muutin pari päivää sitten uuteen asuntoon, jossa ei ole minkäänlaista nettiyhteyttä. kannettava koneeni kuitenkin löytää yhden wlan-yhteyden, ja siten pääsen nettiin. miten se on mahdollista ja voinkohan käyttää tätä yhteyttä? en asu kaupungissakaan joten mikään julkinen verkko se ei voi olla. ja vähän vaikeaa olla menemättä nettiin kun kone ilmoittaa että yhteys löytyy :PPPPPPPP
miten wlan toimii
9
3114
Vastaukset
Ilmeisesti käytät jonkun naapurin suojaamatonta yhteyttä. Se on rikollista, joten omatuntosi mukaan toimit sitten jatkossa. ;)
Windowsin ja Linuxien omat WLAN-sovellukset eivät muuten yhdistä automaattisesti tuntemattomiin verkkoihin, mutta monet etenkin läppäreiden valmistajakohtaiset apuohjelmat kyllä. Nämä aggressiivisesti verkkoja etsivät sovellukset tekevät rikoksen omistajansa puolesta. Voikohan sitä käyttää puolustuksena käräjillä?- itseasiassa..
Itseasiassa suomessa on täysin laillista käyttää avointa wlan verkkoa mikäli ei ole murtanu salasanoja. mutta mikäli pidät avointa wifiä niin se on suurinpiirtein sama kuin julkinen verkko
- ei pakollinen
Niin, kuten sanottu, jostain naapuristahan sen täytyy tulla. Onko siellä taloja muutaman kymmenen metrin säteellä?
Voit sitten tietysti ajankuluksi käydä sivulla
http://whatismyip.com/ ja saat selville IP-osoitteesi
sekä
http://samspade.org/ josta saat äskeisellä IP-osoitteella selville laajakaistaoperaattorin.
Sitten voit tietysti katsoa, onko modeemi siltaavassa vai reitittävässä tilassa. (onko koneesi IP-osoite muotoa 192.168..., selvittäminen harjoitustehtävä, ei selviä whatismyip.com:lla)
Ja voit sen jälkeen kokeilla, pääsetkö sen modeemin tai tukiaseman konfigurointiohjelmaan, joka voi onnistua, kun arvaat oikein, mikä modeemi on kyseessä eikä sen oletussalasanaa ole vaihdettu.- tästä...
Jospa joku tätä ketjua vielä lukee. Sori mä oon hieman doope tietokoneiden kans, mut en ymmärrä mitä hyötyä tuosta ip-osoitteen selvittämisestä ym voisi olla. Kuitenkin huomasin että kyseessä on julkinen verkko ja sen nimi on default. Onko silloinkin kyseessä varmasti yksityishenkilön wlan? Vai voisiko julkinen verkko kuitenkin jotenki yltää tänne asti, joka on siis olemassa noin 25 km päässä.
- sähkäri12
tästä... kirjoitti:
Jospa joku tätä ketjua vielä lukee. Sori mä oon hieman doope tietokoneiden kans, mut en ymmärrä mitä hyötyä tuosta ip-osoitteen selvittämisestä ym voisi olla. Kuitenkin huomasin että kyseessä on julkinen verkko ja sen nimi on default. Onko silloinkin kyseessä varmasti yksityishenkilön wlan? Vai voisiko julkinen verkko kuitenkin jotenki yltää tänne asti, joka on siis olemassa noin 25 km päässä.
Jos se nimi on "default" varmasti on jonkun yksityisen verkko joka on vaan laittanut piuhat kiinni salaamatta verkkoa kun on kerta toiminut.
Käytä vaan sitä verkkoa mutta älä käytä rikollisuuksiin. Verkon käyttäjä ei sitä huomaa mistään kun ei kerta osaa verkkoa salatakaan. - naapurin netti
tästä... kirjoitti:
Jospa joku tätä ketjua vielä lukee. Sori mä oon hieman doope tietokoneiden kans, mut en ymmärrä mitä hyötyä tuosta ip-osoitteen selvittämisestä ym voisi olla. Kuitenkin huomasin että kyseessä on julkinen verkko ja sen nimi on default. Onko silloinkin kyseessä varmasti yksityishenkilön wlan? Vai voisiko julkinen verkko kuitenkin jotenki yltää tänne asti, joka on siis olemassa noin 25 km päässä.
> Vai voisiko julkinen verkko kuitenkin jotenki yltää tänne asti, joka on siis olemassa noin 25 km päässä
Jostain lähitalostahan sen pitäisi tulla. Onko sinulla naapureita muutaman kymmenen metrin sisällä?
- Auttakaa!
Miten wlan toimii? koska poikani haluaisi pelata peliä netissä mutta se ei toimi niin hän sanoi että hankkikaa wlan ja emme ymmärrä sitä?
- Maya
Mitä tarkoittaa "ei toimi"?? Oletan että teillä on jonkilainen nettiyhteys. Jos poikanne haluaa pelata netissä peliä niin kiinteä laajakaista on siihen kaikken paras. Ei mitään langattomia virityksiä siihen ellei täysin välttämätön ole. Langatomuus lisää viivettä ja laskee huonosti asennettuna netin nopeutta joskus jopa huomattavasti. Jos pelit ei kaikesta huolimatta toimi niin syy pelikoneessa.
Ja itse kysymykseen google olisi paras ratkaisu. Mutta yksinkertaisuudessaan wlan:n luomiseen tarvitaan wlan tukiasema sekä vastaanottimia (uusissa laitteissa valmiina, vanhempiin saa ostettua erillisenä "palikkana"). Tukiasema tökätään joko modeemin jatkeeksi tai sen tilalle (jos reitittävä). Miten ikinä haluaakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin29610821IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3357524Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?862047Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut811968Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231791Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61551- 1101221
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin481009Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26858MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312772