Kaikissa allergialääkkeissä on laktoosia. Miksi ei ole laktoositonta vaihtoehtoa?
Lääkkeissä laktoosia
5
967
Vastaukset
- laktoosi
http://www.laakeinfo.fi/\Medicine.aspx?m=20827&i=NORDIC DRUGS_GARDEX
- tableteista??
Muistaakseni pienin annos laktoosia, mikä voi aiheuttaa oireita on n. 3 g. Yhdessä tabletissa on laktoosia vain hyvin pieni osa siitä, joten aika pienellä todennäköisyydellä voi laktoosi-intoleraktikko saada oireita. Suurempi vaikutus voipi olla sillä, että pakkauksessa se laktoosi lukee.
Mutta kaikkihan ovat kuitenkin yksilöitä... - niissä
lääkkeissä on laktoosia niin naurettavan pieni määrä, että jos siitä saa oireita, se johtuu päänupista.
- faerie
Oma siedätyshoitolääkärini sulki tablettihoidon pois laktoosi-intoleranssin takia, koska tableteissa tosiaan on laktoosia vähän. Ja toiset ovat herkempiä laktoosille, jotkut pystyvät käyttämään vähälaktoosisia tuotteita tai jopa pieniä määriä ihan tavallisia maitotuotteita, toisilla taas pitää olla ihan ehdottoman laktoositon - kuten itsellänikin. Kyllä se vatsa saattaa siihen lääkkeeseenkin alkaa reagoimaan jos laktoosi-intoleranssi on pahana ja joka päivä muutaman napin ottaa.
- hoitamista. Mh-bakteereiden
faerie kirjoitti:
Oma siedätyshoitolääkärini sulki tablettihoidon pois laktoosi-intoleranssin takia, koska tableteissa tosiaan on laktoosia vähän. Ja toiset ovat herkempiä laktoosille, jotkut pystyvät käyttämään vähälaktoosisia tuotteita tai jopa pieniä määriä ihan tavallisia maitotuotteita, toisilla taas pitää olla ihan ehdottoman laktoositon - kuten itsellänikin. Kyllä se vatsa saattaa siihen lääkkeeseenkin alkaa reagoimaan jos laktoosi-intoleranssi on pahana ja joka päivä muutaman napin ottaa.
popsimisella hoidetaan itse sairautta:
---
"" *** Bakteeri-kato itselläni ***
Kun keksin tuon kolmen tärkeimmän bakteerin kuvion 8/2006, niin rupesin syömään 9/2006 noita bakteereita jatkuvasti. Aiemmin söin maito-happo bakteereita 2-3'kk.n jaksoissa.
- 3,5`kk.n mhb.n syönnin jälkeen minulta loppui laktoosi-intoleranssi ja migreeni.
- 8,5`kk.n päästä veren-paineeni normalisoitui. Söin aiemmin veren-paine-lääkettä (=synteettinen) 1,5`pilleriä/vrk.
- Ja reilun vuoden päästä olin lopettanut kaikki synteettiset lääkkeet. Ja koko ajan tapahtuu; Olen ollut 30-kymppisestä lähtien hopean-harmaa hiuksinen ja nyt 4/2008, kun olen syönyt mhb.ta noin 1,5`vuotta jatkuvasti, niin hiukseni ovat jo puoliksi tummat - ihmeellistä!!!
Nykyään käytössäni on kylmä-puristettu rypsiöljy, josta saan omega-3 rasva-hapot (halvin tapa saada omega-3 - E-vitamiini) ja mhb-tuote`1 ja mhb-tuote`3 maito-happo bakteerit, joita tällä hetkellä syön yli 15-miljardia bakteeria/vrk, siksi että nykyinen kämppäkin on kosteus(vesi)-vaurio-homeen saastuttama, joten altistun KVHT.lle jatkuvasti. Otan mhb.t puolet aamulla ja puolet illalla aina viimeisenä yötä vasten, kuten pitääkin ottaa. Mutta aamulla otettu mhb aiheuttaa normaalistikin ylimääräisiä ilma-vaivoja, ennen kuin lima-kalvojen bakteeri-kanta rupeaa normalisoitumaan. Ja varsinkin kun rupeaa käyttämään maito-happo bakteereita, niin ensimmäisen viikon aikana saattaa tuntua sille, että mh-bakteereista on vain haittaa, koska mm ilma-vaivoja tulee normaalia enemmän, ennen kuin bakteerikanta rupeaa pikku-hiljaa normalisoitumaan.
-------------------------------------------------
*** Mistä näitä bakteereita sitten saa ***
Valitettavasti nyky-ruuista emme saa riittävästi näitä tarpeellisia bakteereita, syystä että kaikki maito-tuotteet ja niin lasten, kuin aikuisten ruuat kuumennetaan, jolloin maito-happo bakteerit kuolevat yli 50`C-astetta lämpötilassa. Tällöin ainoaksi konstiksi jää palauttaa puheena olevat bakteerit lima-kalvoille syöden.
- Kun rupesin selvittämään sitä, että mistä po bakteereita saa, niin löytyi hyvin vähän käyttö-kelpoisia tuotteita, missä ovat nuo kolme tärkeintä bakteeria, tai kaksi tärkeintä bakteeria. Kun analysoin mh-bakteeri tuotteita, niin pudotan mhb-tuotteen listalta, jos;
1. Mhb-tuote on synteettinen (kemiallinen),
2. Mhb-tuote on ilmi-selvästi tehty rahastus tarkoituksessa, esimerkiksi yhdessä kapselissa on vain 0,8-miljardia bakteeria,
3. Mhb-tuote sisältää väärät bakteerit.
Seuraavassa tietoa luonnollisia eläviä bakteereita sisältävästä käyttö-kelpoisesta maito-happo bakteeri tuotteesta, joka sisältää tärkeimmän probiootti bakteerin: Laktobacillus Asidophilus immuunijärjestelmään vaikuttavan probiootti bakteerin: Lactobacillus Bulgaricus ja/tai immuuni-järjestelmään vaikuttavan probiootti bakteerin: Bifidobacterium. Jotta immuuni-vastustus-kyky palautuisi mahdollisimman paljon, niin syö näitä maito-happo bakteereita vähintään 12kk, tai jatkuvasti niin vaikutus on pysyvä! ""
lähde:
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteeri.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk923904Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna922009Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871813- 1441692
- 1671541
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1061539Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651488Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671452Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001354- 861307