osaa mitään".
en halua edes yrittää enää, en voi.
suutut jos kerron tunteistani. mä en saa olla vihainen, turhautunut, väsynyt. mun pitää olla iloinen ja aktiivinen, koko ajan. pitää sut hyvällä tuulella. se vaatii aina enemmän ja enemmän työtä multa.
pidän lapset pois sun silmistä ja korvilta, siivoan vapaa-ajat kotona, pysyn pois koneelta tai telkun ääreltä.. äläkä luoja paratkoon vain ehdota että itkisit joskus pahaa oloa pois! siinä tapauksessa tulee "potku perseelle" sinne, missä sitten olo on muka parempi eli "muuta muualle tunteinesi".
Kenties sen teen, miksi tukahduttaisin lapseni tunteet ja elämän, kun tiedän kuinka ahdistavaa se on. Ehkä hänen takiaan minä pakkaan elämäni taas laatikoihin -kuten tunteeni, ja lähden.
kenties, löydän vielä tunteet takaisin ja alkaisin elämään uudelleen. itse, en niinkuin sinä minua määräät elämään ja tuntemaan.
joskus sanoin että teet mitä tahansa, tunteitani et pysty muuttamaan. Mutta sä teit jopa senkin. Et muuttanut niitä, kielsit vain niiden asumisen meillä. sun kotona.

2

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehtävissä

      kuin ryhtyä pakkaamaan.
      Kyllä puheyhteys täytyy olla oikeassa avioliitossa.
      Ehkä voisi yrittää jotain perheterapiaa, jos mies suostuu, mutta aika vähät on eväät. Kun ei halua ottaa tunteitasi millään lailla huomioon. Kun sinulla ei saisi niitä ollakaan.
      Luultavasti siinä vaiheessa kun olette lapsen kanssa lähdössä tunteita löytyy - häneltäkin.

    • minun vaimoni

      joka tuon kirjoitti, ainakin tuo kuvastaa meidän perheen tilannetta 1:1. Joskin lasten kanssa tykkään yhä leikkiä ja pelata.

      Mutta enimmäkseen on pakko vetäytyä tekemään jotain mieleistä, jotta ei sekoaisi. Mitään puhumisen aihetta vaimon kanssa on tosi vaikeaa löytää...ehkä 17v. yhdessä on siinä mielessä liikaa, että toistensa asiat tietää suuta aukaisematta.

      Jos ei lapsia olisi, niin tuskin roikkuisimme enää yhdessä...toisaalta tilanne on kärjistynyt juuri lasten syntymän jälkeen.

      Umpisolmu...

      Ai että miksikö haluttomuus palstalle kirjoitan? Vaimoni haluaa ehkä noin kerran kymmenessä vuodessa, mieleen tulee ns. aikuisvuosilta ainoastaan yksi kerta kun hän on halunnut jollain lailla. Sitä ihmettelen kun täällä ihmiset itkevät että puoliso haluaa vain kerran kuussa, teillä kuulostaisi olevan asiat aika helvetin hyvin verrattuna meikeläiseen. Itse haluaisin useita kertoja viikossa.
      Kaiki tietämäni konstit olen kokeillut ja pyrkinyt olemaan mukava, mutta eipä ole mikään auttanut. Uskoton en ole kuitenkaan vielä ollut, vaikka on pyörinyt mielessä koko ajan. Seksiä on silti joskus ollut, mutta silloin vaimoni on joko vihainen koko toimituksen ajan tai sitten näyttelee kuollutta. Tuollainen seksi ei meikeläistä enää kiinnosta, joten vonkaamisen lopetin nyt pari viikkoa sitten, tällä kertaa lopullisesti, eli aloitetta en enää tee. Saa nähdä mitä tuleman pitää.

      Onkohan edes olemassa halukkaita naisia? En ole koskaan sellaista tavannut...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      175
      8517
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      455
      7727
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3900
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3786
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      70
      2967
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1891
    Aihe