Vaimon kanssa kävimme ajamassa molemmat.Molemmat diisseleitä ja Kumpikin ostaisi Verson.Ihmettelen että missä on se verson huono ohjaus?sehän oli parempi kuin Touranin ja koneeltaan aivan ylivoimainen.Tiloiltaan verso oli parempi,mutta Versossa riittää tilat meille.
Verso ja Touran
kokeiltu
241994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
samoja kokemuksia itelläkin ...kahteenkin kertaan, akseleilta vuonna 2002 corolla hb v. golf ja vuonna 2005 yaris v. polo
Mulle riitti koeistuminen touranissa,käsittämättömän karu auto sisältä.Verso on korkeasta malli-iästään huolimatta freshin oloinen ja myykin ihan hyvin.
Itse arvostan autossani paljon enemmän käyttöominaisuuksia kuin, että auto on "freshin oloinen" tai että se myy hyvin (!!!!???). No naisilla saattaa tietenkin olla eri valintakriteerit.
Varsinkin Trendline-varustelulla varustetu Touran on mielestäni mukavampi maantieajossa: esim. paremmat penkit, ohjaus keskittää paremmin yms.
Kun siihen vielä ottaa lisäksi edullisen Sport-paketin, saa mm. kaksois-xenonit, joista ei Verson kohdalla voi unelmoidakaan!
Miten muuten voit väittää, että Verson kone olisi ylivoimainen? Touranin diesel taitaa tosin vielä olla pumppari (CR tulossa), mutta ainakin bensapuolella TSI-kone on kyllä valovuoden edellä...
Laatua touraniin ei saa edes rahalla, versossa se on vakiona.Pitääkö touranissa todella maksaa ylim. jotta saa kunnon jakkarat? Ajovaloissa VAG säästää todella, esim passatissa halogeenit surkeat, samoin audeissa. Ok, rahalla saa xenonit, mutta miksi hyvistä valoista pakotetaan maksamaan ylim? Pikku huumorina, TM:ssä oli koeajossa audi a6 joku aikaa sitten. Ajovalojen surkeudesta kertoo jotain että samassa lehdessä oli mopoautojen vertailu, 45 km/h kulkevassa mopoautossa oli paremmat valot kuin kolmatta sataa kulkevassa audissa. Turvallisuusajatteluako?
Ajoin sekä Verson 136 hp,etä d-cat:in ja voin rehellisesti sanoa että kummassakin koneessa oli loistavat tehot ja kiihtyvyys ja Touranin koneeseen ei voi edes verrata.Bensa puolella tilanne varmasti on toinen TSI moottorin takia.Itselläni diesel on kuitenkin se mitä haluan ja edes TSI konekaan ei pärjäisi maantienopeuksissa Verson dieseleille.D-Cat oli kyllä huikea ajokokemus ja vääntö oli uskomaton 6 vaihteellakin.Verso oli myös hiljaisempi ja muutenkin paljon mukavampi ajaa.Vielä on hiukan auki kumpi malli dieseleistä itselle tulee,mutta molemmat olivat tosi mukavia ajaa.Toyotan tarjous oli 5000e parempi kuin Laakkosen,kun Versoon kuului kaikki varusteet hintaan.
Moni uskoo TM:ää. TM on ihmeellinen lehti. Se ylistää vuodesta toiseen täyttä skeidaa. Hesari puhuu myös silkaa roskaa. Haluavat myydä "omia" autojaan samoin kuin omia kiinteistöjään. Hesari sotkeutunut monin bisneksiin(maakaupat) epämääräisellä tavalla ja se näkyy jutuissa. Lehti idealisoi todella törkeästi täyttä paskaa, ahdasta arkkitetuuria, tasakattoisia taloja joissa ei ole edes kivijalkaa tai räystäitä. Semmoset homehtuvat vuodessa. Lehdistä ei totuutta löydä. Itse on kaikki tutkittava ja asiat tajuttava.
Mitä yleiseen laatuvaikutelmaan tulee, Touran kyllä hakkaa Verson mennen tullen.
Jakkaroista puheen ollen: Toyota ei esimerkisi tunne nykyään lainkaan lisävarustetta nimeltä ristiselän tuen säätö: täytyy olla jokin ihme pulloselkä, että jaksaa istua tojon penkeillä pitempiä matkoja!
Entäs sitten ne ajovalot: ehkä tojo on viimeinkin saanut polttimot kestämään enemmän kuin yhden huoltovälin verran, mutta bi-xenoneita siihen ei kyllä saa rahallakaan.
Mutta ei ne Versonkaan huonot ole ja kyllä ainakin minulle merkitsee enemmän kunnon kone kuin ksenon valot.Touran oli melkoinen nuhapumppu ja ei sillä kyllä ohittamaan uskalla lähteä jos ei ole reilusti tilaa.Olin todella pettynyt Touraniin ajoltaan ja äänitasoltaan myös.Ei pelkät valot ja penkit paljon sytyttäneet.Touranissa kyllä hyville penkeille on käyttöäkin,kun matka sillä kestää ja kestää.:)
Tourain on tunnemiltaan kuin paku. Hemmetin terävästi tärähtelevä jousitus ja melua riittää yli tarpeen. Sillä ei pitkää matkaa paina kukaan. Mukavuus ei riitä.
kohta on CR-diesel myös Touranin nokalla ja silloin Verso jää valoihin itkemään ;)
Ei jää. 177-heppainen kiihtyy(0-180) kuin raketti. Se jo aivan tarpeettoman voimakas. Ei perheauton tarvitse olla mikään bugatti.
Toyotan sivut eivät ilmoita 177:n Verson suorituskykyä, mutta jos sitä vertaa 177 RAV4:n arvoihin niin onko 0-100 km/h 9,3 sec sinusta tarpeettoman nopea? No ei minustakaan sehän ihan normaalia perheautoluokkaa nykyään. Joten se rakettimaisesta kiihtyvyydestä josta voidaan puhua vasta 5-7 sekunnin luokassa. Tietysti jos on tottunut johonkin 1,4:n tehoihin niin on noissa iso ero.
Touranin 103kw diesel pesee mennen tullen tojon 100kw koneen samoin on tehokkaammassakin koneessa.
Itselläni nimimerkin mukainen auto VW pumppusuutin koneella ja kesän euroopanreissulla tuli testattua kulkupuoli ja GPS näytti huipuiksi 196km/h ja 190km/h ylittyi useamminkin, pystyykö RAV4 136hp samaan??? 177hp:lle luvataan 200km/h. Tainnut olla 77kw volkkari verrokkina.
Itsellä on kakkosautona Cordoba samalla koneella ja se kyllä liikkuu,mutta Tourani ei liikkunut.Kilovateista en tiedä.Ostin nyt kuitenkin D-Cat verson ja se todella liikkuu!
Tarjouksessa minkä sain laakkoselta oli auto huonommin varusteltu ja talvirenkaat peltivanteilla,kun nyt on 17 tuuman aluilla ja silti olisin joutunut maksamaan 5500.- enemmän Touranista.Autonahan näitä kahta ei voi edes verrata.Isommalla koneella Touran olisi varmasti ollut hyvä myös ja ei siinä muuta vikaa ollutkaan kuin hinta/tarjous ja tehoton kone ja varusteet.Ajoltaan molemmat ovat hyviä ja huomaa että Versossa on hydraulinen tehostin,kun vertaa vanhan autoni sähköiseen,joka oli aika luikertelija.
ettei liikkunut. 1.9TDI:ssä on kuitenkin huimat 105 heppaa joten sen takia on aivan turha haukkua kaikkia volkkarin dieseleitä. D-Catia olen vähän Avensiksessa koittanut ja ei sekään kyllä sellainen voimanpesä ole mitä numerot väittävät. Suorituskyky on mielestäni tavallisen kaksilitraisen dieselin luokkaa.
Kyllä d-catissa on voimaa jopa tarpeettoman paljon ja ei lopu vääntö.
Mitä ihmettä sinä teet jollain huippunopeuksilla, jos käyt kerran pari saksan teillä. Itse ja ketjun aloittajakin ilmeisesti moottorin ominaisuuksia ns. normaalikäytössä ja normaali kierrosalueella. Itellä pudotti volkkarin pois se, kun liikkeelle lähtö on niin tuskaista. Varsinkin jos ei ole täydellistä tuntumaa autoon. Ite olen ajanut vuokra-auto passatteja eri diesel-moottoreilla, joissa kaikissa sama ongelma...
Itse valitsin kyllä toisin. Olin nimittäin ostamassa tila-autoa ja kun Verson tavaratilaa aikani mittailin ja lastenvaunuilla testailin, niin totesimpa myyjälle, että missäs teillä ne tila-autot on? Mutisi jotain Hiacesta ja lähti kävelemään. Mutta jos teitä on vain sinä ja vaimo, niin eiköhän teille tilat ole sitten aivan passelit. Yariskin varmaan riittäisi. Ulottuiko koeajonne muuten kaupungin ulkopuolelle ollenkaan, kun noin asiantuntevan kommentin ohjauksesta annoit.
valitsin Verson. Oli paljon halvempi kuin Touran ja kaikilla varusteilla. Hyvin on pelannut.
Minäkään en huomannut maantieajossa mitään suurempaa eroa ajaessa(kai markkina miesten keksimää) ja penkit ovat minulle ihan hyvät. Huonoselkäiset tietenkin tarvitsevat paremmat penkit ja ne he sitten ostakoot.
Tulee D-Cat meille.Ei olisi pitänyt mennä ajamaan,oli pakko saada.Auto oli uskomaton voimanpesä ja hinta millä sen sain jäi yli 5500,- euroa pienemmäksi kuin huonommin varustettu Touran 1,9 tdi ja näitä kahta ei todellakaan voi edes verrata.Touran oli laiskempi kuin 02 Cordobani 1,9 koneella.Tosin Cordoba onkin aika pirteä.D-cat kone on kyllä uskomaton väännöltään ja kiihtyvyydeltään moottoritiellä.
Das auto" Volkkaria lainatakseni"
mutta muista tämä: Verso on suunniteltu vain "normipainoisten" HENKILÖIDEN kuljetukseen. Jos tarvit autoa myös painavampien TAVAROIDEN kuin kauppakassien kuljetukseen, kannattaa sitten vaikka vuokrata se Touran.
ollut mitään ongelmaa vaikka on ollut 5 aikuista paljon tavaraa kyydissä. Hyvin on mennyt eteenpäin.
Onko teidän perhe sitten kuinka ylipainoinen kun tarvitsee jonkun erikois hinurin??? =)
paljon parempi ajettava kuin Verso
"Ohjaus on nopea ja vaatii jopa hieman totuttelua. Ohjaustunto on kohtuullisen hyvä. Sivutuulessa moottoritiellä alkoivat kuitenkin ongelmat. Näissä olosuhteissa huojakas käytös ja ohjauksen tunnon puutteet tuntuivat kovin perinteiseltä Toyotalta. Kokonaisuutena Corolla Verso soveltuu maantiellä suurpiirteiseen ajotyyliin, jossa ei pyritä ohjaamaan millintarkasti."
http://www.ajovalo.net/Koeajot/CorollaVerso.htm
Lisäksi Touran on jämäkästi tehty auto jossa on kunnollinen kantavuus ja se kestää vetää kärrylläkin kunnon kuormia.
Volkkarin moottoriteknologia on valovuoden edellä Toyotaa ja siinä on kunnot penkit säätöineen. Ja kunnon pellit.