Kysyi kättä äidiltäni

~_~

Avopuolisoni kanssa oltu kohta vuosi yhdessä.
Heti muutaman kuukauden jälkeen alkoi puheet kännissä kuinka mä oon hänen vaimo ja naimisiin minut vie. Pyysi jopa perheeni edessä minun kättä äidiltäni ja he ovat nyt levittäneet asiaa koko suvulle. Puhui usein kosinnasta ja kaikesta. Vastasin aina että jos oikeasti haluat niin tule kysymään multa selvinpäin! No kerran puhuikin selvinpäin että minusta vielä vaimonsa tekee.

...MUTTA ei hän vain kosi.

Perhe ja suku kyselee ja kiusoittelee koko ajan ja hermo menee.
Olin imarreltu kun tuollaista kysyi mutta nyt minua enemmänkin suututtaa. Hän selittelee tuollaista kaikkille känniystävilleen ja mun sukulaisille mut ei mulle oikeasti selvinpäin. En aijo sanoa hänelle mitään jos ei itse tajua. Voinko olla näin katkera hänelle tästä koska minulla ei olisi mitään kiirettä kihloihin?
Harmittaa vaan toi kylillä huutelu ihan kuin se nyt olisi vain hänestä kiinni ja se vaan ilmoittaa asian minulle.

4

1250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---+

      Luuletko, että juopon lupauksilla tai sanomisilla on mitään merkitystä?
      Viina sen huulia heiluttaa.

      Tv. juoppo.

    • tutulta

      Mulla on vähän lievemmässä muodossa sama tilanne. Pari vuotta ollaan oltu ja yhteinen asuntolaina vastuulla.

      Ukkoni rakastaa (ja todellakin näyttää sen) ihan kympillä ja puhuu naimisiinmenosta, lapsista ym. mutta todellisuudessa ei tapahdu mitään. Kännissäkin useasti puhunut ja ehdotellut, että ostetaan kihlat. Kaikki sitä jo odottaakin, kun kaikki siitä tietää.

      Epäilisin, että ainakin minun tapauksessani mies pelkää! Kovasti tahtoisi edetä, mutta ei uskalla kosia. Itse kosimistilannekin voi olla yllättävän pelottava! Minä olen hänelle sanonut, että kihlat tarkoittaa naimisiinmenoa pian. Olen kerran aikaisemmin ollut ns. "virhekihloissa" enkä enää siihen ala.

      • ~_~

        Mies on sanonutkin ettei pysty selvinpäin kysymään
        kuulemma pelottaa kun aikas tärkeä juttu kuitenkin on

        Minun miehellä myös tapana osoittaa kuitenkin sitä rakkautta ja halua olla yhdessä. Hän joskus laittaa ruuat ja kaikki sanoo vaan että istut siel etkä tuu viel keittiöön. Sit tuo pusuin lautaset =D
        pieniä asioita arjessa ;)


    • ihan valmis

      Hän on varmasti ajattelut asiaa ja toisaalta haluaisi naimisiin, koska kerta siitä noin paljon juovuksissa puhuu. Mutta kuitenkin hän pelkää, eikä ole ihan valmis. Koska selvinpäin sitten jokin estää ja menee pupu pöksyyn. Ehkä hän ei pysty kontroilloimaan itseään kännissä. Ikävä juttu kyllä sinulle. Ehkä kannattaisi juoda vähän vähemmän...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      128
      1478
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      37
      1401
    3. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      67
      1215
    4. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      54
      1139
    5. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      994
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      254
      944
    7. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      193
      934
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      73
      911
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      823
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      818
    Aihe