Beatlesia pitää lyödä aina ja kaikkialla! Kun oikeat muusikot ja luovat säveltäjät uurastavat tuntemattomuudessa, Beatlesien muilta varastettuja renkutuksia myydään milljoonittain eikä rahastukselle loppua näy. Markkinoinnin juhlaa, musiikin alennustilaa. Beatles oli ensimmäinen pelkällä mainostuksella suosioon päässyt ilmiö. Substanssia ja aitoa tyyliä ei Beatlesien pahvipersoonista ja sarjatuotetusta musiikista löydy etsimälläkään. "All sound and fury, signifying nothing." Beatleseillä ei ollut mitään sanottavaa, ja siksi he eivät sanoneet sitäkään.
Beatles: roskaviihdettä ja kusetusta
Asiantuntija
5351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä itke ruma lapsi,ota rusina... ;D ;D
Teinihysterioissa on muutenkin aina jotain syvästi vastenmielistä...
Beatlesien kunniaksi on toisaalta sanottava, että he myönsivät avoimesti olevansa pelkkiä huijareita:
"- Millä te mittaatte menestystä?
- Rahalla."
Tai:
"- Mitä teette kun beatlemania loppuu?
- Laskemme rahoja."
Tämä lupaus pidettiin. Beatlesien hajoamisen jälkeen bändin jäsenet enimmäkseen lepäsivät laakereillaan omistautuen huumeorgioille, okkultismille, alkoholismille tai kilpa-autoilulle. Lennon ja Harrison yrittivät tehdä vakavampaa ja aidompaa musiikkia vastapainona Beatles-tuotannolle, mutta kyvyt eivät riittäneet. Ainoastaan Paul McCartney jaksoi tehdä enemmän musiikkia vielä myöhemminkin. Mutta hän olikin Beatleseista kaikkein rahanahnein.
mistä nyt moinen Beatles-viha? En itsekään mikään hirvee fani oo, mutta on sitä huonompiaki bändejä ollut olemassa
Ja hysteriasta, entäs Elvis 50-luvulla? Ei sekään huono ollut, mutta varmaan oli muitakin yhtä hyviä rokkareita, joilla ei vaan ollu Colonel Tom Parkeria managerina
-ookkote oikeesti noin pihalla jutuista,vai pelleilettekö te vaan?...vai oli Elviksen suosio ainoastaan manageri Parkerin ansioita?..huh,huh..
-ja Beatles-vihaaja tuos aiemmin on kyl säälittävä tapaus..menis jo hoitoon.
Elviksen tarina päättyi siihen kun "eversti" astui remmiin...