Hei, minua on mietityttänyt jo pitkään, että mitä eroa on sosiaalityötä yliopistossa opiskelleen ja amk:ssa sosionomiksi opiskelleen työtehtävissä? Miten opiskeltavat aiheet eroavat toisistaan? Olisi ihanaa jos joku osaisi valaista asiaa minulle :)
sosiaalityö
9
998
Vastaukset
- juttahan on näin...
Periaatteessa AMK sosionomit työskentelevät sosiaalityötekijöinä, mutta he eivät ole täysin "päteviä" kaikkiin ammatin tehtäviin, paperilla ainakaan. Kun esimerkiksi käsitellään huostaanottoja jne. tarvitaan sosiaalityötä yliopistolla ylemmän korkeakoulututkinnon suorittaneen henkilön lausunta. Mutta käytännössä kuitenkin, tämä tarkoittaa sitä, että et voi päästä esim. johtavaksi sosiaalityöntekijäksi tai sosiaalitoimenjohtajaksi. Yleensä yht.kunt.tdk maisterit valmistuvat muutenkin johtotason tehtäviin ja AMK:sta valmistuneet itse "kenttätyöhön".
- niin että
Suosittelen tutustumista sosiaalialan kelpoisuuslakiin, siinä nuo tehtäväkuvaukset on eritelty aika hyvin.
Omasssa työpaikassani sosionomeja (amk) ei kutsuta edes työhaastatteluihin sosiaalityöntekijän sijaisuuksiin. Sosiaaliohjaajina heitä sen sijaan työskentelee. - kysyisin vielä..
..että voiko sosiaalityöntekijäksi kouluttautunut työskennellä ns. kenttätyössä, vaikka niissä yleensä onkin sosionomeja?
- vastaajaX
kysyisin vielä.. kirjoitti:
..että voiko sosiaalityöntekijäksi kouluttautunut työskennellä ns. kenttätyössä, vaikka niissä yleensä onkin sosionomeja?
Hei!
Olen valtiot. yo sosialaityö pääaineena ja hyvin on sijaisuuksia "kentällä" riittänyt ;) Meillä lastensuojelussa sosionomi (amk) -koulutuksen saaneet työskentelevät hieman erityyppisissä tehtävbissä, yksikössämme lastensuojelun sosiaalityöntekijän sijaisuuksissa heitä ei ole näkynyt. Mutta sosiaaliohjaajan hommat hoitavat ihan hyvin. - ???
vastaajaX kirjoitti:
Hei!
Olen valtiot. yo sosialaityö pääaineena ja hyvin on sijaisuuksia "kentällä" riittänyt ;) Meillä lastensuojelussa sosionomi (amk) -koulutuksen saaneet työskentelevät hieman erityyppisissä tehtävbissä, yksikössämme lastensuojelun sosiaalityöntekijän sijaisuuksissa heitä ei ole näkynyt. Mutta sosiaaliohjaajan hommat hoitavat ihan hyvin.Mitäs eroa on sitten kandidaatilla ja maisterilla?? Muutakun että maisterikoulutus kestää pisempään...?
- sossupaholainen
Sosiaalityöntekijäksi voidaan valita ainoastaan sosiaalityötä pääaineena yliopistossa opiskellut, ylemmän korkeakoulututkinnnon suorittanut. Sosionomi (AMK) voi toimia esim. ohjaanana, perhetyöntekijänä ja vastaavissa tehtävissä, mutta ei siis sosiaalityöntekijänä, vaikka sijaisina heitä jonkin verran onkin, mutta vakituista virkaa ei siis voi saada.
- *A_B_C_D*
Sosiaalityöntekijän koulutus on yhteiskuntatieteellinen asiantuntija- ja tutkijakoulutus. Tämä on aika suuri lähtökohtainen ero esim. sosionomi (amk) koulutukseen nähden.
Sosiaalityöntekijän pätevyyden omaavia henkilöitä työskentelee paljon juuri sosiaalityöntekijöinä, mutta heitä voi tavata myös mm. tutkijoina, opettajina, yksityisellä-,julkisella sekä kolmannella sektorilla kehittämis-ja suunnittelutehtävissä, koulukuraattoreina jne. - meseliini
*A_B_C_D* kirjoitti:
Sosiaalityöntekijän koulutus on yhteiskuntatieteellinen asiantuntija- ja tutkijakoulutus. Tämä on aika suuri lähtökohtainen ero esim. sosionomi (amk) koulutukseen nähden.
Sosiaalityöntekijän pätevyyden omaavia henkilöitä työskentelee paljon juuri sosiaalityöntekijöinä, mutta heitä voi tavata myös mm. tutkijoina, opettajina, yksityisellä-,julkisella sekä kolmannella sektorilla kehittämis-ja suunnittelutehtävissä, koulukuraattoreina jne.Opiskelen itse sostyötä yliopistossa 3 vks.
Nettisivuja kannattaa katsella: sosnet.fi, talentia.fi, sosiaaliportti.fi, yliopistojen laitosten sivut.....jne jne.
Sosiaalityö yliopistossa pohjautuu uusimpaan tutkimukseen ja teoriatietoon. Ammattikorkeassa taas lähdetään enemmän käytännön näkökulmasta.
meillä opintoihin kuuluu enemmän esmes lakeja, filosofiaa, yleistä yhteiskuntatietoutta jota tarvitaan TODELLA että osaa määritellä mistä esimerkiksi yksilön ongelmat johtuvat ja kuinka ympärillä oleva yhteiskunta siihen vaikuttaa.
ei muutaku opiskelemaan :) - meseliini
meseliini kirjoitti:
Opiskelen itse sostyötä yliopistossa 3 vks.
Nettisivuja kannattaa katsella: sosnet.fi, talentia.fi, sosiaaliportti.fi, yliopistojen laitosten sivut.....jne jne.
Sosiaalityö yliopistossa pohjautuu uusimpaan tutkimukseen ja teoriatietoon. Ammattikorkeassa taas lähdetään enemmän käytännön näkökulmasta.
meillä opintoihin kuuluu enemmän esmes lakeja, filosofiaa, yleistä yhteiskuntatietoutta jota tarvitaan TODELLA että osaa määritellä mistä esimerkiksi yksilön ongelmat johtuvat ja kuinka ympärillä oleva yhteiskunta siihen vaikuttaa.
ei muutaku opiskelemaan :)Yliopistopohjainen teoreettinen tutkimuspohjainen koulutus antaa erilaisia VALMIUKSIA kuin amkki. Esmes asioiden käsitteellistäminen.
lainaus sosnet.fi:
Sosiaalityön koulutuksen tehtävänä on tuottaa käytännön sosiaalityössä ja sosiaalityön tutkimuksessa tarvittavia valmiuksia. Keskeistä käytännön sosiaalityössä on yhteisöllisten ja yksilöllisten ongelmanratkaisuvaihtoehtojen ja -prosessien valmistelu ja ongelmien ratkaisemiseen suuntautuva asiakastyö. Sosiaalityöhön kuuluvat olennaisesti myös ongelmien ennaltaehkäisy, varhainen puuttuminen, hyvinvointipoliittinen suunnittelu ja muut hyvinvointipoliittiset tehtävät. Työssä käytetään tieteellisiin menetelmiin perustuvaa tiedon tuottamista ja näin tuotetun tiedon soveltamista. Ammatin vaatima osaaminen perustuu laajaan yhteiskuntatieteelliseen perussivistykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2456047Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k314466Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,242552Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E3122296Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast491481Örebro kuolleet lisääntyy.
Nyt n, 10. Mitähän vielä. Haavoittuneet?. Kuka on ampuja, salaisuus.1781424Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611349Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin1331267- 351054
- 1731010