Lääkkeissä laktoosia

Kompiaisia

Kaikissa allergialääkkeissä on laktoosia. Miksi ei ole laktoositonta vaihtoehtoa?

5

1093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laktoosi
    • tableteista??

      Muistaakseni pienin annos laktoosia, mikä voi aiheuttaa oireita on n. 3 g. Yhdessä tabletissa on laktoosia vain hyvin pieni osa siitä, joten aika pienellä todennäköisyydellä voi laktoosi-intoleraktikko saada oireita. Suurempi vaikutus voipi olla sillä, että pakkauksessa se laktoosi lukee.
      Mutta kaikkihan ovat kuitenkin yksilöitä...

    • niissä

      lääkkeissä on laktoosia niin naurettavan pieni määrä, että jos siitä saa oireita, se johtuu päänupista.

      • faerie

        Oma siedätyshoitolääkärini sulki tablettihoidon pois laktoosi-intoleranssin takia, koska tableteissa tosiaan on laktoosia vähän. Ja toiset ovat herkempiä laktoosille, jotkut pystyvät käyttämään vähälaktoosisia tuotteita tai jopa pieniä määriä ihan tavallisia maitotuotteita, toisilla taas pitää olla ihan ehdottoman laktoositon - kuten itsellänikin. Kyllä se vatsa saattaa siihen lääkkeeseenkin alkaa reagoimaan jos laktoosi-intoleranssi on pahana ja joka päivä muutaman napin ottaa.


      • hoitamista. Mh-bakteereiden
        faerie kirjoitti:

        Oma siedätyshoitolääkärini sulki tablettihoidon pois laktoosi-intoleranssin takia, koska tableteissa tosiaan on laktoosia vähän. Ja toiset ovat herkempiä laktoosille, jotkut pystyvät käyttämään vähälaktoosisia tuotteita tai jopa pieniä määriä ihan tavallisia maitotuotteita, toisilla taas pitää olla ihan ehdottoman laktoositon - kuten itsellänikin. Kyllä se vatsa saattaa siihen lääkkeeseenkin alkaa reagoimaan jos laktoosi-intoleranssi on pahana ja joka päivä muutaman napin ottaa.

        popsimisella hoidetaan itse sairautta:
        ---

        "" *** Bakteeri-kato itselläni ***

        Kun keksin tuon kolmen tärkeimmän bakteerin kuvion 8/2006, niin rupesin syömään 9/2006 noita bakteereita jatkuvasti. Aiemmin söin maito-happo bakteereita 2-3'kk.n jaksoissa.

        - 3,5`kk.n mhb.n syönnin jälkeen minulta loppui laktoosi-intoleranssi ja migreeni.

        - 8,5`kk.n päästä veren-paineeni normalisoitui. Söin aiemmin veren-paine-lääkettä (=synteettinen) 1,5`pilleriä/vrk.

        - Ja reilun vuoden päästä olin lopettanut kaikki synteettiset lääkkeet. Ja koko ajan tapahtuu; Olen ollut 30-kymppisestä lähtien hopean-harmaa hiuksinen ja nyt 4/2008, kun olen syönyt mhb.ta noin 1,5`vuotta jatkuvasti, niin hiukseni ovat jo puoliksi tummat - ihmeellistä!!!

        Nykyään käytössäni on kylmä-puristettu rypsiöljy, josta saan omega-3 rasva-hapot (halvin tapa saada omega-3 - E-vitamiini) ja mhb-tuote`1 ja mhb-tuote`3 maito-happo bakteerit, joita tällä hetkellä syön yli 15-miljardia bakteeria/vrk, siksi että nykyinen kämppäkin on kosteus(vesi)-vaurio-homeen saastuttama, joten altistun KVHT.lle jatkuvasti. Otan mhb.t puolet aamulla ja puolet illalla aina viimeisenä yötä vasten, kuten pitääkin ottaa. Mutta aamulla otettu mhb aiheuttaa normaalistikin ylimääräisiä ilma-vaivoja, ennen kuin lima-kalvojen bakteeri-kanta rupeaa normalisoitumaan. Ja varsinkin kun rupeaa käyttämään maito-happo bakteereita, niin ensimmäisen viikon aikana saattaa tuntua sille, että mh-bakteereista on vain haittaa, koska mm ilma-vaivoja tulee normaalia enemmän, ennen kuin bakteerikanta rupeaa pikku-hiljaa normalisoitumaan.
        -------------------------------------------------

        *** Mistä näitä bakteereita sitten saa ***

        Valitettavasti nyky-ruuista emme saa riittävästi näitä tarpeellisia bakteereita, syystä että kaikki maito-tuotteet ja niin lasten, kuin aikuisten ruuat kuumennetaan, jolloin maito-happo bakteerit kuolevat yli 50`C-astetta lämpötilassa. Tällöin ainoaksi konstiksi jää palauttaa puheena olevat bakteerit lima-kalvoille syöden.

        - Kun rupesin selvittämään sitä, että mistä po bakteereita saa, niin löytyi hyvin vähän käyttö-kelpoisia tuotteita, missä ovat nuo kolme tärkeintä bakteeria, tai kaksi tärkeintä bakteeria. Kun analysoin mh-bakteeri tuotteita, niin pudotan mhb-tuotteen listalta, jos;

        1. Mhb-tuote on synteettinen (kemiallinen),

        2. Mhb-tuote on ilmi-selvästi tehty rahastus tarkoituksessa, esimerkiksi yhdessä kapselissa on vain 0,8-miljardia bakteeria,

        3. Mhb-tuote sisältää väärät bakteerit.

        Seuraavassa tietoa luonnollisia eläviä bakteereita sisältävästä käyttö-kelpoisesta maito-happo bakteeri tuotteesta, joka sisältää tärkeimmän probiootti bakteerin: Laktobacillus Asidophilus immuunijärjestelmään vaikuttavan probiootti bakteerin: Lactobacillus Bulgaricus ja/tai immuuni-järjestelmään vaikuttavan probiootti bakteerin: Bifidobacterium. Jotta immuuni-vastustus-kyky palautuisi mahdollisimman paljon, niin syö näitä maito-happo bakteereita vähintään 12kk, tai jatkuvasti niin vaikutus on pysyvä! ""

        lähde:
        http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteeri.html


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      102
      1755
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1525
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1048
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      949
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      91
      924
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      921
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe