Kuinka pääsen ilman lähetettä verikokeesta otettavaan raskaustestiin??? eli siis omalla kustannuksella. Ja mitenkähän paljon mahtaa maksaa?
Asustelen tampereella, joten jos joku tietää, pääseekö esim. koskiklinikalla? marssinko vaan labraan ja ilmoitan sellaisen haluavani vai pitääkö soittaa etukäteen?
Asustelen tampereella, joten jos joku tietää, pääseekö esim. koskiklinikalla? marssinko vaan labraan ja ilmoitan sellaisen haluavani vai pitääkö soittaa etukäteen?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Samoin terveyskeskukset. Tyhmähän tollsesta itse maksaa.
joo, mutta kun eivät ota! läheskään kaikissa tk:ssa tai neuvoloissa. sieltä juuri tulin ja tässä vaiheessa eivät näe tarpeelliseksi..virtsatesti riittää...lääkärin lähete tarvitaan tk:ssa ja sitä en nyt saanut...
sama homma mulla. itse ajattelin myös käydä yksityisellä.....
Vai onko sulla joku haaveileminen vaan menossa? No, on niillä silmää todelliselle tarpeelle toki.
Suotta sä lähdet rahojas tuhlaamaan moiseen.
Ja halusin siis vastauksia alkuperäiseen kysymykseeni, huolimatta siitä että testin voi tehdä muuallakin.
Tämä on odottajille tarkoitettu palsta, miksi helvetissä tänne tunkee koko ajan kaikenmaailman toiveilijoita oviksineen ja raskaustesteineen, ei voisi vähempää kiinnostaa!
Mene sinne toiveilijoiden palstalle niin voi saada asiallisia vastauksia.
todella törkeää käytöstä sinulta!!!!!!!!
aloittajalle. kannattaa soittaa yksityiseen labraan ja kysyä siletä. saat varmemman vastauksen kuin täällä. itselläni ei hlökohtaista kokemusta.
kerro meille muillekkin miten kävi...olisin myös itse kiinnostunut asiasta ja paljonko maksaa yksityisellä.
täällä eteläsuomessa olen kahdesti käynyt yksityisellä verikokeesta ottamassa raskaustestin. Maksaa n. 40€, voi mennä vaan suoraan paikan päälle ja kertoa mitä haluaa, ei tarvita mitään lähetteitä ja tuloksen saa samana päivänä!
Eli, mun mielestä laboratoriokeskus tarjoaa maksullisena palveluna tuon raskaushormonin määrityksen..mee vaikka laboratoriokeskuksen sivuille ja sielät ettimään ;)
Mulla ei myöskään tampereella suostuttu ottamaan verestä testiä. Itsellä oli vuotoja ja plussat ei testeissä tahtonut lähteä vahventumaan, joten jonkinlaista faktalukua olisi ollut kiva saada, mut ei niin ei..
Tsemppiä!!