IDO-E

e-vitamiini

Tavallisissa monivitamiinivalmisteissa e-vitamiinia on maksimissaan ~10 mg kun nuo ido-e vitamiinit sisältävät luontaista e-vitamiinia 100 mg per tabu ja annostus on 1-3 tablettia. Eli onko tuo luontainen soijapavusta uutettu e-vitamiini sellaista josta ei saa niin helposti myrkytystä/haittoja kuin keinotekoisista? Paljonko tuota ido-e vitamiinia uskaltaa ottaa jos syö jo multivitaa?

Onko joku havainnut tuosta ido-e:stä jotain hyviä vaikutuksia? Ja miksi olette sitä syöneet? Ajattelin kokeilla sitä "hedelmällisyysvitamiiniksi" kun kuulemma joillekin määrätty sitä ihan lapsettomuushoidoissakin ollessa. Auttaa mm. munasolujen laatuun.

12

4590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tokoferoli

      Lisää tuohon vielä luonnollista E-vitamiinia vehnäalkioöljyn muodossa - pari teelusikkaa /vrk.
      Saat sitten muutkin tokoferolit ja tokotrienolit.
      E-vitamiinia ei kannata yksistään syödä vaan ottaa lisänä ainakin C-vitamiinia ja seleeniä.
      C-vitamiini estää estää E-vitamiinin hapettumisen ja seleeni tehostaa E-vitamiinin hyväksikäyttöä.
      2-4 kpl /vrk voi huoletta ottaa muiden antioksidanttien kanssa Ido-E:tä

      • e-vitamiini...

        Mulla on pellava-vehnänalkioöljyä koiralle... pitänee napsia sitten itsekin sitä.

        Syön lisänä monivitamiinia eli multivitaa missä on seleeniäkin... en uskalla ottaa seleeniä enää erikseen. C-vitamiinia syön 500 mg/vrk virtsatulehdusta ehkäisemään. Olen nyt ottanut vain yhden ido-e:n päivässä ja taidan jatkaa samalla linjalla kun en tiedä tarpeeksi näistä asioista. Ettei sitten mene ojasta allikkoon...


    • E-vitamiinista

      Hei,

      E-vitamiinia on neljää eri tokoferolia ja neljää eri tokotrienolia, joilla on eri vaikutuksia. Mielestäni kannattaa käyttää seosta jossa on kaikkia kahdeksaa. Ido-E ei todennäköisesti ole koostumukseltaan optimaalinen.

      Tutkimusten valossa näyttäisi siltä että määriltään yleensä melko vähäinen luonnon gamma-tokoferoli on erityisen tehokas.

      Itse käytän tätä 1 tabl joka toinen pvä:
      http://www.solgarnordic.com/product.php?id=216

      Tuossa ainoa "puute" on se että harvinaista gamma-tokoferolia on melko pieni määrä.

      Olen ajatellut yhdistää edelliseen tämän josta saa runsaasti gamma-tokoferolia:

      http://www.lef.org/Vitamins-Supplements/Item00559/Gamma-E-Tocopherol-Tocotrienols.html

      LEF:n tuotteita on vaikeampi löytää, mutta esim. Helsingistä ja joistain kotimaisista nettikaupoista löytyy.

      Niin, ja se kylmäpuristettu rypsiöljy (luomu) on hyvä myös!

      • joku vaan

        Suosittelen myös tuota Solgarin 268 mg luonnollista E-vitamiinia.

        "Each softgel capsule provides: Vitamin E (400iu as d-alpha tocopherol)268mg Mixed Tocopherols25mg

        Encapsulated in a natural base of: safflower oil, soya lecithin.

        Softgel capsule shell: gelatin, glycerin.

        Available in bottles of 50, 100 and 250 softgels."


    • on ryhmänimi tokoferoleille, joiden tutkimus on menossa ja hyvin yksipuolisen tokoferolilaadun korkea nauttiminen ei ehkä ole niin edullista kuin luonnollisten E-vitamiinilähteitten käyttäminen.
      E-vitamiini kuuluu sarjaan saman hahmoisia antioksidantteja ja sitä tulee käyttää suhteessa niihin muihin antioksidantteihin joiden ketjuun se kuuluu. Tämän suorittaa käytännössä siten että käyttää kasvisöljyjä, kasviksia, siemenia ym joissa on runsaasti E-vitamiinia. Sellaisessa ravinnossa E-vitamiinilisä kohtalaisessa määrässä ei ole haitaksi. Sitä paitsi rasvaliukoiset A, E, K ja D vitamiinit toimivat synkronisesti ja monipuolisesti veren rheologian eduksi. Ne kaikki ovat tärkeitä aivostolle, A- vitamiini erikoiseti silmän hermokudokselle, E- vitamiini thalamusreleelle, K ja D vitamiini myeliinille.

      • e-vitamiini

        Tuosta Ido-E:stä sanotaan että se on luonnollinen soijasta uutettu e-vitamiini. Mistähän saisin tietää mitä tokoferoleja siinä on ja mitä ei? Onko jossain kerrottu soijan e-vitamiinikoostumusta?


      • e-vitamiini
        e-vitamiini kirjoitti:

        Tuosta Ido-E:stä sanotaan että se on luonnollinen soijasta uutettu e-vitamiini. Mistähän saisin tietää mitä tokoferoleja siinä on ja mitä ei? Onko jossain kerrottu soijan e-vitamiinikoostumusta?

        Eli siinä selosteessa lukeekin:
        "Ido-E sisältää d-α-tokoferoliasetaattia, joka on valmistettu luonnollisesta, erikoispuhdistetun soijaöljyn E-vitamiinista. Ido-E on tarkoitettu erityisesti henkilöille, jotka tarvitsevat suuria E-vitamiiniannoksia. d-α-tokoferoliasetaatin biologinen teho on 36 % suurempi kuin synteettisellä E-vitamiinilla"


    • kkkklklklklk

      suurinakin annoksina, myrkytyksiä ei ole tullut tuhansienkaan mg käytöstä, joissa ei kuitenkaan ole mieltä.

      IDO:ssa on eniten vaikuttavan e-vitamiini (joita on yhteensä 8), eli d-alfa-tokoferoli.

      Itse käytän lihassärkyihin, maksan hyvinvointiin ja levottomuuteen. En tiedä vaikutttaako minussa muuhun kuin tuohon lihassärkyyn.

    • GMO sairastuttaa

      Soijahan siinä purkissa oli kuvassa... ja siitä tulin kamalan kipeäksi joka kerta kun yritin ottaa. Enää sitä ei apteekissa ollut, mutta enpä silloin tajunnut, et se soija on NIIIN haitallista, oli se missä tahansa:-(

    • E-vitamiini..

      E-vitamiini
      E-vitamiini on rasvaliukoinen vitamiini, joka koostuu yhdisteistä. Kahdeksan tärkeintä yhdistettä, jotka muodostavat E-vitamiiniperheen, voidaan jakaa kahteen ryhmään: tokoferolit ja tokotrienolit. Kummassakin on alfa-, beta-, gamma- ja delta-aineosat. Alfatokoferoli löydettiin ensimmäisenä ja päällysmerkinnöissä ilmoitettu teho ilmoittaa ainoastaan tämän osan määrän. Suomessa E-vitamiinin virallinen päivän saantisuositus aikuiselle on 10mg.

      Miten tunnistaa synteettinen E -vitamiini?
      Luonnollinen E-vitamiini on erittäin kallis raaka-aine, ja siksi sen keinotekoisten versioiden valmistus ja käyttö on aina ollut monille yrityksille varsin kannattavaa. Tämän vuoksi markkinoilla on useita tuotteita, jotka ovat joko 100-prosenttisesti synteettisiä tai synteettisten ja luonnollisten aineiden sekoituksia. Synteettisen E-vitamiinin biologinen hyväksikäytettävyys on huono, sekä tulehdusta ja hapettumista estävä vaikutus on pieni. Mikäli tuotteessa on oikea tuoteseloste, on varsin helppoa päätellä, onko tuote luonnollinen vai synteettinen. Kaikki luonnollinen E-vitamiini ilmoitetaan d-alfatokoferolina. Synteettinen E-vitamiini tulee ilmoittaa tuoteselosteessa dl-alfatokoferolina. Täten ”d” merkitsee luonnollista ja ”dl” synteettistä E-vitamiinia.


      Suomalais-ruotsalaisessa tutkimuksessa saatiin selvää näyttöä siitä, että E-vitamiiniperheen kahdeksan erilaista muotoa voivat suojata Alzheimerin taudilta.
      http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24113154

      http://www.uef.fi/fi/uef/-/useat-e-vitamiinin-muodot-suojaavat-muistihairioilta


      Hyviä lähteitä ovat: kylmäpuristetut kasviöljyt, pähkinät, avokado, siemenet, manteli, vehnänalkioöljy, tumman vihreät kasvikset ja kananmuna.

      Uutta tietoa E-vitamiinista!
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/E_vitamiini.pdf

    • Thainalle

      Missä kasviöljyissä Luonnollisten tokoferolien ja tokotrienolien
      määrät ovat suurimpia?

    • Anonyymi

      Otin IDO E en nyt muista kuukauden vai enemmän ja tulin raskaaksi 44 v. Olin olkut ilnan ehkäisyä muutaman vuoden.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      25
      9861
    2. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      76
      7294
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4751
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3844
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3113
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2806
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      109
      2753
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      18
      2608
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      47
      2457
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      2439
    Aihe