Kuinka paljon meikillä on väliä Teidän kokemuksenne mukaan ihon hyvinvoinnissa ? Tuleeko teille esim. puuterista finnejä ?
Ihotautilääkäreiden mukaanhan normaalit (ei kauhean rasvaiset esim. meikkivoiteet) eivät tuki ihohuokosia eivätkä näin ole aknen syypää. Mutta kokemuksia ??
Ja voisitteko samalla kertoa minkä itse olette huomanneet parhaimmaksi keinoksi estää/hoitaa finnejä, jotta saataisiin kerättyä näitä neuvoja vähän samaan paikkaan xD kiitoksia vastanneille !!
Ihotautilääkäreiden mukaanhan normaalit (ei kauhean rasvaiset esim. meikkivoiteet) eivät tuki ihohuokosia eivätkä näin ole aknen syypää. Mutta kokemuksia ??
Ja voisitteko samalla kertoa minkä itse olette huomanneet parhaimmaksi keinoksi estää/hoitaa finnejä, jotta saataisiin kerättyä näitä neuvoja vähän samaan paikkaan xD kiitoksia vastanneille !!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ja tietysti olisin itse voinu osallistua myös ;D
eli minusta meikit kyllä rasittavat ihoani, mutta finnejä en ole huomannut tulevan niiden seurauksena, enemmänkin luulisi olevan hormonaalista.
Itse vain puristan finnin mikäli mahdollista (kaikkiahan ei kannata) ja päälle skinoren- voidetta. Jos teillä on finnin jälki ja haluatte jouduttaa sen menoa, niin suosittelisin käyttämään tätä Bepanthen voidetta, joka on tarkoitettu naarmuille, arville tms. Minulla toimii !!
Mulle ei ainakaan sovi meikkivoide joka päiväiseen käyttöön. Parissa päivässä menee huokoset tukkoon ja tulee pientä näppylää. Pystyn käyttämään irtopuuteria ihan päivittäin, mutta olen myös allerginen, niin puuterin pitää olla hyvälaatuista.
Mulla on siis ollut akne yli 20 v, olen nyt siis 35 v. Hormonaalinen akne ja paras (ja edullisin) apu on minulle Diane Nova e-pilleri. Olen aikoinani kokeillut antibiotit, erilaiset liokset, Skinnorenin ja Roaccutanin useampana kuurina. Näistä ei koskaan ollut pysyvää apua, koska akneni näyttäisi olevan hormonaalinen. Akne vaivaa nimittäin yhä eläkkeellä oleva äitiänikin :( Tosin ei tuota Dianeakaan lopettaa voi, sillä akne palautuu parissa kuukaudessa lopettamisen jälkeen. Toisaalta samalla hoituu ehkäisy ja lieventää myös kuukautiskipuja. Sivuvaikutuksiakin tietty on, mutta etuja on enemmän.
Iho on siis tuolla lääkityksellä varsin hyvä, muutamaa näppylä saattaa tulla, mutta ei niitä kauheita syviä ihonalaisia näppylöitä, joita minulle ilman lääkitystä tulisi. Sen olen huomannut, että mahdollisimman mieto pesuaine esim. Erisan on hyväksi. Samoin mieto kasvovesi ja kevyehkö kasvovoide. Kuivattavat aineet vaan tukkivat ihon ja saattavat jopa minulle allergiselle aiheuttaa ihottumaa. Eikä pidä unohtaa terveellisiä elintapojakaan: riittävästi unta, monipuolista ravintoa, ulkoilua ja liikuntaa sekä mahdollisimmän vähän stressiä :)
Sen haluaisin sanoa, että rohkeasti vaan lääkäriin, jos kotihoito ei tehoa. Itse muistan lämmöllä ihotautilääkäriäni joka ymmärsi ja hoiti iho-ongelmiani vuosikausia. Rahaahan tuohon on palanut, mutta on elämänlaatukin sitten ollut parempi. Kyllä jokaiselle joku apu löytyy :)
tulee tavallisista kosmetiikkatuotteista finnejä, myöskään halpispesuaineet eivät puhdista ihoani tarpeeksi = lisää finnejä. Nyt oon ruvennu käyttämään mineraalimeikkejä, niistä ei ole tullut finnejä yhtään eivätkä ne muutenkaan ärsytä mun ihoa.
Apua iho-ongelmiin tuo ainakin mulla, ihon säännöllinen puhdistus ja rasvaus laadukkailla tuotteilla, terveellinen ruoka ja raitis ulkoilma päivittäin... Mineraalimeikkien väitetään hoitavan ihoa, en kyllä suurta eroa aiempaan ole huomannut muuta kun sen etteivät ne ainakaan pahenna :)