koulukuraattori...

niin siis joo haluaisin vaan tietää että onko koulukuraattorilla joku vaitiolovelvollisuus? kun kävin viime vuonna siellä niin se ämmä kertoi kaikkee mun äidille mitä ei olisi saanut kertoa! ja minä olin vielä kaiken lisäksi paikalla! saako se oikeasti tehdä niin? onko muka jotain sellaisia tapauksia joista pitää kertoa vanhemmille?
113650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kuraattorilla on vaitiolovelvollisuus. Kannattaa jatkossa muistuttaa häntä siitä, ja ilmoittaa mitä saa vanhemmille kertoa ja mitä ei. Olen käynyt kolmella kuraattorilla, ja kaikki ovat kysyneet aina luvan että mitä saa kertoa ja kenelle. Jos kertoo luvattomasti, haasta vaikka oikeuteen, koska hän rikkoo lakia rikkoessaa vaitiolovelvollisuutta.

Äänestä

No ei niin kyllä saisi tehdä. Ihan väärin.
Sillä on vaitiolo velvollisuus. Valita siitä vaikka rehtorille tai jotain.
Tyyppi teki ihan väärin. IHAN väärin.

Äänestä

No on kyllä vaitiolovelvollisuus. Mä kärsin vuos sitte masennuksesta, ja puhuin siitä kurtsin kanssa. Mä painotin sille että mä koin seepämiellyttäväks ku pitää puhua omista tunteista toisen kanssa, mähän en osaa edes päiväkirjaani kirjottaa tunteita.
Parin päivän päästä mun äiti keto että kurtsi oli varannu ajan mulle ja mun äidille sen kanssa keskustelemaan, vaikka mä olin tehny selväks etten tahdo puhua kenenkään kanssa.
Mä sanoin vielä mun äidille etten halunnu mennä siine, enkä menny. mut äiti meni. Ja jutteli kurtsin kanssa siitä mitä mä olis sille puhunu.
Kyllä oli petetty olo, varsinki ku äitikään ei kunnioittanu mun tahtoa. Se suuttu ku mä suostuin puhumaan kurtsille mutten sille. Mua raivosutti suunnatomasti se että äidin mielestä sillä, että mä en tahtonu sen tietävän mun asioista ei ollu mitään väliä, kuhan sille vaan kerrottiin.
enemmän mä kuitenki petyin kuraattoriin, enkä kyllä sen jälkeen käyny sen luona.
Äidille en oo enää vihanen, vaikka se tekiki väärin. Kuitenki oon hyvissä väleissä äidin kanssa.

Äänestä

Koulukuraattori on lastensuojelun työntekijä.Hänen kuuluu puuttua lastensuojelullisiin ongelmiin ja niistä voi ilmoittaa kotiin.Kuraattori on siten vaitiolovelvollinen,ettei hän saa kertoa ulkopuolisille,esim.omille ystävilleen kenenkään asioita,mutta hänen työhön kuuluu ongelmiin puuttuminen,ei vain kuunteleminen.Asioita jotka eivät ole vakavia,hän ei yleensä kerro eteenpäin.

Äänestä
  • Ja tästä opimme sen että ei kannata puhua koulukuraattorille mitään.

    Äänestä

  • Jasse kirjoitti:

    Ja tästä opimme sen että ei kannata puhua koulukuraattorille mitään.

    "Ja tästä opimme sen että ei kannata puhua koulukuraattorille mitään. "

    Aívan näin !!

    Äänestä

siitä mikä on asia. Jos se on niin vakava että on jatkotoimenpiteitä suunniteltava niin sinun vanhempasi ovat sinun huoltajia eli olet alaikäinen. Silloin on puhuttava asioista avoimesti näin me teemme ongelmalasten kanssa joita me olemme ottaneet huostaan.

Eli salaisuuksia ei ole jos on vakavasta asiasta kysymys. Olithan sinä läsnä ja kuulit asian jos se ei ollut mitenkään vakavempaa niin olisit keskeyttänyt. Ja pyytänyt jutella vain kahden kuraattorisi kanssa.

Miksi äitisi tuli myös keskustelemaan?
Se on mielestäni jo sen merkki että on kyse vakavasta ongelmasta joka sinulla on edessäsi ja tarvitset siihen apua sekä vanhemmiltasi että ammatti auttajilta.

Kuraatori ei saa välittää tietoja minnekään ilman vanhempiesi lupaa.
Eikä puhua vanhemmillesi jos on kyse asiasta joka ei heitä välttämättä kosketa.

Tai sitten jos on kyse lapseen sekaantumisesta (insesti) tai vanhempien pahoinpitely/väkivalta joka kohdistuu lapseen.
Sinun kannattaa puhua ja miettiä tilannettasi eikä suuttua ehkä turhasta. Onhan kyse varmaan autta sinua siinä ongelmassa mikä sinulla on.

Äänestä
  • niin siis se kuraattori oli sellainen joka suurenteli kaikkia mun ongelmia. kun kerroin että olen vähän väsynyt ja olin saanut tietää että läheiseni on kuoleman sairas niin heti oli sitä mieltä että minä olen masentunut ja minun pitäisi saada apua ja sitten se kertoi mun äidille että minä oon miettinyt itsemurhaa ja kaikkee paskaa. ja kun kerroin sille että minä juon joskus alkoholia niin siitäkin teki ihan kauhean ongelman ja kertoi heti äidille ja kaikkea. perheessä menee tosi hyvin eikä mitään ongelmia. saako tuollaisia mennä oikeasti kertomaan?

    Äänestä

  • on tyhmä! kirjoitti:

    niin siis se kuraattori oli sellainen joka suurenteli kaikkia mun ongelmia. kun kerroin että olen vähän väsynyt ja olin saanut tietää että läheiseni on kuoleman sairas niin heti oli sitä mieltä että minä olen masentunut ja minun pitäisi saada apua ja sitten se kertoi mun äidille että minä oon miettinyt itsemurhaa ja kaikkee paskaa. ja kun kerroin sille että minä juon joskus alkoholia niin siitäkin teki ihan kauhean ongelman ja kertoi heti äidille ja kaikkea. perheessä menee tosi hyvin eikä mitään ongelmia. saako tuollaisia mennä oikeasti kertomaan?

    mun motto : älä luota kehenkään.

    Äänestä

  • Bell kirjoitti:

    mun motto : älä luota kehenkään.

    Kuraattorilla on sinänsä vaitiolovelvollisus että se ei ssaa kertoo oppilaiden asoita omille kavereilleen. Multa meiän kuraattori ainaki kysyy et saanks mä luvan kertoo asiasta vanhemmillles. ja se on hyvä ku Janinaa voii luottaa ja se on helpotus tietää et sil on vaitiolovelvollisuus että se ei kerro vanhemmilleni mikäli en halua että se kertoo

    Äänestä

  • Kauratiitti kirjoitti:

    Kuraattorilla on sinänsä vaitiolovelvollisus että se ei ssaa kertoo oppilaiden asoita omille kavereilleen. Multa meiän kuraattori ainaki kysyy et saanks mä luvan kertoo asiasta vanhemmillles. ja se on hyvä ku Janinaa voii luottaa ja se on helpotus tietää et sil on vaitiolovelvollisuus että se ei kerro vanhemmilleni mikäli en halua että se kertoo

    niille ei kannata kertoo mitää ikinä, ne vaan kertoo sen eteenpäin

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


on tyhmä! kirjoitti:

niin siis joo haluaisin vaan tietää että onko koulukuraattorilla joku vaitiolovelvollisuus? kun kävin viime vuonna siellä niin se ämmä kertoi kaikkee mun äidille mitä ei olisi saanut kertoa! ja minä olin vielä kaiken lisäksi paikalla! saako se oikeasti tehdä niin? onko muka jotain sellaisia tapauksia joista pitää kertoa vanhemmille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu