Hei,
Voisiko joku kertoa mikä on Hulluilla päivillä myytävien lentojen matkustusaika? Eikös seuraavat hullarit ole lokakuussa? Etsimme edullisia lentoja jouluksi/uudeksi vuodeksi ja tuli hullarit mieleen..
Voisiko joku kertoa mikä on Hulluilla päivillä myytävien lentojen matkustusaika? Eikös seuraavat hullarit ole lokakuussa? Etsimme edullisia lentoja jouluksi/uudeksi vuodeksi ja tuli hullarit mieleen..
Vastaukset 5
Vanhimmat
Seuraavista Hulluista Päivistä ei ole vielä tarkkoja tietoja, mutta edellisen kerran lentolippujen matkustusaika oli melkein viisi kuukautta muutamilla poikkeuksilla.
niitä joulun ja uudenvuoden kahtapuolen olevia lentoja oli todella vähän tarjolla.
Nim. jonotinko tuntitolkulla turhaan v-käyrä tapissa
Ei niin pöhköä lentoyhtiötä olekaan, joka myisi halvalla liput (= joululennot), jotka käyvät kaupaksi kallillakin hinnalla.
Kyllähän Joulun/Uuden Vuoden ajan lennot on myyty loppuun jo aikoja sitten,se on korkeasesonkia ja yleistä loma-aikaa,joten kaikki valmislomat suosittujen lentokohteiden lennot on myyty jo alkukesästä loppuun.Kalliimpia lippuja saattaa olla tarjolla kuten business,muttei ns.halpoja tarjouksia.
Tuo on kyllä ihan puppua että joulun lennot olisivat täynnä. Joulun aika on lentoliikenteessä enemmän low seasonia kuin high seasonia lähes kaikilla normaaleilla reittiväleillä (lukuunottamatta 2loma"reittejä kuten esim. Bangkok). Mutta tavalliset Euroopan kohteet (joihin lennetään useita vuoroja päivässä, kuten Lontoo, Tukholma, Frankfurt, Milano jne jne jne) - lippuja saa erittäin hyvin myös joulun tienooksi ja yleensä lentoyhtiöt (kuten Finnair) vielä laskevat hintoja eli julkaisevat nss jouluhintansa.
Ei siis mitään pelkoa ettei lippuja saisi. ja yleensä Hullujen Päivien lenttoja on myös saanut joulun ajaksi. Eri asia sitten, mitä kohteita laittavat HP:lle. kaukokohteista älkää odotelko Bangkokia, mutta ihan varmasti on Japanin ja Intian kohteita, luultavasti myös Shanghai. Euroopan kohteita on 3-4 päivää kohti eli yhteensä vähintään 12 kaupunkia.