Kaikissa allergialääkkeissä on laktoosia. Miksi ei ole laktoositonta vaihtoehtoa?
Lääkkeissä laktoosia
5
1030
Vastaukset
- laktoosi
http://www.laakeinfo.fi/\Medicine.aspx?m=20827&i=NORDIC DRUGS_GARDEX
- tableteista??
Muistaakseni pienin annos laktoosia, mikä voi aiheuttaa oireita on n. 3 g. Yhdessä tabletissa on laktoosia vain hyvin pieni osa siitä, joten aika pienellä todennäköisyydellä voi laktoosi-intoleraktikko saada oireita. Suurempi vaikutus voipi olla sillä, että pakkauksessa se laktoosi lukee.
Mutta kaikkihan ovat kuitenkin yksilöitä... - niissä
lääkkeissä on laktoosia niin naurettavan pieni määrä, että jos siitä saa oireita, se johtuu päänupista.
- faerie
Oma siedätyshoitolääkärini sulki tablettihoidon pois laktoosi-intoleranssin takia, koska tableteissa tosiaan on laktoosia vähän. Ja toiset ovat herkempiä laktoosille, jotkut pystyvät käyttämään vähälaktoosisia tuotteita tai jopa pieniä määriä ihan tavallisia maitotuotteita, toisilla taas pitää olla ihan ehdottoman laktoositon - kuten itsellänikin. Kyllä se vatsa saattaa siihen lääkkeeseenkin alkaa reagoimaan jos laktoosi-intoleranssi on pahana ja joka päivä muutaman napin ottaa.
- hoitamista. Mh-bakteereiden
faerie kirjoitti:
Oma siedätyshoitolääkärini sulki tablettihoidon pois laktoosi-intoleranssin takia, koska tableteissa tosiaan on laktoosia vähän. Ja toiset ovat herkempiä laktoosille, jotkut pystyvät käyttämään vähälaktoosisia tuotteita tai jopa pieniä määriä ihan tavallisia maitotuotteita, toisilla taas pitää olla ihan ehdottoman laktoositon - kuten itsellänikin. Kyllä se vatsa saattaa siihen lääkkeeseenkin alkaa reagoimaan jos laktoosi-intoleranssi on pahana ja joka päivä muutaman napin ottaa.
popsimisella hoidetaan itse sairautta:
---
"" *** Bakteeri-kato itselläni ***
Kun keksin tuon kolmen tärkeimmän bakteerin kuvion 8/2006, niin rupesin syömään 9/2006 noita bakteereita jatkuvasti. Aiemmin söin maito-happo bakteereita 2-3'kk.n jaksoissa.
- 3,5`kk.n mhb.n syönnin jälkeen minulta loppui laktoosi-intoleranssi ja migreeni.
- 8,5`kk.n päästä veren-paineeni normalisoitui. Söin aiemmin veren-paine-lääkettä (=synteettinen) 1,5`pilleriä/vrk.
- Ja reilun vuoden päästä olin lopettanut kaikki synteettiset lääkkeet. Ja koko ajan tapahtuu; Olen ollut 30-kymppisestä lähtien hopean-harmaa hiuksinen ja nyt 4/2008, kun olen syönyt mhb.ta noin 1,5`vuotta jatkuvasti, niin hiukseni ovat jo puoliksi tummat - ihmeellistä!!!
Nykyään käytössäni on kylmä-puristettu rypsiöljy, josta saan omega-3 rasva-hapot (halvin tapa saada omega-3 - E-vitamiini) ja mhb-tuote`1 ja mhb-tuote`3 maito-happo bakteerit, joita tällä hetkellä syön yli 15-miljardia bakteeria/vrk, siksi että nykyinen kämppäkin on kosteus(vesi)-vaurio-homeen saastuttama, joten altistun KVHT.lle jatkuvasti. Otan mhb.t puolet aamulla ja puolet illalla aina viimeisenä yötä vasten, kuten pitääkin ottaa. Mutta aamulla otettu mhb aiheuttaa normaalistikin ylimääräisiä ilma-vaivoja, ennen kuin lima-kalvojen bakteeri-kanta rupeaa normalisoitumaan. Ja varsinkin kun rupeaa käyttämään maito-happo bakteereita, niin ensimmäisen viikon aikana saattaa tuntua sille, että mh-bakteereista on vain haittaa, koska mm ilma-vaivoja tulee normaalia enemmän, ennen kuin bakteerikanta rupeaa pikku-hiljaa normalisoitumaan.
-------------------------------------------------
*** Mistä näitä bakteereita sitten saa ***
Valitettavasti nyky-ruuista emme saa riittävästi näitä tarpeellisia bakteereita, syystä että kaikki maito-tuotteet ja niin lasten, kuin aikuisten ruuat kuumennetaan, jolloin maito-happo bakteerit kuolevat yli 50`C-astetta lämpötilassa. Tällöin ainoaksi konstiksi jää palauttaa puheena olevat bakteerit lima-kalvoille syöden.
- Kun rupesin selvittämään sitä, että mistä po bakteereita saa, niin löytyi hyvin vähän käyttö-kelpoisia tuotteita, missä ovat nuo kolme tärkeintä bakteeria, tai kaksi tärkeintä bakteeria. Kun analysoin mh-bakteeri tuotteita, niin pudotan mhb-tuotteen listalta, jos;
1. Mhb-tuote on synteettinen (kemiallinen),
2. Mhb-tuote on ilmi-selvästi tehty rahastus tarkoituksessa, esimerkiksi yhdessä kapselissa on vain 0,8-miljardia bakteeria,
3. Mhb-tuote sisältää väärät bakteerit.
Seuraavassa tietoa luonnollisia eläviä bakteereita sisältävästä käyttö-kelpoisesta maito-happo bakteeri tuotteesta, joka sisältää tärkeimmän probiootti bakteerin: Laktobacillus Asidophilus immuunijärjestelmään vaikuttavan probiootti bakteerin: Lactobacillus Bulgaricus ja/tai immuuni-järjestelmään vaikuttavan probiootti bakteerin: Bifidobacterium. Jotta immuuni-vastustus-kyky palautuisi mahdollisimman paljon, niin syö näitä maito-happo bakteereita vähintään 12kk, tai jatkuvasti niin vaikutus on pysyvä! ""
lähde:
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Maitohappobakteeri.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873428
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442847Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742356- 612308
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512261Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1162236Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212123Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202067- 621964
- 1141936