Biologian SAT

heips,

onko kukaan palstalla pyörijöistä tehnyt Tarttoon lääkikseen vaadittavaa biologian SAT-testiä? Millainen on? Kuinka vaativa? Kiitos!!
11308
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Sat testi koostuu 80 kysymyksestä 60 yleisbiologiaa ja 20 egologiaa tai valinnaisesti 20 molekyyli biologiaa.

Kysymukset eivät ole mitenkään vaikeita monivalinta tehtäviä mutta aikaraja tekee tehtävän vaikeaksi ja kysymykset ovat englannin kielellä ja biologian termistö pitää hallita .suomenkielisellä lukiobiologialla ei pärjää.

80 kymmentä oikein saa varmaan 1/10000:sta .Mutta riippuu muista pyrkijöistä mikä riitää ja mikä ei.2007 pyrkijöitä oli 110 ja 15 otettiin sisään

Eli kun kaikki ei voi päästä sisään.Karsinta suoritetaan sat kokeella.Että huonoillakin pisteillä voi päästä ja hyvilläkin voi pudota jos muut on parempia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


attaliina kirjoitti:

heips,

onko kukaan palstalla pyörijöistä tehnyt Tarttoon lääkikseen vaadittavaa biologian SAT-testiä? Millainen on? Kuinka vaativa? Kiitos!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu